Bebeklerde İsilik ve Tedavisi

NAVİGASYONİsilik Nedir?Bebeklerde İsilik Tipleri ve BelirtileriBebeklerde İsilik Nedenleri Nelerdir?Bebeklerde İsilik Doğal Yöntemlerle Nasıl Tedavi Edilir?Soğuk KompresUçucu YağlarSalatalıkYulaf ezmesiAloe VeraBebeklerde İsilik Nasıl Önlenir? İsilik, genellikle bebeklerde hafiftir ve birkaç gün içinde kaybolur. Bununla birlikte, bebeğe rahatsızlık verebileceği düşünülürse, isilik semptomlarını hafifletmek ve iyileşmesini hızlandırmak için birkaç doğal yöntem kullanabilirsiniz. İsilik ve doğal tedavi seçenekleri hakkında daha […]

19.03.2019 - 12:03
23.06.2019 - 20:22
Yorum Yap
6 dk okuma süresi

İsilik, genellikle bebeklerde hafiftir ve birkaç gün içinde kaybolur. Bununla birlikte, bebeğe rahatsızlık verebileceği düşünülürse, isilik semptomlarını hafifletmek ve iyileşmesini hızlandırmak için birkaç doğal yöntem kullanabilirsiniz. İsilik ve doğal tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

İsilik Nedir?

İsilik, özellikle bebeklerde en sık görülen kızarıklık tiplerinden biridir. Bu cilt durumu aynı zamanda miliaria olarak da adlandırılır ve iklim sıcak ve nemli olduğunda hem çocukları hem de yetişkinleri etkiler.

Gözeneklerin tıkanması, ısı döküntülerinin ana nedenlerinden biridir. Cildin yüzeyindeki sürtünme de ısı döküntülerini tetikleyebilir. Bebekler genellikle boğazlarında bu tür döküntüler geliştirir. Bununla birlikte, ısı döküntüleri, uyluk, koltuk altı ve dirsek gibi diğer cilt kıvrımlarında da gelişebilir.

Sadece farklı görünmekle kalmayıp aynı zamanda ciddiyet ve semptomlarına göre değişen farklı isilik türleri vardır.

Bebeklerde İsilik Tipleri ve Belirtileri

Üç çeşit isilik türü vardır. Bebeklerde oluşan isilik türleri şu şekildedir:

Miliaria crystallina: Bu en yaygın ve en hafif ısı döküntüsüdür. Bu türde, ciltle sıvıyla dolu, şeffaf veya beyaz darbelerle karakterizedir. Bu tür çarpmalar sıklıkla patlar, ancak ağrı veya kaşıntı yapmaz. Bu tür kızarıklıklar, bebeklerde yetişkinlerden çok daha yaygındır.

Miliaria rubra: Bu tür kızarıklıklar da sık sık dikenli ısı olarak adlandırılır. Çocuklarda gelişmesine rağmen yetişkinlerde daha sık görülür. Miliaria rubra, cildin dış tabakasında daha derinlerde meydana geldiğinden miliaria crystallina ile karşılaştırıldığında daha fazla rahatsızlığa neden olur. Bu ısı döküntüsü tarafından sergilenen semptomlar şunları içerir:

 • Etkilenen bölgede kaşıntılı veya diken hissi
 • Ciltte kırmızı yumrular
 • Döküntü alanlarında terleme eksikliği
 • İltihaplı ve ağrılı cilt
 • Bazı durumlarda, bu şişlikler de ilerleyebilir ve irinle dolu olabilir.

Miliaria profunda: Bu en az görülen isilik türüdür. Nüks şansı yüksektir ve iyileşmesi birkaç hafta sürebilir. Miliaria profunda genellikle deride daha derinde bulunan dermiste görülür. Tipik olarak yetişkinlerde ve yüzeylerde fiziksel bir aktivite döneminden sonra ortaya çıkar. Bu tip ısı döküntüleri, büyük ve sert, cilt renginde kaynatmalar ile karakterize edilir. Terin deriden çıkmasını önlediği için, etkilenen bireylerde mide bulantısı ve baş dönmesi semptomlarını da tetikleyebilir.

Bebeklerde İsilik Nedenleri Nelerdir?

Daha önce de belirtildiği gibi isilik, ter atmayan tıkanmış cilt gözeneklerinin bir sonucudur. Buna birçok faktör katkıda bulunabilir.

 • Sıcak ve nemli bir iklim
 • Isıyı tutan kıyafetler
 • Kalın losyon ve krem ​​kullanımı
 • Birden fazla giysi tabakası nedeniyle vücudun aşırı ısınması
 • Bebeklerin cilt gözeneklerinin gelişmemiş olması nedeniyle, isilik oluşturma olasılığı daha yüksektir.

İsilik genellikle kendi kendine hafifletilirken, birkaç doğal çözüm, herhangi bir yan etkisi olmadan iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Bebeklerde İsilik Doğal Yöntemlerle Nasıl Tedavi Edilir?

Soğuk Kompres

Etkilenen bölgeye soğuk suya batırılmış bir soğuk kompres veya temiz bez uygulayın. Bir dakika bırakın ve çıkarın. Birkaç kez tekrarlayın. Bunu günde 2-3 kez yapabilirsiniz. Soğuk kompres, etkilenen bölgeyi soğutmaya ve sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Kızarıklık semptomlarını hafifletirken, kızarıklığı daha hızlı iyileştirir.

Uçucu Yağlar

-Çay ağacı yağı

Malzemeler:

 • 1 damla çay ağacı yağı
 • Hindistan cevizi yağı 2-3 çay kaşığı

Yapılışı:

Hindistan cevizi yağı ile çay ağacı yağını karıştırın. Daha sonra karışımı etkilenen bölgeye uygulayın. 20-30 dakika bekletin ve durulayın. Semptomlarda bir iyileşme görene kadar bunu günde bir kez yapabilirsiniz. Çay ağacı yağı antiseptik ve antienflamatuar aktiviteler sergiler. Isı döküntüsü ile ilişkili kızarıklık ve rahatsızlığı gidermek için yardımcı olabilir.

Dikkat!6 aydan küçük bebeklerde çay ağacı yağı kullanmayın. Ayrıca, bu yağı hiç seyreltilmeden kullanmayın.

-Papatya Yağı

Malzemeler:

 • 1 damla papatya yağı
 • 2-3 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı

Yapılışı:

Hindistan cevizi yağı ile damla papatya yağını karıştırın ve etkilenen bölgeye topikal olarak uygulayın. Durulamadan önce 20-30 dakika bekletin. En iyi sonucu almak için bunu günde bir kez yapabilirsiniz. Çay ağacı yağı gibi papatya yağı da iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bu özellikler, isilik ile ilişkili belirtileri yatıştırıcı bir rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir.

Dikkat! Bu yağı seyreltilmemiş halde ve 6 aylıktan küçük çocuklarda kullanmayın.

Salatalık

Bir salatalık alın ve dilimleyin. Kalın bir macun oluşturmak için dilimleri ezin. Salatalık ezmesini etkilenen bölgeye uygulayın. 5-10 dakika beklettikten sonra yıkayın. Bunu günde 2-3 kez yapabilirsiniz. Salatalık, analjezik ve antiinflamatuar özellikler gösteren flavonoidler ve tanenler içerir. Bu özellikler bebeklerde ısı döküntülerini sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

Yulaf ezmesi

Malzemeler:

 • 1 su bardağı toz yulaf ezmesi
 • Su

Yapılışı:

Bebeğinizin küvetini suyla doldurun. Bir bardak toz yulaf ezmesi ekleyin ve iyice karıştırın. Bebeğinizi 10-15 dakika yulaf ezmesi banyosunda bekletin. Bunu günde bir kez yapabilirsiniz. Yulaf ezmesinin anti-enflamatuar özellikleri, birçok cilt hastalığının tedavisinde önemli bir rol oynar. Ayrıca ısı döküntüsünü yatıştırmaya ve iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Aloe Vera

Taze çekilmiş aloe jeli alın ve etkilenen bölgeye uygulayın. 10-15 dakika bekletin. Su ile durulayın. En iyi sonuçları elde etmek için bunu günde bir kez yapabilirsiniz. Aloe vera jeli ekstreleri, ısı döküntüsünü yatıştırmaya ve semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar aktiviteler sergiler.

Bu çözümlere ek olarak, işte bebeğinizdeki isilik tekrarını önlemeye yardımcı olabilecek bazı yararlı ipuçları.

Bebeklerde İsilik Nasıl Önlenir?

 • Bebeğinizi koruyun ve onları kavurucu güneşten uzak tutun.
 • Bebeğinizi özellikle yaz aylarında, içeride ve klimalı odalarda tutun.
 • Bebeğinize özellikle yazları nefes alabilen ve bol giysilerle giydirin.
 • Bebeğinizin boynu, koltuk altı ve kasık gibi bölgeleri soğuk suyla yıkayın. Bu bölgeleri yıkadıktan sonra kurulayın.
 • Çocuğunuzun derisinin sıcaklığını her zaman kontrol edin. Soğuk bir kompres uygulayın veya sıcaklıkta bir artış olduğunu fark ederseniz hızlı bir banyo yapın.
 • Küçük çocuğunuzda kalın losyonlar ve kremler kullanmaktan kaçının.
 • Çocuğunuzun cildine çok kuru bırakmayan yumuşak bir sabun kullanın.

Referans: stylecraze

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim