Sağlık

Yeni Doğan Bebeğin Giysilerini Yıkama Önerileri

Bebek sahibi olmak büyük sorumluluk isteyen bir durumdur. Bebekler aşırı hassas bir cilde sahiptir. Kolayca alerji ya da tahriş olabilirler. Bu nedenle bebeğinizin kıyafetleri belli kurallar çerçevesinde yıkanmalıdır. Giysileri yıkamak bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem taşır. Bebeğinizin giysilerini yıkarken belli başlı kurallara uyduğunuz takdirde hem bebeğinizin kıyafetleri kalitesini koruyacak hem de bebeğiniz zarar görmeden yıkama işini halledebileceksiniz.

Bebek kıyafetlerini yıkamak için üç ana faktör vardır:

  1. Güvenli deterjan
  2. Yumuşatıcı kullanmamak
  3. Bebek giysilerini ayrı yıkamak

Bu üç başlığa dikkat edilmesi halinde başarılı bir yıkama gerçekleştirmiş ve küçük bebeğinizi korumuş olacaksınız.

Bebeğinizin Kıyafetlerini Güvenle Yıkamanız İçin Öneriler

  1. Sabun ve deterjan

Bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken çok güvenli bir markanın deterjanını kullanmanız gerekmektedir. Özellikle 6 ayda daha küçük yaşı olan bebeklerde bu durum daha önemlidir.

Kimyasal bileşenlerin oranca az olduğu organik ürünler, güvenli deterjanlara örnek olarak verilebilir. Bunun yanında kullanmakta olduğunuz deterjanın güvenli olduğunu düşünüyorsanız bunu test etmek için çocuğunuzun bir kıyafetini bu deterjanla yıkayıp test edebilirsiniz.

  1. Yumuşatıcılar

Deterjanla ilgili yazdığımız her şey yumuşatıcılar için de geçerli. Ancak ilk altı ay boyunca yumuşatıcı kullanmak kesinlikle tavsiye edilmez. Bebeğiniz 6 ayı geçtiğinde yumuşatıcınızı deneyebilirsiniz.

Çamaşır makinelerinde yumuşatıcı işlemi çamaşırlar durulandıktan sonra başlar. Bu nedenle de yumuşatıcının büyük bir kısmı çamaşırlar tarafından emilir.

Tüm bunlara rağmen yumuşatıcı kullanmak istiyor iseniz yumuşatıcı kullandıktan sonra bebeğinizin çamaşırlarını tekrar kurulayın.

  1. Yıkama Biçimi

Artık teknolojinin de gelişmesiyle çamaşır makinaları giysilere minimum hasar vermeye başladı. Bu nedenle elde ya da makinede güvenle yıkayabilirsiniz.

Elde yıkamayı tercih edersiniz iyice durulamayı ihmal etmeyin. Bebeğinizin giysisi üzerinde deterjan ve sabun kalmamalı.

Makinede yıkamayı tercih ederseniz de uygun programı seçin ve bebeğinizin giysilerini sizinkilerden ayrı olarak yıkayın.

  1. Yıkama sıklığı

Bebeklerin giysilerini ne kadar çabuk kirlettiğini hepimiz biliyoruz. Giysilerindeki lekelerin uzun süre kalmaması için ideal çözüm kirlendiği ada yıkamanızdır.

Özellikle bebeğin havlusu, yastığı, ve çarşafları sık sık yıkanmalı. Nevresimleri iki haftada bir kez yıkayabilirsiniz. Havluları ise üç kez kullandıktan sonra yıkayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu