Yenidoğan Bebeklerde Topuktan Kan Alma Testi Neden Yapılır?

Yenidoğan bebeklerin dünyaya gelişiyle birlikte yapılan ilk ve en standart testlerden biri olan topuktan kan alma testi sayesinde pek çok hastalık erken evrelerde teşhis edilebilmektedir. Bazı durumlarda tekrarlanması gereken yenidoğan bebeklerde topuk kanı testi konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
3 dk okuma süresi
10 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Bebeklere doğumun hemen sonrasında uygulanan ve oldukça önemli bir test olan topuktan kan alma, pek çok hastalığın bebeğin erken dönemlerinde ilerleme olmadan tespit edilmesini sağlar. Endişe yaratmaması gereken ve rutin bir uygulama olan yenidoğanbebeklerde topuktan kalma testiiçin detaylı bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

bebeklerde topuktan kan alma

Bebeklerde Topuktan Kan Alma Testi Neden Yapılır?

Bilindiği üzere bebeğin dünyaya gelişiyle birlikte modern hastanelerde bir dizi test uygulaması yapılmakta ve ilk 48 ila 72 saat arasında yapılması gereken bir diğer test detopuktan kan alma testiolmaktadır.

Tıpkı hamilelikte yapılan testler gibi topuktan alınan bu kanın incelenmesinin nedeni gelişim basamaklarına dair hastalıkların öngörülmesi açısından inceleme yapmaktır. Yenidoğanlarda uygulanan bu testin oldukça erken günlerde yapılması erken teşhisin öneminden ileri gelmektedir.

Yenidoğanlarda topuktan kan almatesti yapılırken alınan örnek kan damlası incelenir ve erken dönem klinik değerlendirmenin yanında hormon seviyeleri, metabolik değerler gibi ölçüler kontrol edilerek olası hastalıkların varlığına işaret edebilecek herhangi bir bulgu olup olmadığına bakılır.

Bebeklerde Topuktan Nasıl Kan Alınır?

Bebeklerde topuktan kan aldırmaişlemi için herhangi bir sağlık yetkilisinin topuk yüzeyine ani bir şekilde iğneyle açtığı delikten aldığı örneğini Guthrie adı verilen bir karta yerleştirmesi ve yetkili birime iletmesi yeterlidir. Tamamen hijyenik ürünlerle ve oldukça hızlı şekilde gerçekleştirilen bu delme işlemi esnasında çocukların acısı yüzeysel bir işlem olduğundan minimumda kalmaktadır.

bebeklerde topuktan kan alma

Bebeklerdetopuk kanısonuçları genellikle ilk kan testinin sonuçları bilgilendirme açısından yeterli olur.Bebeklerde topuk kanı neden 2. kez alınır, sorusuna gelecek olursak, bu durum ilk testin sonuçlarında herhangi bir şüpheye neden olacak bulgulara rastlanmasından ileri gelmektedir.

Sağlık çalışanı ne denli dikkatli olsa da test esnasında bebeğin yaşı gereği ağlaması normal olup bu süreçte annenin rahatlaması için bebeğinin yanında olması önerilmektedir. Bebeğinizin yanında olmanız gereken diğer durumlar içinBebeklerin Ağlamasının Nedenleri, Bebekler Neden Ağlar? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bebeklerde Topuk Kanı Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Sonuçlarının aileye ulaştırılması 6-8 hafta arasında gerçekleşe bu testin yapılması hem anlık muayene hem de gelecekteki tıbbi kimliğin oluşturulması açısından önem taşır.

Testin sonuçlarının pozitif olduğunun görülmesi halinde doktorlar sonuçtan emin olmak adına yenileme istemektedir. Bunun için aynı kliniğe tekrar başvurulmalı ve aynı sürelerde beklenmelidir.

Yapılan diğer testlerin de pozitif olduğunun görülmesi halinde aile metabolik hastalıklar alanında çalışan bir kuruma yönlenmeli, tıbbi çalışanlardan gerekli bilgileri bu şekilde almalıdır.

bebeklerde topuktan kan alma

Aileye belirtilen ve bebeğe uygulanacak olan tedavi şekli testlerin ortaya koyduğu hastalığa özgü şekilde olacağından sürecin sonrası için bir genelleme yapılması mümkün değildir.

Bebeklerde Topuktan Kan Alma Hangi Hastalıkları Teşhis Eder?

Bebeklerdetopuk kanıyüksek çıkarsagenelde doğuştan meydana gelen metabolik hastalıklara odaklanılır. Başlangıçta herhangi bir belirti göstermeyen bu hastalıklar ilerleyen dönemlerde gelişimi ve hayat kalitesini ciddi şekilde etkileyebilmektedir. Bahsi edilen bu hastalıkların nadir görülen hastalıklar olduğu her birine özel tedaviler bulunduğu düşünülerek konuyla ilgili panik yapılmamalıdır.

Yapılan testler neticesinde tespit edilebilen ve ciddi bir öneme sahip olan bu hastalıklar şu şekildedir:

  1. Konjenital(doğumsal) Adrenal Hiperplazi
  2. Kistik Fibrozis
  3. HIV vb. Enfeksiyonlar
  4. Konjenital Hipertiroidizm
  5. Konjenital Metobolik Anormaliler
  6. Hemoglobinopati Türleri


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com