Bebekler Ne Zaman Su İçebilir?

NAVİGASYONSu Neden 6 Aydan Küçük Bebekler İçin Uygun Değildir?Bebeğime Ne Zaman Su Verebilirim?Peki, Ya Sıcak Havalarda?Ya Bebeğimin Ateşi Varsa?Peki Ya Diğer İçecekler? Anne adayları ve yeni anne olanlar bebeklerine yanlış bir şey yapmamak için doğru bilgileri internet üzerinden aramaya devam ediyor. Annelerin en çok merak ettiği sorulardan biri de bebekler ne zaman su içebilir? Bu […]

06.01.2019 - 17:00
06.01.2019 - 16:58
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Anne adayları ve yeni anne olanlar bebeklerine yanlış bir şey yapmamak için doğru bilgileri internet üzerinden aramaya devam ediyor. Annelerin en çok merak ettiği sorulardan biri de bebekler ne zaman su içebilir? Bu konuda elbette doktor tavsiyeleri önemli ancak biz de araştırmalarımızın sonuçlarını sizlerle paylaşmak istedik. Bebek ne zaman su içebilir sorusunun yanıtı haberimizde sizleri bekliyor…

Bebeğiniz 6 aylıktan küçükse, sadece anne sütünü veya bebek mamasını tüketmesi gerekir. 6 aylıktan itibaren, bebeğinize anne sütüne veya formül beslemelerine ek olarak, gerekirse küçük miktarlarda su da verebilirsiniz.

Su Neden 6 Aydan Küçük Bebekler İçin Uygun Değildir?

Bu yaşta anne sütü veya formül bebeğiniz için hem yiyecek hem de içecektir. Sıcak havalarda bile tek ihtiyaçları olan şey bu. Bebeğinize su vermek, daha az anne sütü veya formül içmeleri anlamına gelebilir. Bu, onları yeterince büyümeleri için yeterli süt ya da formül alamama riskine sokabilir. Bebeğinize çok miktarda su veya çok seyreltilmiş bir formülü kısa sürede vermek de onları çok rahatsız edebilir.

Bebeğime Ne Zaman Su Verebilirim?

Bebeğiniz yaklaşık 6 aylıksa, az miktarda kaynatılıp soğutulmuş içme suyu verebilirsiniz, ancak anne sütünü veya formül beslemelerini değiştirmemelisiniz. Anne sütü veya formül 12 ay öncesine kadar ana içeceği olmalıdır. 12 ay sonra, ana içeceği su ve inek sütü veya anne sütü olmalıdır. Bir bardak su ve süt verebilirsiniz. Bebeğiniz 12 aya ulaştığında içme suyunu kaynatmanıza gerek yoktur. Bebeğiniz katı maddelere yeni başladıysa, yerken bir bardaktan birkaç yudum su ile başlayın. Bu, bir bardaktan içmeyi öğrenebilecekleri ve dışkılarının artan kütlesi nedeniyle kabızlığın önlenmesine de yardımcı olabilir. Amaç, bir bardaktan içmeye alışmalarını sağlamaktır, çünkü bu 12 aydan itibaren içilmelerinin temel yolu olacaktır.

Peki, Ya Sıcak Havalarda?

sıcak havalarda, küçük bebeğe daha sık breastfeeds veya biberonla beslemeleri için önemlidir. Bir doktor tarafından önerilmedikçe, genellikle 6 aydan küçük bebekler için sıcak havalarda da suya ihtiyaç yoktur. Bebeğiniz normalden daha fazla ama daha kısa süre için içmek isteyebilir. Emzirirseniz, yeterince su içtiğinizden de emin olmalısınız.

  • Sıcak havalarda emzirmeyi siz ve bebeğiniz için daha konforlu hale getirmek için:
  • Kendiniz ve bebeğinizin arasına bir havlu, çarşaf veya yastık kılıfı yerleştirin.
  • Cilt temasını azaltmak için emzirmek için uzanın
  • Bebeğiniz 24 saatte 6 ila 8 soluk bebek bezine sahipse, uygun şekilde sulandırılır (yeterince sıvı alır).

Ya Bebeğimin Ateşi Varsa?

Bebeğinizin ateşi varsa, 6 ayın altındaysa ve emzirilmişse, fazladan emzirmek isteyebilirsiniz. 6 ayın altındaysa ve beslenirlerse, daha sık ama daha az miktarda formül sunabilirsiniz. Doktor tarafından tavsiye edilmedikçe su vermeyin.

Bebeğiniz 6 aydan daha büyükse, emzirmeye veya biberonla beslemeye devam edin. Beslemeler arasında su verebilirsiniz. Kontrol edilmesi gereken en önemli şey çocuğunuzun yeterince sıvı alıp almadığıdır.

Peki Ya Diğer İçecekler?

Meyve suyu, alkolsüz içecekler ve sıcak içecekler 12 aylıktan küçük bebekler için uygun değildir.

Çay, kahve ve enerji içecekler gibi kafeinli içecekler – ve tabii ki alkol – her yaştan çocuklar için uygun değildir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim