Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir? Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Neler?

NAVİGASYONBebeklerde Kabızlık Neden Olur?Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Neler?Bebeklerde Kabızlık İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?Bebeklerde Kabızlık Masajı Nasıl Yapılır?Bebeklerde Kabızlık Konusunda Alınması Gereken Önlemler Nelerdir? Özellikle oturma ve emekle dönemlerinde bebeklerde kabızlık sorunu sık görülen bir durumdur. Kabızlık durumunda, dışkıda zorlanma görüldüğünden bu durum bebeğin poposunda tahrişe neden olmaktadır. Oluşan tahriş acı verdiğinden dolayı, bebek kaka yapmak istemez. […]

13.12.2018 - 19:44
13.12.2018 - 19:46
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Özellikle oturma ve emekle dönemlerinde bebeklerde kabızlık sorunu sık görülen bir durumdur. Kabızlık durumunda, dışkıda zorlanma görüldüğünden bu durum bebeğin poposunda tahrişe neden olmaktadır. Oluşan tahriş acı verdiğinden dolayı, bebek kaka yapmak istemez. Kabızlık durumunun tedavisi için, uygulanacak yöntemler bulunmaktadır. Peki bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir? Bebeklerde kabızlık belirtileri neler? Tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur?

 • Bebeklerde kabızlık oluşmasının birçok nedeni olabilir. Ancak en önemli faktör, bebeğin inek sütü ile hazırlanmış mamalarla beslenmesidir. Beslenme olarak anne sütü tercih edilen bebeklerde, kabızlık sorununun oluşma riski çok daha azdır.
 • Bebeklerde kabızlık durumunun oluşmasının başka bir nedeni de az sıvı tüketimidir. Özellikle diş çıkarma dönemine giren bebekler, fazla sıvı tüketmek istemezler. Az sıvı alımı sonucunda, bağırsakların çalışmasında yavaşlama görülmekte ve kaka sertleşmektedir.
 • Rahatsızlık geçiren bebeklerde ilaç tedavisi uygulaması da, kabızlığa neden olan bir durumdur.
 • Bebeklerin bağırsak faaliyetlerinde faklılıkların görülmesi normal bir durumdur. Ancak yeni doğan bebekte, kakanın 2 gün boyunca gelmemesi bir sağlık sorunudur. Oluşan kabızlık durumunda, bebekte sıkıntı ve iştahta kesilme gibi belirtiler görülmektedir.

Bebeklerde kabızlığın oluşmasına neden olan faktörler aşağıda sıralandığı şekildedir;

 1. İnek sütü tüketimi,
 2. Bazı ilaçların yan etkileri,
 3. Bağırsak hareketlerinin düzensiz olması,
 4. Yanlış gıda alımı,
 5. Kaka tutma alışkanlığı (Bu durum bebeklerde 2 yaş sonrasında görülmektedir)
 6. Troid bazlı rahatsızlıklar,
 7. Genetik faktörlere bağlı olarak kabızlık görülmektedir.

Bu nedenlerin yanı sıra, bebeklerde 2 yaş sonrasında aile tarafından tuvalet baskısı sonucu da kabızlık sorunları sık görülmektedir. Güvensiz hissetmeye başlayan bebek, tuvaleti olmasına rağmen tutmaktadır.

Bebeklerde 2 yaş sonrasında aile tarafından tuvalet baskısı sonucu da kabızlık sorunları sık görülmektedir.

Bebeklerde 2 yaş sonrasında aile tarafından tuvalet baskısı sonucu da kabızlık sorunları sık görülmektedir.

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Neler?

Bebeklerde görülen kabızlık durumunda oluşan belirtilerin takibinin yapılması ve tedavi yöntemlerinin uygulanması, bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Bebeklerde kabızlık belirtileri şunlardır;

 • 1 hafta içerisinde 2 defa kaka yapmak,
 • Uyku düzeninde bozulma
 • Bebeğin aşırı ağlaması,
 • Tuvaletini yaparken ıkınması,
 • Karında sertlik oluşumu, (Evde el ile muayene edilerek, bebeğin karnındaki sertlik kontrol edilmelidir.)
 • İştahta kesilme,
 • Dışkıdan kan gelmesi

Bu belirtiler görülüyorsa, konusunda uzman çocuk doktoruna gidilmesi ve tedaviye başlanmalıdır. Ancak bebeğin dışkı yapamaması durumu, aynı zamanda sağlığını olumsuz etkileyen bir durum olduğundan, belirtilerin tamamının görülmesinin beklenmesi yanlış bir tutumdur.

Bebeklerde Kabızlık İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir konusunda, tedavinin yanı sıra evde de uygulanması gereken yöntemler bulunmaktadır. Bu noktada özellikle, anne sütü ile takviye gıdalar arasındaki oranın iyi ayarlanması gerekmektedir.

 • Bebekte oluşan gazın çıkarılması ve sancının azaltılması için, dairesel olmak üzere hafif masajlar yapılabilir.
 • Bağırsak hareketlerini hızlandırmak için, bebeğin ayakları pedal çevirme hareketleri şeklinde, ileri geri hareket ettirilebilir.
 • Sabahları 1 çay kaşığı kadar zeytinyağı içirmek, bebeğin hem kakasının yumuşamasına hem de bağırsak hareketlerinin hızlanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Ilık su banyosu, hem bebeğinizin rahatlamasını hem de daha rahat kaka yapmasını sağlayacaktır.
Bebekte oluşan gazın çıkarılması ve sancının azaltılması için, dairesel olmak üzere hafif masajlar yapılabilir.

Bebekte oluşan gazın çıkarılması ve sancının azaltılması için, dairesel olmak üzere hafif masajlar yapılabilir.

 • Bebeği probiyotik yoğurtlarla beslemek kakasının yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Çünkü probiyotik besinlerin içerisinde bağırsakların çalışmasını düzenleyen faydalı bakteriler bulunmaktadır. Sade yoğurdu yemeyen bebekler için, içerisine reçel eklenebilir. Ancak probiyotik ürünler, bebeğin ishal olmasına neden olabileceği için, uygulamadan evvel doktora danışılması gerekmektedir.
 • Kaysının bağırsak yumuşatıcı özelliği bulunmaktadır. Kayısı kaynatılıp, püre halinde ya da meyve suyu şeklinde bebeklere verilebilir.

Yukarıdaki maddelerin uygulanması hala kabızlığın iyileşmesine yardımcı olmadıysa, doktora danışarak fitil kullanımına başlanabilir. Fitil, kısa sürede etki ederek, dışkının çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Bebeklerde kabızlık için masaj yaparken, zeytinyağı ya da doğal bebek yağları da kullanılmaktadır.

Bebeklerde kabızlık için masaj yaparken, zeytinyağı ya da doğal bebek yağları da kullanılmaktadır.

Bebeklerde Kabızlık Masajı Nasıl Yapılır?

Bebeklere masaj yapmak, bağırsak hareketlerini hızlandıran etkili bir yöntemdir. Ancak masajın yavaş ve yumuşak hareketlerle yapılması gerekmektedir. Masajı yaparken, zeytinyağı ya da doğal bebek yağları da kullanılmaktadır. Karnın sağ ve sol bölgelerine yapılan masajlar, hem karında biriken gazın çıkmasına hem de kakanın gelmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede, bebekte oluşan huzursuzluk ortadan kalkmaktadır.

Beslenmede öncelikle lifli gıdalar tercih edilmelidir.

Beslenmede öncelikle lifli gıdalar tercih edilmelidir.

Bebeklerde Kabızlık Konusunda Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Eğer genetik bir sorundan kaynaklı bir kabızlık durumu değilse, bebeklerin çoğunda az sıvı tüketiminden kaynaklı kabızlık oluşmaktadır. 6 aylık bebeklerde, su tüketimi arttırılması önem taşımaktadır. Bunun dışında alınması gereken yöntemler şunlardır;

 • Beslenmede öncelikle lifli gıdalar tercih edilmelidir.
 • Bebeğe şekerli besinler verilmemelidir.
 • Günlük masaj uygulamaları yapılmalıdır.
 • Kabızlık belirtileri başlayan bebekler için, ılık suda banyo uygulaması rahatlatıcı bir yöntemdir. Ilık suda 10 dakika kadar bekletilmesi, bağırsak faaliyetlerini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.
 • Pirinç tüketimi kabızlığa neden olmaktadır. Bu nedenle bulgur pilavı tercih edilmelidir.
 • Mürdüm eriği, kayısı, armut gibi meyvelerin püresi yapılarak yedirilmelidir.
 • Probiyotik bakımdan zengin gıdalar (probiyotik yoğurt gibi) verilmelidir.
 • Zeytinyağı içirmek, bebeğin bağırsak faaliyetlerini hızlandırmaktadır.

Tüm bunlara rağmen, bebekte kabızlık sorunu devam ediyorsa, kabızlığın nedeni başka bir hastalık olabilir. Durumun kontrol altına alınması ve bebeğin sağlığına kavuşması için, çocuk hastalıkları konusunda uzman doktora kontrole gidilmelidir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.acibadem.com.tr
 • www.medicalpark.com.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim