Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Bebeklerde ve çocuklarda diş bakımı nasıl olmalıdır?

Son Güncelleme:
 Bebeklerde ve çocuklarda diş bakımı nasıl olmalıdır?

Bebeklerin dişleri nasıl temizlenir?

Dişlerin çıkmaya başladığını gördüyseniz eğer onları nemli ve yumuşak bir bez yardımıyla ya da bebeklere özel olarak üretilen diş fırçalarıyla temizleyebilirsiniz. Bebeklerde diş fırçası kullanımı oldukça önemlidir çünkü büyük ihtimalle bebeğiniz bu durumdan pek hoşlanmayacaktır ama kesinlikle bu temizliği yapmanız gerekiyor. Bebek diş temizleme aparatı eczanelerde satılıyor.

Ayrıca tahmin edeceğiniz gibi bebekler yine kendileri özel olarak üretilen diş macunlarına ihtiyaç duyarlar. Bu diş macunlarını eczanelerden temin edebilirsiniz. Bebeğinizin diş bakımı sürecinde macuna alışabilmesi ve rahatsız olmaması için çok az miktar kullanmanızda fayda var. Önemli bir nokta var ki bebeğinizin macunu yutmamasına özen gösterin. Bebeklere özel diş macunu olduğu için sorun olmaz ama mide bulantısı gibi rahatızlıklara nüksedebilir.

Bebeklerde diş eti kanaması

Bebeklerimiz ellerine aldıkları bir eşyayı tanımak için ağzına götürür. Buna bazı tehlikeli eşyalar dışından engel olmamak gerekir. Bu nedenle ağıza götürülen bazı eşyalar bebeğinizin diş etlerine zarar vermiş olabilir. Böyle durumlarda yapacağınız ilk şey bebeğinize aşırı olmamak koşuluyla soğuk su içirebilirsiniz. Bunun dışında bir şey yapmanıza gerek yok fakat eğer kanama çok şiddetliyse mutlaka bir çocuk doktoruna görünmelisiniz.

Bebeklerde ilk dişçi randevusu

Birçok ebeveyn, çocuklarını iki ya da üç yaş civarlarında dişçiye götürüyor. Bunun nedeni de genel olarak çocukların dişçiye gitmek istememesi olarak söyleniyor fakat sağlık her şeyden önemlidir. Bu konuyu daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Sonrasında çocuk dişçisine götürdüğünüz zaman onlar eğlenceli bir dille çocuğunuzun gerginliğini alacaktır. Eğer bunlara rağmen çocuğunuz gitmemekte hala ısrarcıysa evde diş bakımına dikkat edin ve birkaç ay sonra şansınızı tekrar deneyin. Tabi bu süreçte dişçide neler yapılacağını da onu korkutmadan anlatın.

Sağlıklı yiyecekler yediğinden emin olun

Gazı içecekler ve yüksek oranda şeker içeren yiyecekler çocuklarınızın dişlerine çok fazla zarar verir. Ancak yeterli bakım yapılmazsa… Çocuğunuz elbette bu yiyecekleri dozunu aşmadan tüketebilir fakat sonrasında dişlerin fırçalandığından emin olmanız gerekiyor.

Eğer küçüklükten itibaren çocuklarınıza diş sağlığını ve diş bakımının önemini anlatır ve öğretirseniz çocuğunuz ömür boyu bunun farkında bir birey olur.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap