Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Bebek Odası Dekorasyonu için İpuçları

Son Güncelleme:
 Bebek Odası Dekorasyonu için İpuçları

Bebek odasını dekore etmek, dünyaya yeni gelen misafirlerini bekleyen aileler için büyük bir heyecan kaynağı olabilmektedir. Ancak bu şirin odanın nasıl göründüğü kadar fonksiyonel açıdan özellikleri ve güvenli olup olmaması da oldukça önemlidir. Bebek odası dekorasyonu sırasında yapılan pek çok hata aile için gereksiz birer masraf olmanın yanında bebek için de uygun olmayan şartlar yarattığından siz de bebek odası dekore etmenin ipuçlarını aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

bebek odası dekorasyonu

 Bebek Odası Duvar Dekorasyonu

Her odayı dekore ederken olduğu gibi bebek odası için de işler duvar rengi seçiminden başlamaktadır. Duvar rengini seçerken aileler çevrenin yönlendirmeleri etkisinde kalıp direkt olarak mavi ve pembe arasında seçim yapma zorunluluğunda hissetse de aslında bebeğin zihinsel gelişimi düşünülerek alternatifler değerlendirilmelidir.

Bilim insanlarına göre çocukların duvarda ve odada  bulunan oyuncakları ve fark edilmesi gereken nesneleri daha iyi algılamaları adına bebek odası duvar rengi için en ideal tonlar beyaz, krem gibi yumuşak ve açık tonlar ya da bunlara yakın pastel renklerdir. Çok renkli ve karmaşık renkli duvar kağıtları bebekler için kafa karıştırıcı etki yaratarak zihinlerini olumsuz şekilde etkilemektedir.

bebek odası dekorasyonu

Bebek Odası için Mobilyalar

Bebek odası dizaynı için temel kuralın güvenilirlik olduğu unutulmamalıdır. Bebeklerin ilgisini çekecek ürünlerin güvenlikle buluşturulması ne yazık ki mobilya masrafının çoğu zaman bütçeleri aşmasına yol açmaktadır. Bu nedenle dekorasyon için işlev ve güvenliliği ön planda tutarak görsellik olabildiğince az düşünülmeli, estetik kaygılar güdülmemeli, çocukların seneler içinde ihtiyaçlarının hızlıca değişeceği unutulmamalıdır. Bu çerçevede bebeğiniz için yine oda duvarıyla uyumlu pastel ya da açık tonlarda düz mobilyalar tercih edilebilir.

Bebek Odası Dekorasyon Objeleri

bebek odası dekorasyonu

Bebek odalarının zemini ne denli düz olsa da bu odaları objelerle renklendirmek oldukça önemlidir. Özellikle perde, kırlent gibi detaylara renklilik ve desenler verilerek odanın detaylar sayesinde farklı bir görünüme bürünmesi sağlanabilir. Perdeyi loş bir ışıkla kombinlemekse bebeğin uykusu için ideal olacaktır.

Bebek odası dekorasyon objeleri seçiminde bebeklerin güvenliği yine göz önünde bulundurulmalı, boğaza kaçacak derece küçük süslemelerden kaçınmalı, eşyaların sivri köşeleri ya yastıklarla kapatılmalı ya da bebeklerin erişimine uzakta kalmalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Saç dökülmesi koronavirüs belirtisi mi? Korona olunca saçlar dökülür mü?
14 08 2020 - 08:46
Kan Grubu Covid-19’da Önemli mi? Kan Grubu Kornavirüse Yakalanma Riskini Etkiliyor mu?
19 06 2020 - 15:23
69 Firma 136 Ürünü İfşa Oldu! İşte Sahte Ürünler Listesi
12 06 2020 - 13:53
Bakan Müjdeyi Verdi! İşte Merak Edilen Covid-19 İlacı
12 06 2020 - 12:35
Elma sirkesi ve karbonatla yapılan doğal diş beyazlatma dişlere zarar veriyor
10 06 2020 - 12:03
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Yorum Yap