Bebeklerde Reflünün Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde oluşan reflünün neden, genellikle fizyolojik reflüdür. Her bebekte meydana gelir. Doğru teşhis ve tedavi uygulamaları ile bebeği reflünün olumsuzluklarından korumanız mümkündür. Reflü nedir? Reflü; mide içinin çeşitli nedenlere bağlı olarak yemek borusuna doğru kaçmasına denir. Genelde yetişkinlerde gözlenir fakat bebeklerde de görülür. Bebeklerde sıklıkla ilk bir yaşında görülür. Nedeni, bu dönemde henüz bağırsak ve […]

30.05.2019 - 16:14
30.05.2019 - 16:14
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Bebeklerde oluşan reflünün neden, genellikle fizyolojik reflüdür. Her bebekte meydana gelir. Doğru teşhis ve tedavi uygulamaları ile bebeği reflünün olumsuzluklarından korumanız mümkündür.

Reflü nedir? Reflü; mide içinin çeşitli nedenlere bağlı olarak yemek borusuna doğru kaçmasına denir. Genelde yetişkinlerde gözlenir fakat bebeklerde de görülür. Bebeklerde sıklıkla ilk bir yaşında görülür. Nedeni, bu dönemde henüz bağırsak ve mide borusu arasında bulunan Sfinkter adlı kasın gelişmemesinden kaynaklıdır. Bebeklerde Reflü fizyolojik kaynaklı olduğu için, hayati risk taşımaz. Fakat bebeği reflünün olumsuz etkilerinden korumak için bazı önlemler alabilirsiniz.

Bebeklerde Reflü Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde reflünün anlaşılma yolları ve Reflü belirtileri şunlardır:

 • Uzun süreli öksürük oluşması durumunda.
 • Kusmaların sıklıkla yaşanma durumu.
 • Bebeğin kilosunda kayıp meydana gelebilir. Bu durum patolojik reflü belirtisi olabilir, bu nedenle kontrol ettirmekte fayda vardır.
 • Solunum durmaları, hırıltılı durum
 • Beslenme sonrası ağlama

Bebeklerde reflü hastalığını teşhis etmek için; elektrot prop bebeğe yutturulur. Ayrıca, yemek borusunun mide bölümüne en yakın olan bölgeye, 2 adet pH ölçer elektrot konur. Böylece, reflünün asit oranı belirlenir ve gün içinde bebeğin kaç defa reflüye maruz kaldığı teşhis edilir. Endoskopi yöntemi de teşhis için yapılan yöntemlerdendir. Bebeğin içinde bulunduğu durum doğrultusunda, en sağlıklı yöntem uygulanır.

Reflü Tedavisi

Bebeklerde Reflü tedavisi; her bebeğin içinde bulunduğu durum doğrultuda planlanarak gelişir. Reflünün gün içinde tekrarlama durumu ve vücudun asidik derecesine göre tedavi uygulanır. Öncelikle ilaç uygulamasına gidilir. Beslenme düzeni sağlanır. Yaşam tarzında değişiklikler yapılır. 3-6 ay içinde ilgili Reflü tedavisi sonuç vermez ise cerrahi uygulamalara gidilebilir. Fakat, bebeklerde fizyolojik kaynaklı olduğu için doğal yöntemlerle giderilir.

Bebekleri Reflüden Korumanın Yolları

Bebeği reflü hastalığından korumak için bazı önlemler alabilirsiniz.

Koruma yöntemlerinden bazıları şunlardır:

 • Bir yaşındaki bebekleri, 30 derecelik açıya sahip yatakta yatırılmak gerekir.
 • Bebeği yemekten hemen sonra uyutmamak gerekir. Yemek uyku arası en az 2 saat olmalıdır.
 • Aşırı derece beslemek de tehlikeli olabilir.
 • Beslenmesinden sonra mutlaka gazı çıkarılmalıdır.
 • Yemekten sonra hareket ettirmemek gerekir.
 • Bebeğin mide asidini azaltan ilaçlar verilebilir. Tabii ki doktor kontrolünde yapılmalıdır.

 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim