Başörtüsü Takan Kadınlara Ağır Hakaretler Savuran Işıl Özgentürk’e 1 Yıl 6 Ay Hapis Cezası

Cumhuriyet gazetesinde yazdığı bir köşe yazısında başörtülü kadınlara yönelik kullandığı ifadeler nedeniyle yargılanan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Işıl Özgentürk, “ Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırıldı.

04.07.2019 - 19:17
05.07.2019 - 11:32
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Cumhuriyet gazetesi yazarı Işıl Özgentürk’ün yargılandığı dava İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz sanık Özgentürk duruşmaya katılmazken, avukatı Filiz İlkiz duruşmada hazır bulundu. Davaya müdahil olan Avukat Mustafa Doğan İnal’ın da hazır bulunduğu duruşmada diğer müdahil avukatları ise yine kendileri için tuttukları avukatlar temsil etti. Müdahil Mustafa Doğan İnal duruşmada söz olarak bir önceki duruşmada arkadaşlarının sanığın davaya konu olan yazısı hakkında “paçavra” ifadelerini kullandığını belirterek, Bu tabirin çok saygılı bir ifade olduğunu kendisinin ise bu yazının iğrenç bir paçavra olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Mahkeme nezdinde bu faşist yaklaşımın cezalandırılmasını istediğini belirten İnal, hukukun böyle ifadeleri korumaması ve sanığın gerekli cezayı alması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Hapis Cezasına Çarptırıldı

Mahkeme heyeti davaya ilişkin açıkladığı kararında Özgentürk’ün halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçundan ve suçun işleniş şekli, suç konusunun önemi ve değeri, sanığın kastı ve kastın yoğunluğunu da dikkate alarak bir yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Suçun basın ve yayın yoluyla işlenmiş olması gerekçesiyle verdiği ceza yarı oranında artıran mahkemeye 1 yıl 6 aya çıkardı. Cezada başka bir artırım ya da indirim yoluna gidilmezken mahkeme sanığın, daha önce hakkında verilmiş bir hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı olduğunu da göz önünde bulundurarak yeniden suç işlemekten çekineceğine dair kanaat oluşmadığı için hükmün geri açıklanmasına ya da cezasının ertelenmesine karar vermedi.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim