Bebeklerin Daha İyi Uyuması için Tavsiyeler

NAVİGASYONBebeğin Uyku SaatleriBebeği Beşiğinde UyutmakBebeğin Gece UyanmasıBebeği Göğüste UyutmakBebeklerde Gündüz Uykusu Bebeklerin özellikle ilk aylarında bakımı her açıdan oldukça zorludur. Ancak bu zorlukların başında anneler için bebeğinin uyku düzenini sağlamak gelir. İlk aylarda doğası gereği gece boyunca hiç uyumayan bebekler, anneler için hem endişe verici hem de kendileri için aşırı yorucu olabilir. Bebek uyutmak ve […]

19.07.2018 - 23:22
20.07.2018 - 9:46
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Bebeklerin özellikle ilk aylarında bakımı her açıdan oldukça zorludur. Ancak bu zorlukların başında anneler için bebeğinin uyku düzenini sağlamak gelir. İlk aylarda doğası gereği gece boyunca hiç uyumayan bebekler, anneler için hem endişe verici hem de kendileri için aşırı yorucu olabilir. Bebek uyutmak ve bebeğin daha kaliteli bir gece geçirmesini sağlamak için gerekli bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

bebek uyutmak

Bebek Uyutmak

Bebeklerin gece boyu sık sık uyanması, yeni dünyaya gelen bir canlı olarak sürekli korkması ve annesini yanında istemesi oldukça doğaldır. Bu çocukta ya da uykusunda bir problem olduğu anlamına gelmese de anneler için bebeğinin daha rahat şekilde uykuya dalması çok önemlidir. Zamanla düzelen ve uykuları yavaş yavaş uzamaya başlayan bebeklerin ilk ayları anneler için zorlayıcı dönemler demektir. Bu nedenle bebeklerin uykuya dalmasını kolaylaştıracak ve daha derin uykuya dalmalarını sağlayacak önerileri bilmekte fayda vardır.

Bebeğin Uyku Saatleri

Uzmanlara göre bebeği uyuturken aynı saatleri tercih etmek ve her gün bu saatlere mümkün olduğu kadar sadık kalmak gerekiyor. Bebeklerin uyku saatleri tabi ki değişkenlik gösterebilir ancak her bebeğe kendi içinde bir uyku rutini kazandırılabilir.

bebek uyutmak

Bebeğin Uyku Saatleri

Bebeği Beşiğinde Uyutmak

Bebekleri özellikle ilk aylarda ebeveynin gözetiminde tutmak uykusu için yanlış bir yöntemdir. Bebeği beşiğine alıştırmak, onu her gördüğünde kendisi için uyku vaktinin geldiğini anlamasına yardımcı olacak, bebek uyuduğu yeri benimseyecektir. Eğer bebeği evin başka bir köşesinde uyutup beşiğe taşımayı alışkanlık haline getirirseniz bebeğin de uykusunun bölünmesine yol açarsınız.

Bebeğin biberonla besledikten sonra beşiğine koymak için 20 dakika gibi bir süre beklemek gereklidir. Aksi halde kusma ya da gaz sancıları bebeği uykusundan uyandırabilir.

Bebeğin Gece Uyanması

Gece içerisinde uyanan bebeğin yanına koşmak hemen her annenin yaptığı bir hatadır. Sesi duyar duymaz olabildiğince hızlı bebeğin yanına gitmek anneler için bir alışkanlık olsa da bebeğin sessizleşerek geri uyumasını beklemek ve bu konuda sabır göstermek gerektiğini bilmelisiniz. Belli bir süre bekledikten sonra bebeğin bir sorunu olup olmadığını kontrol etmek için ışıkları açarak yanına gitmek ve onu sakinleştirmek için şarkılar ya da oyuncaklardan yardım almak gereklidir. Ancak tüm bu süreçte bebeğe uyku saatinin bitmediğini ifade etmek adına onu beşiğinden çıkarmamak gereklidir.

bebek uyutmak

Bebeği Uyutmak

Bebeği Göğüste Uyutmak

Bebeği beşiğine almadan önce annenin göğüste uyutmasını denemek bilinen en geleneksel ancak en etkili çözümlerden biridir. Bebek, annenin kalp atışları sayesinde rahatlar ve sakinleşir, bu da ideal bir uyku için hazır olması anlamına gelmektedir. Bebeği göğüste uyuturken ağlaması hemen aç olduğu gibi bir algı uyandırmamalıdır. Birçok anne göğsünde ağlayan bebeği emzirmeye çabalasa da bebeğin sakinleşmesi için ona zaman tanınmalı, anne kucağında biraz zaman geçirmesi için sabırla beklenmelidir. Ancak bebeğin aç olduğu zamanlarda anne sütüyle beslenmesi konusunda sorun yaşıyorsanız annelerde süt üretimi artırmanın yolları hakkında bilgi edinmek faydalı olabilir.

Bebeklerde Gündüz Uykusu

Yeni doğanlar için gündüz uykusu oldukça kıymetli olup, bebek gündüz saatlerinde az uyursa gece daha iyi uyuyabileceği gibi yanlış bir inanca yol açmaktadır. Oysaki tam tersi gün içinde yorulan ve yorulduktan sonra uykusunu alamayan bebek için gece saatleri daha huzursuz geçer ve uykuya dalmak güçleşir.

Bebeklerin gündüz uykusunu bölmek, gece de geç uykuya dalmasına ve gece içinde yorgunluğun yarattığı stresten dolayı uyanmasına yol açacaktır.

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim