1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bebeklerde Beyin Gelişimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bebeklerde Beyin Gelişimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerde Beyin Gelişimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

A+A-

Sağlıklı bir beyin istiyorsanız, onu elde etmenin en güvenilir yolu ebeveynleri doğru seçmektir. Ne de olsa, sizi bebek olarak besledikleri şey - ve annenizin yedikleri bile sizin beyin gelişiminizi etkiliyor.  Ohio State İnsan Beslenmesi Anabilim Dalı profesörü Dr. Robert Murray, “İlk 1.000 gün beslenmeyi gerçekten iyi yapmak zorundayız, yoksa biliş, sosyal beceriler ve okuryazarlık oluşturmak için bu önemli platformu kaybedeceğiz” diyor.

Bebeklerde Beyin Gelişimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde pediatri ve çocuk psikolojisi profesörü olan Dr. Michael Georgieff, “beynin gelişmesinin büyüklüğünü veya sinir hücrelerinin üzerindeki yağ kaplamasını hesaba katacak kadar önemli”, diyor. Öz kontrol ve duyguya karışan nörotransmiterlerden büyük ölçüde sorumlu olacak kadar büyük, diye devam ediyor. Georgieff, ilk bin günün beynin hipokampusu için beynin öğrenme ve hafıza sistemi için önemli bir yapı olarak kabul edilebilecek kadar büyük bir dönem olarak kabul edilebilecek kadar büyük olduğunu söylüyor. Bu süreç içerisinde yapılan yanlışların bir ömür boyu etkilerinin devam edebileceğine de dikkat çekiyor. Uzmanlar bebeğin beyin gelişimi için şu önerilerde bulunuyor;

Mümkün Olduğu Kadar Anne Sütü Verin

Uzmanlar, bir bebek için en iyi beslenmenin anne sütü olduğu kanısında. Ayrıca emzirmek sadece bebek için değil, aynı zamanda anne için de faydalı. Hatta anne, beslenme düzenine sadık kalmasa bile süt bebek için faydalı olmaya devam ediyor. Anne sütü, bebeğin beyin gelişimine de katkı sağlıyor.  Brown Üniversitesi'nde 2013 yılında yapılan bir beyin görüntüleme çalışmasında, en az üç ay boyunca emzirilen bebeklerin 2 yaşına kadar beyin formunda daha iyi beyin gelişimine sahip olduklarını ortaya çıkardı. Danimarka'da daha önce yapılan bir başka çalışmada ise, bebeklerin daha uzun süre anne sütüyle beslenmeleri durumunda, gençlerin ve genç yetişkinlerin IQ'larının daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Bebeklerde Beyin Gelişimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Besinlerinizi Bilin

Bebeğinize yaklaşık 6 ayda katı gıdalar verdiğinizde, baskı uygulanır. Artık anne sütü veya formül küçük çocuğunuzun beslenme temellerini kapsamaz. Bunun yerine, yemek seçiminiz ebeveyn olarak çok önemlidir. Georgieff, “Bu, 1-3 yaşlarındaki çocuklar, beni gerçekten endişelendiriyor, çünkü ebeveynlerin ne yediklerinin insafına kalıyorlar” diyor.

Bu aşamada bir bebeğin beyni için en önemli besin maddelerinden bazıları demir, çinko, bakır, iyot, kolin, folat ve A, B12 ve D vitaminleridir. Demir eksikliği olan bebeklerde vücudun aldığı bütün demir, kan tarafından kullanılıyor ve beyin bundan yararlanamıyor.  Bu, daha sonra yaşamda bilişsel ve davranışsal sorunlara yol açabiliyor.  Amerikan Pediatri Akademisi, çocuğunuzu doğurduğunuz ilk yıl boyunca demir ve D vitamini takviyeleri almanızı önerir.

Yağ Ve Proteini Unutmayın

Sağlık konusunda bilinçli olan ebeveynler mükemmeldir.  Başka bir deyişle, bebeğinizi vegan diyetine sokmayın ya da az yağlı ürünler almayın. Bebekler yağ ve protein ihtiyacı duyuyor bunu unutmayın. Aslında, günlük kalorilerinin neredeyse yarısı protein ve yağdan gelmelidir. Avokado, zeytinyağı, peynir, tam yağlı süt ve yoğurt, fındık ezmesi sağlıklı yağlar için harika kaynaklar. Balıklar ve yumurtalar da bebeğinizin DHA alımını artırmak için uygun seçeneklerdir. Omega-3 yağ asidi retina ve beyin hücrelerinin gelişimi için önemli bir kaynaktır. Uzmanlar, bebeklerin protein ihtiyacı olduğunu da belirtirken, eksikliği durumunda IQ'nun derinden etkileneceği konusunda uyarıyor. Anne sütünün büyük bir protein kaynağı olduğunu belirten uzmanlar, zamanı geldiğinde saf ve rendelenmiş etlerin, yumurtaların ve balıkların geldiğinde iyi protein kaynakları olduğuna dikkat çekiyor. Burada önemli olan bebeklerinize yaşlarına uygun proteinler vermek.

Bebeklerde Beyin Gelişimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Menüyü Genişletin

Bebeklerinize ek gıda vermeye başladığınızda menüyü geniş ve sağlıklı tutun. Araştırmalar, farklı lezzet ve yiyecekleri daha erken yaşta ortaya koyduğumuzda, daha sağlıklı ve daha çeşitli yiyecekleri yeme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu da bebeklerin beyinlerini ömür boyu sağlıklı kılmak için bir hazırlık aşaması haline geliyor. Aynı zamanda uzmanlar, yemek çeşitliliğinin arttırılması gerektiğine de dikkat çekerken, bebeğe sekiz ila 10 kez küçük porsiyonlarda sağlıklı gıdaların yedirilmeye çalışılması gerektiğini vurguluyor.

Bebekleri beslemek bir dizi tat ve dokuyu, aynı zamanda ağız kaslarını oluşturmaya yardımcı olur, bu da nasıl konuşacaklarını öğrenmelerine yardımcı olur. Uzmanlar, Bebeklerin özellikle dokularla, gıda kullanımının bu aşamalarda gecikmesi durumunda, dil gelişiminde gecikmeler yaşanabileceğini söylüyor.

Yiyecekleri İle Oynayın

Bebeklerin beslenmesi sadece beyin gelişimi için değil, aynı zamanda duyusal motor ve keşif modunda önemlidir. Örneğin, işaret etmek ve kapmak için parmaklarını kullanmayı, tercihlerini iletmenin yollarını bulmayı ve bugün yediklerinin dün yediklerinden farklı olduğunu bulmak için beş duyu ile bağ kurmayı öğreniyorlar. Ebeveynlerin görevi, keşifleri teşvik etmek ve yeni şeyleri keşfetmelerine yardımcı olmaktır. Bunun da ilk aşaması beslenmedir.

Bebeklerde Beyin Gelişimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pes Etmeyin

Bebekleri beslemek ve yeni gıdalara alıştırmak gerçekten zor bir iş ama pes etmemek gerekiyor. Ebeveynler bir yiyecek getiriyor, bebek bundan hoşlanmıyor. Bu durumda da bebeğin sürekli reddetmesi anne ya da babanın pes etmesine neden olabilir. Fakat bu bebeğin menüsünün daralmasının nedenidir.

Gerçek şu ki, bebeklerin zevkleri henüz gelişmedi. Uzmanlara göre bazı yiyeceklerin reddedilmesinin, bazılarının ise başlangıçta sevilmesinin tamamen normal bir davranış olduğunu, ancak bunun bebeğin seçici olduğu anlamına gelmediğini söylüyor. Ebeveynler, yiyecekleri tekrar vermeye devam etmeli, sadece farklı formlarda (örneğin, doğranmış püreler) veya farklı tatlarda pişirilmeli (tuzlu yerine tatlı). Asla pes etmeyin ve bu besini reddetti diye listeden çıkarmayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.