Yaşam

Baskılar artıyor! Türkiye’de kış saati uygulamasına geçilecek mi? 

Türkiye’de kış saati ve yaz saati olmak üzere iki farklı saat uygulaması yapılıyordu. Ancak geçtiğimiz yıllarda alınan karar nedeniyle Türkiye’deki bu ikili saat uygulaması iptal edildi. Sadece yaz saati uygulaması devam ederken, kış aylarına girilmesiyle birlikte kış saati uygulamasına geçiş yapılmaması günlük hayatta farklı sorunların ortaya çıkmasına neden oldu.

Yaz saati uygulaması herkesi zorluyor

Sabah çok erken ve karanlık saatlerde okula ya da işe gitmek zorunda kalan milyonlarca vatandaş, kış saati uygulamasına geçiş yapılması için taleplerini yüksek sesle dile getirmeye başladı. Haberlere konu olan ve uzmanlar tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendirilen bu konu 4 seneden beri sürekli gündeme gelse de istenen sonuç elde edilemedi.

Konu ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamalarda ise Türkiye’de mevcut uygulamaya geçiş yapılması ile elektrik tüketiminde 6 milyar TL gibi dev bir tasarrufun yapıldığı belirtildi. Yapılan tasarruf nedeni ile böyle bir uygulamanın iptal edilmesinin gündemde yer almadığını söyleyen Bakan Dönmez, yaptığı bu açıklamalar ile Türkiye’de yaz saati uygulamasına geçilmeyeceği netleştirmiş oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu