Bebeklerde Gaz Çıkarma Problemi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

NAVİGASYONAnnenin Beslenmesinin ÖnemiAnnenin Psikolojisinin ÖnemiÜçüncü Aydan Sonra Bebeklerde GazBebeklerde Gaz Sorunu için Öneriler Yeni doğan bebeklerin en hassas dönemi olan ilk 3 ayında sık sık doktor kontrolüne gitmelerine neden olan sorunlarından biri de gaz çıkarma sorunu olmaktadır. Sıklıkla karşılaştığımız bu durum bebeklerde sancı ve huzursuzluğa, annelerdeyse paniğe neden olmaktadır. Temel nedeni infantil kolik adı verilen bu problem […]

20.08.2018 - 13:23
20.08.2018 - 13:23
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Yeni doğan bebeklerin en hassas dönemi olan ilk 3 ayında sık sık doktor kontrolüne gitmelerine neden olan sorunlarından biri de gaz çıkarma sorunu olmaktadır. Sıklıkla karşılaştığımız bu durum bebeklerde sancı ve huzursuzluğa, annelerdeyse paniğe neden olmaktadır. Temel nedeni infantil kolik adı verilen bu problem hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

bebeklerde gaz

Annenin Beslenmesinin Önemi

Bebeklerde gaz çıkarma sorunu için uzmanlar pek çok farklı nedenden bahsederler ve annenin beslenme şekli bunlardan biridir. Bebeklerin bağırsak emilim düzeyi alerjik besinlerle doğrudan ilişkilidir ve bu besinlerin tüketilmesi emziren annelerin bebeğine gaz geçirmesine neden olmaktadır. Bu soruna neden olan alerjik besinler inek sütü mamulleri, soya fasulyesi, fıstık, çikolata, baharatlar, yeşil biber ve deniz mahsulleridir.

Annenin beslenmesinde dikkat etmesi gereken bir diğer önemli konu da su tüketimi ve kalorisi düşük besinler tercih etmesidir. Günde 750 kalori sınırını geçmemek ve 3 litre su tüketilmesi uygundur. Sigara kullanmamak, kullanılan ortamlarda bulunmamak ve çay, kahve tüketimini sınırlandırmak da  emziren anneler için diğer önerilerdir.

Annenin Psikolojisinin Önemi

Annenin psikolojik problemlerinin olması yani gerginlik ve stresin ciddi boyuta ulaşması bebekte gaza yol açan nedenler arasındadır. Annenin aile içindeki çatışmalardan uzak durması, destek görmesi, bebeğiyle yeterli vakit geçirmesi onu rahatlatacak önemli kurallardır.

Üçüncü Aydan Sonra Bebeklerde Gaz

Bebeklerde gaz sancısı genelde ilk üç ayda görülmekle birlikte sonrasında bu durum bebeklerin merkezi sinir sisteminin gelişmesi ve gazın dengelenmesiyle son bulur. Bağırsaklardaki melatonin azlığı yaşın ilerlemesiyle birlikte son bulur ve bağırsaklarda gevşeme sağlanır. Yani sorunun yalnızca üç aylık bir sürece hakim olduğu unutulmamalıdır.

bebeklerde gaz

Bebeklerde Gaz Sorunu için Öneriler

Bebeklerin gazını önlemek için yapılabilecekler şu şekilde sıralanabilir:

Emzirme esnasında bebeği dik tutmak ve yeterli miktarda emzirdiğine emin olmak

Beslenmeden sonra sırtı ovarak parmaklarla hafifçe vurup fazla gazı atmasını sağlamak

Biberonu kullanacağınız zaman hava almadığına emin olmak ve bebeğin içinde bulunduğu aya uygun biberon seçmek

Bebeği kucakta taşırken hareketli olmak, bebeği görsel ve işitsel uyaranlar vermek

Gereksiz ilaç kullanımından kaçınmak

Bebeklerde gaz sancısı durumunda banyoya yaptırmak ve ardından masaj yapmak, bebeğin karnını ve ayaklarını sıcak tutmaya özen göstermek

bebeklerde gaz

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim