Baş Dönmesine Sebep Olan 10 Önemli Faktör

Baş dönmesi, çoğu hastalık sonucunda görülen belirtilerden biri olarak bilinmektedir. Bu nedenle, kişi uzun süre baş dönmesi şikayeti yaşıyorsa, mutlaka bir hekim kontrolüne gitmesi gerekmektedir.
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
1 Şubat 2019

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

1-Migren

Migren şikayeti ile gelen bir hastada öncelikle oldukça yoğun bir baş ağrısı görülmektedir. Bunun nedeni, kulak içinde meydana gelen basınç artışıdır. Baş ağrısının ardından, baş dönmesi oluşmaktadır. Düzenli tedavi ile, ağrılarda ve baş dönmesinde azalma görülmektedir.

2-Orta Kulak İltihabı

Orta kulakta meydana gelen iltihaplanma sonucu basınç değişimi görüldüğünden, kişide baş dönmesi görülen en yaygın belirtilerden biridir. İç kulak sıvısının yer değiştirmesi nedeniyle, ani baş dönmeleri de görülmektedir.

3-İç Kulak Nezlesi

İç kulakta oluşan nezle durumunda, kişide şiddetli bir baş dönmesi görülmektedir. Bu durumda da çoğunlukla mide bulantısı meydana gelmektedir. İç kulak nezlesinin görülme nedeni ise, şiddetli soğuk algınlığıdır.

4-İlaçların Yan Etkileri

Özellikle tansiyon düzenleyici ve stres azaltıcı ilaçların kullanımı kişide baş dönmesi görülmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra bazı alerjik ilaçlardave antidepresanlar baş dönmesine yol açabilmektedir. Tedavi için, doktor kontrolünde ilacın bırakılması gerekmektedir.

5-Sistemik Hastalıklar

Yüksek tansiyon, şeker, hormon hastalıkları (hipertiroid gibi) ve böbrek hastalıkları sonucu, kişide baş dönmesi görülen bir belirtidir. Belirtinin geçmesi için, teşhis edilen hastalığa uygun tedaviye başlanması gerekmektedir.

6-Menier Rahatsızlığı

Menier rahatsızlığı sonucu görülen en önemli belirti baş dönmesidir. Bu hastalık kişide kulak çınlaması ile başlamakta ve önlem alınmadığında işitme kaybı yaşanabilmektedir. Tedavi için, başta kortizon tedavisi olmak üzere çeşitli ilaç tedavileri de uygulanmaktadır.

7-Psikolojik Sorunlar

Kişide depresyon, aşırı kaygı ve stres gibi durumların meydana geldiği psikolojik rahatsızlık sonucunda, baş dönmesi görülmesi oldukça yaygın bir durum olarak bilinmektedir. Belirtinin ortadan kalkması için, kişinin tedaviye başlaması gerekmektedir.

8-Yolculuklar

Uzun yolculuklar, özellikle uçak ve araba yolculukları, kulak içi basıncında ani değişimlere neden olduğundan, baş dönmesi, halsizlik ve baş ağrısı gibi belirtilerin görülmesi oldukça yaygın bir durumdur.

9-Kulak Kristalleri

Kulak kristallerine bağlı olarak oluşan baş dönmesi durumu özellikle başın sağa, sola, yukarı ve aşağı hareket ettirilmesi ile oluşmaktadır. Bu durumun meydana gelmesindeki asıl nedenin, kafa travması olduğu belirtilmektedir.

10-Sinir Sistemi Hastalıkları

Beyin doku hasarı, epilepsi veya kafada travma oluşumuna bağlı olarak görülen en önemli belirtilerden biri de baş dönmesidir. Ayrıca beyinde tümör oluşumu sonucu da baş dönmesi görülmektedir. Bu nedenle baş dönmesi durumunda, doktor kontrolüne gidilmesi önem taşımaktadır.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com