Bebeklerde Kolik Sancısı Nedir? Tedavisi Nedir?

Bebeklerde kolik hastalığı, bebeğin uzun süreli ağlaması doğrultusunda gelişir. Kolik sancısı nedir? Bebeğin; uzun süreli ağlama krizleri geçirmesine kolik sancısı denir. Huysuzluk görülmesiyle beraber ağlama nöbetleri uzun sürelidir. Doğumdan hemen sonra ya da birkaç hafta sonra başlayabilir. 3 ay boyunca da sık görülen bir durumdur. Kolik Sancısının Nedenleri Kolik sancısı bebeğin uzun süreli ağlaması ile […]

30.05.2019 - 16:16
30.05.2019 - 16:16
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Bebeklerde kolik hastalığı, bebeğin uzun süreli ağlaması doğrultusunda gelişir. Kolik sancısı nedir? Bebeğin; uzun süreli ağlama krizleri geçirmesine kolik sancısı denir. Huysuzluk görülmesiyle beraber ağlama nöbetleri uzun sürelidir. Doğumdan hemen sonra ya da birkaç hafta sonra başlayabilir. 3 ay boyunca da sık görülen bir durumdur.

Kolik Sancısının Nedenleri

Kolik sancısı bebeğin uzun süreli ağlaması ile ortaya çıkar. Bebeğin ağlama nöbeti geçirmesine, farklı sebepler neden olur.

Kolik sancısının sebepleri şunlardır:

 • Yorgunluktan dolayı ağlayabilir.
 • Mide, bağırsak sistemi kaynaklı olmayan kolik nedenleri; psikolojik, nörogelişimsel, normal ya da anormal derecedeki fizyoloji vb. nedenler olabilir.
 • Mide, bağırsak nedenli kolik ise; beslenme, alerji, mide-bağırsak hormonları, reflü vb nedenlerden olabilir.

Kolik Sancısının Belirtileri Nelerdir?

Kolik sancısı her bebekte farklı nedenden dolayı gelişir. Fakat belirtileri hemen hemen aynı şekilde görülür. Kolik bebeğini anlamanın yolları; kolik sancısından dolayı ağlayan bebeğin ağlaması normal durumdan farklıdır. Bazı çocuklar 24 saat süren ağlama nöbetleri yaşayabilir.

Kolik sancısı belirtileri şunlardır:

 • Gün içinde 3 saatten fazla ağlaması.
 • Akşamüzeri başlayan huysuzlanması ve ağlamasının gece boyunca sürmesi.
 • Kolik sancısı hafta da en az üç gün meydana gelir.
 • Ağlama nöbeti esnasında, ayaklarını karnına çekmesi ve yumruklarını sıkma durumu. Bu gibi durumlar bebeğin kolik sancısı çektiğine işarettir.

 

Kolik Sancısı Nasıl Geçer?

Kolik sancısı yaşayan bebeğin sancısını geçirmek için, öncelikle ağlama nöbetine neden olayı şeyi saptamak gerekir. Kolik sancısı birçok farklı nedenden dolayı olabilir. Bu nedenle bunu teşhis ettikten sonra, çözüm sağlamak gerekir.

Bebeklerde kolik sorununa çözüm sağlamak için yapılması gerekilenler şunlardır:

 • Arabayla gezmek, bebeklerin ilgisini çeker ve mutlu olurlar. Bu nedenle arabasıyla onu gezdirebilirsiniz.
 • Bebeğinizin ilgisini çeken hareketli ve sesli şeyler çalıştırabilirsiniz. Elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi vb.
 • Anason çayı içererek sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Fakat öncelikle bebeğinizin alerjik durumuyla alakalı doktora danışmanız gerekir.
 • Kolik bebeğini uyutmak için, hafif sıcak suyla yıkayabilirsiniz. Böylece bebek rahatlayacak ve sakinleşecektir.
 • Mama ile beslenen bebeklerin mamasını değiştirmeniz gerekebilir. Bazı mamalar sindirim sorununa yol açabilir. Bebeğinizin vücuduna uygun olmayabilir.

 

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim