Bebeklerin Ağlamasının Nedenleri, Bebekler Neden Ağlar?

NAVİGASYONAcıkmaAltına YapmakYorgun OlmakCilt Sıcaklığıİlgi İhtiyacıAcı Duyusu Bebeklerin ihtiyaçlarını ifade edebilmek için kullanabildiği tek iletişim yöntemi ağlamaktır. Bebeğin neden ağladığını bilmeyen anneler için ise her ağlama bir panik ve endişe nedenidir. Bu nedenle bebeklerde ağlama nedenleri konusunun detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ailenin bu yeni gelen minik üyesi için günde bir ila üç saat arasında ağlamak oldukça […]

29.07.2018 - 21:24
29.07.2018 - 22:44
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Bebeklerin ihtiyaçlarını ifade edebilmek için kullanabildiği tek iletişim yöntemi ağlamaktır. Bebeğin neden ağladığını bilmeyen anneler için ise her ağlama bir panik ve endişe nedenidir. Bu nedenle bebeklerde ağlama nedenleri konusunun detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

bebek ağlaması

Bebek Ağlamasının Nedenleri

Ailenin bu yeni gelen minik üyesi için günde bir ila üç saat arasında ağlamak oldukça normaldir. Çünkü ihtiyaçlarını bu şekilde dile getiren bebeğiniz, özellikle yeni doğduğunda en ufak bir rahatsızlıktan dolayı bile ağlayabilir. Özellikle ilk defa anne olanlara tavsiyeler arasında her ağlamada panik olunmaması gerektiği yer alır. Ancak bunun haricindeki aşırı ağlamalar tıbbi bir kontrolü gerektirebilir. Aileler gün içinde evde ağlama sesine alışkın olmadığından ilk başta panikleyebilir, bu nedenle ailelerin aşağıda bahsedilen ağlama nedenlerini anlamış olmaları işlerini kolaylaştıracak ve ağlamayı yatıştırmalarını sağlayacaktır.

Acıkma

Açlık, bebek ağlaması için en genel nedendir. Bebek eğer ağlarken ağzının içine parmaklarını sokmaya çalışıyor ya da birtakım nesneleri ağzına götürüyorsa bu açlıktan dolayı ağlamakta olduğunu gösterir.

Altına Yapmak

Bebeklerin ağlama nedenleri arasında bir diğer yaygın olanı da altını pisletmiş olmaktır. Oldukça rahatsız edici olan bu duygu, bebeklerde direkt olarak ağlama şeklinde yansır. İyi yanı sorun buysa tespit etmenin ve düzeltmenin kolay olmasıdır, bezin kokusu hemen ağlama nedenini belli edecektir.

Yorgun Olmak

Bebekler de tıpkı yetişkinler gibi gün içinde yorulur ve yorulduğu takdirde huzursuzluk çıkarır. Yeni doğan bebekler gün içerisinde birkaç defa uyumak isteyebilir, bu onların dünyanın gürültü ve kalabalığına uyum sağlama şeklidir. Bebek ağlamasının nedeni eğer yorgunluksa, bebek, uyumak için anne – baba kucağında sallanmaktan ziyade beşiğinde yatmaktan hoşlanacaktır. Bebeğin esnemelerini takip etmek de ağlamadan önce dinlenmesini sağlamanın bir diğer yoludur.

Cilt Sıcaklığı

Aynı yetişkin bireylerde olduğu gibi yeni doğan bebeklerde de sıcaklık ciddi bir huzursuzluk nedenidir. Soğuğa karşı da aynı şekilde duyarlılık gösteren minikler hava sıcaklığındaki değişiklikleri anında fark ederler. Yetişkinlerden bir kat daha fazla giyinmesi gereken bebeklerin vücut ısısını el ve ayaklarına dokunarak kestirmek mümkündür.

Bebekler yalnızca havanın sıcaklığına ya da soğukluğuna karşı değil, nesnelerin de ısısına karşı duyarlılık gösterir. Örnek vermek gerekirse bebek bezini değiştirmek için kullandığınız ıslak mendilin çok soğuk olmadığından emin olmalısınız.

bebek ağlaması

Bebek Ağlamasının Nedenleri

İlgi İhtiyacı

Bebekler doğduğu gün itibariyle evin ilgi odağı halini almaktadır. Bir bebek ağladığı zaman bunun nedeni anne babasının ilgisini çekmek olabilir. Bu durumlar bebeğinizle küçük oyunlar oynayabilir, onunla küçük bir park yürüyüşü yapabilirsiniz. Ancak bu oyunları uzattığınızda da sıkılıp ağlayabileceğinden ilgilenme görevinde hassas olmak gerekmektedir.

Acı Duyusu

Bebekler eğer acı veya ağrı içerisindeyse de ağlayabilirler. Doğumun ilk birkaç senesi içinde ateş, mide bulantısı gibi sorunları sık sık yaşayan bebeklerin ağlama sıklığı da buna bağlı olabilir. Küçük yaşlarda laktoz intoleransı yani laktoza karşı duyarlılık ağlamanın sık görülen nedenlerindendir.

Eğer bebekler tüm kontroller yapıldığı halde sıkça ağlıyorsa bir doktora danışmak gerektiği unutulmamalıdır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim