Bebekle Seyahat Etmenin Püf Noktaları, Bebeklerle Güvenli Seyahat

Arabayla seyahat başlı başına dikkat edilmesi gereken bir takım kuralları içeriyor ancak yanınızda bebeğiniz varsa bu durum biraz daha karmaşık bir hal alabiliyor. Tatil günlerinde ya da bir yerden bir yere seyahat ederken bebeğinizle olmak çok keyifli olabilir ancak onun mutluluğu ve güvenliği için bazı kurallara ekstra özen göstermeniz gerekmektedir. Bebekle seyahatte dikkat edilmesi gerekenleri […]

24.07.2018 - 23:45
24.07.2018 - 23:45
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Arabayla seyahat başlı başına dikkat edilmesi gereken bir takım kuralları içeriyor ancak yanınızda bebeğiniz varsa bu durum biraz daha karmaşık bir hal alabiliyor. Tatil günlerinde ya da bir yerden bir yere seyahat ederken bebeğinizle olmak çok keyifli olabilir ancak onun mutluluğu ve güvenliği için bazı kurallara ekstra özen göstermeniz gerekmektedir. Bebekle seyahatte dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bebekle Seyahat Etmek

Bebekle seyahat ederken mutlaka arabada bebek koltuğu bulundurulması gereklidir. Çocuğu bu koltuğu doğru şekilde oturtmak güvenliğin birinci kuralı olacaktır. Bebek koltuğu bebeğin yaşı, kilosu ve boyuna uygun şekilde ve emniyetli olmalıdır.

Çıktığınız seyahat çok kısa dahi olsa bebeğinizin tüm güvenlik önlemlerini almış olduğunuzdan emin olmanız gereklidir. Araba yolculuğunu tekrarladığınız her an bu tedbirleri de tekrarlamalı, bebeğinizi araba seyahati gibi riskli ve dikkat gerektiren bir konuda yeterince koruduğunuzdan emin şekilde yola çıkılmalıdır.

Anne babaların sık yaptığı hatalar arasında yer alan bir diğer konu da arabada bebeği kucağına almaktır. Sizden başka ebeveynleri kucağında bebekleriyle seyahat ederken görmüş ve seyahatinizi bebeğinizle birlikte geçirmek istemiş olabilirsiniz ancak ona yakın olmanız onun güvende olduğu anlamına gelmez ve bebeğinizi bu şekilde kontrol etmek hiç güvenli bir fikir değildir.

bebekle seyahat

Bebekle Seyahat için Öneriler

Yeni doğmuş bebek için otomobil koltuğu seçerken 9 ila 13 kilo arasında olan bebeklere özel üretilen modelleri değerlendirin. Bu koltuklarda bulunan plastik tokalı güvenlik kemerini kontrol etmeden alışveriş yapmayın. Koltuk seçimini yaptıktan sonra yerleştirmek için bebeğin kaza anında hava yastığından yararlanabileceği pozisyonu seçin. Yani koltuğu ön yüzü arabanın arkasına bakacak bir pozisyonda oturtun.

Bebeğinizin güvenliği gibi konforu da seyahat boyunca önem gösteren bir konudur. Bu nedenle çocuğunuzu montla koltuğa oturtma hatasına düşmeyin, soğuk günlerde arabayı ısıtarak seyahat edin. Bebeğinizin mutlu ya da rahat olup olmadığını seyahat halindeyken kontrol etme hatasına asla düşmeyin. Bebekle seyahat ederken dikkatinizin dağılmaması için mutlaka kontrolünüzü kırmızı ışıklarda ya da park yerlerinde yapın, hatta böyle bir imkanınız varsa bebeğinizle baş başa yolculuğa çıkmayın.

Jeolokolizasyon (konum belirleme). Bu teknoloji belirli bir bölgenin planını görmenizi sağlarken aynı zamanda da bu belirli bölgeye araba girdiğinde size sesli ve yazılı bilgi verir. Yine bu teknoloji sayesinde kaçınmak istediğiniz tehlikeli ya da sakıncalı bölgeleri bulup işaretleyebilirsiniz. Bu teknolojik uygulama sayesinde siz ve aileniz istenmeyen bölgeler uğramadan yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

bebekle seyahat

Bebekle Seyahat için Öneriler

Bebekle Seyahatte Kullanılan Uygulamalar

Teknolojiden yardım alarak bebeklerinizle yaptığınız seyahatleri hem kendiniz hem aileniz için çok daha kolay ve emniyetli bir hale sokabilirsiniz. Bunun için arabaların kendi özelliklerinden ya da telefon uygulamalarından yardım alabilirsiniz.

GPS yani global position system sayesinde bir harita üzerinde o anda nerede bulunduğunuzu net bir şekilde görebilir, rotanızı daha rahat takip edebilirsiniz. Bunun için arabaların GPS sistemini ya da telefonunuzu kullanmanız mümkündür. GPS sistemini özellikle aracın bozulması ve yardım çağırma gibi acil durumlarda kullanmanızın büyük yardımı olacaktır.

Bazı araçlarda bulunan yardım düğmesi, acil durumlarda sürücünün gerekli yerlere SOS çağrısı vermesini sağlar. Bu da bebeğinizin herhangi bir acil sağlık sorununda yolda hayat kurtarıcı olabilir. Talihsiz kazalarda ve ailenizin can güvenliğinin tehlikede olduğu anlarda çarpışma alarmı özelliği bulunan arabaları da tercih etmenizin faydasını görebilir, gerekli sağlık ekiplerine otomatik olarak ulaşabilirsiniz.

Bizler de bu gibi özellikleri kullanmanıza gerek olmayan keyifli yolculuklar diler, küçük önerilerle bebeğinizin çok daha güvenli bir seyahat tecrübesi olmasını sağlayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim