1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Bebeklerde Bağırsak Düğümlenmesi ve Nedenleri
Bebeklerde Bağırsak Düğümlenmesi ve Nedenleri

Bebeklerde Bağırsak Düğümlenmesi ve Nedenleri

A+A-

Bebeklerde oluşan bağırsak düğümlenmesi; bağırsakların kendi etrafında ya da farklı bir bağırsağın etrafında dönmesi sonucu kendiliğinden düğümlenmesi olayına denir. Bağırsakların iç içe geçmesi sonucu tıkanıklık oluşur. Bu doğrultuda bebeğin sindirdiği besinin bağırsakta geçişi durur. Bağırsakların düğümlenmesi sonucu, bağırsak duvarlarında ödem görülür, şişme yapar ve kan dolaşımını yavaşlatır. Bunun neticesinde bebeğin bağırsak duvarları zedelenir ve bağırsak delinmeleri baş gösterir. Bağırsak düğümlenmesinin bilimsel adı, İnvajinasyon’dur. 5 ay ve 1 yaş bebeklerde sıklıkla görülen bir hastalık türüdür.

Bağırsak düğümlenmesi nedenleri; bağırsak hareketlerinin artması, kalın bağırsakta meydana gelen tümör, ishal görülme durumunda, üst solunum nedenli enfeksiyon yaşayanlarda, bebeği ayakta havada sallamak vb. durumlardır.

Bağırsak Düğümlenmesinin Belirtileri

Bağırsak düğümlenmesinin semptomları şunlardır:

 • Gaz çıkarma sorunu yaşaması.
 • Karın bölgesinde şişlik oluşması
 • Dışkı yapma sorunu ortaya çıkar.
 • Aşırı derece kusma yaşanır.
 • Karın bölgesinde ağrı ve hassasiyet oluşması.
 • Hızlı kalp atışı meydana gelir.
 • Hızlı bir şekilde nefes alma ve verme sorunu oluşur.
 • Kanlı dışkılama meydana gelir.

Bebeklerde bağırsak düğümlenmesinin belirtileri genellikle; dışkı yapamaması, dışkısını kırmızı jölemsi yapması, ağrılı dönemlerinde çok ağlar, dizlerini karnına doğru çekmesi, yoğun derecede huysuz olması. Kırmızı dışkı yapan bebeklerin teşhis edilmesi için, acil olarak doktor kontrolünden geçmesi gereklidir. Bebeğin sağlığı açısından, ailerin bu noktalara dikkat etmeleri önem teşkil eder.

Bağırsak Düğümlenmesi Tedavi

Bağırsak düğümlenmesinde tedavi süreci hastanın mevcut durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Şikayetler doğrultusunda, gerekli klinik testler yapılır. Bulgular doğrultusunda tedavi süreci uygulanır.

Bağırsak düğümlenmesinin teşhisi;

 • Fiziki muayene sonrası kan testi
 • Dışkı -gaita testi,
 • Bilgisayarlı tomografi
 • Esnek sigmoidoskopi

Bağırsak düğümlenmesi tedavi uygulamaları, bebeğin ya da çocuğun durumu iyiyse, Bariumlu lavman opak operasyonu ile düğümlenmiş bağırsakların açılması sağlanabilir. İşlem, basınç ile makat bölgesinden uygulanan lavman yöntemidir.

Cerrahi yöntem, anestezi uygulanır. Batına girilir ve teleskopik yöntemle iç içe geçmiş bağırsaklar çıkarılır. Ayrıca kan dolaşımı sağlıksız olan bağırsak varsa ilgili yöntemle çıkarılır.  Mevcut durum kötü ise, mutlaka bağırsak düğümlenmesi ameliyatı gerçekleştirilebilir. Tedavi süreci, sorunun yayıldığı alan kapsamında değerlendirilir. Bu nedenle kişiden kişiye değişebilir. Bağırsak düğümlenmesine iyi gelen şeyler ile ilgili beslenme düzeni dikkate alınabilir. Lifli gıdalar önerilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.