Mucize Etkileriyle Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Kronikleştiği halde kişide farklı sorunları işaret edebilen ancak gün içinde sıklıkla yaşanan ve yaşandığı anda verimi ciddi ölçüde düşüren baş ağrısı için beslenme önemlidir. Baş ağrısına iyi gelen yiyecekler konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
27 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Sık karşılaşılan bir sağlık problemi olan baş ağrısı, neden olduğu stres, kötü ruh hali, odaklanamama sorunları nedeniyle gündelik yaşamı ciddi anlamda sekteye uğratmaktadır. Bazı vakalarda kronik bir hal alabilen ve kendine özgü bir tedavi gerektirenbaş ağrısına iyi gelen yiyeceklersayesinde bu sorundan ilaç kullanmaya gerek kalmadan kurtulunabilir. Mucize etkileri olan bu besinleri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

baş ağrısına iyi gelen yiyecekler

Hepimizin sık karşılaştığı sorunların başında baş ağrısı gelir. Çalışma hayatının getirdiği stres, üzüntü veya mutsuz ve sinirli zamanlarımızda daha fazla karşılaştığımız baş ağrısı belli bir süre sonra kronikleşebiliyor. Baş ağrısı hissettiğimizde ilk iş ağrı kesicilere saldırmak da her zaman doğru olmayabilir. Bazı basit noktalara dikkat etmek ve baş ağrısına karşı mucizevi etki gösteren besinlere yönelmek ise ilaçların zararlı etkilerinden bizi koruyabiliyor.

Baş Ağrısını Geçiren Yiyecekler Nelerdir?

Baş ağrısına iyi gelebilecek ve sizi gün içinde rahatlatabilecek içeriklere sahip yiyecekler kısaca şu şekildedir:

Kahve tüketmek, damatlar üzerinde daralma etkisine yol açtığından ağrı duyusunu düzenlemekte,baş ağrısı için çözümolabilmektedir.

Su kaybı yani dehidrasyona bağlı baş ağrısına en iyi çözüm su tüketimini su oranı yüksek yiyeceklerle desteklemektir. Bu nedenlebaş ağrısını geçiren yiyeceklerarasında yer alan karpuz, sıvı deposu olarak baş ağrısına düşman olabilir.

Potasyum yönünden zengin olan patates, bu yönüyle vücuttaki su dengesini ve enerji depolarının dolmasını sağlarken alkol tüketen kişilerde görülen baş ağrısı için önerilmektedir. Yağsız şekilde, örneğin fırında pişirmek patatesin faydalı yanlarını daha iyi almaya yardımcı olacaktır.

baş ağrısına iyi gelen yiyecekler

Yoğun magnezyum içeriği sayesinde damarlarda rahatlatıcı ve genişletici etki yaratan badem, özelliklemigren ağrısı için çözümolarak önerilmektedir.

Karbonhidratın yetersiz alınması dabaş ağrısı nedenleriarasında yer almakta, bu konuda vücuda gerekli desteği sağlamak için tam tahıllı ekmek önerilmekte, bu ekmek türünü tüketmenin diyete de sadık kalmanıza yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kalsiyum içeriği nedeniyle yalnızca kemik değil, sinir sistemi de faydaları bulunan yoğurt, baş ağrısı için iyi bir çözüm olabilmektedir.

Kan şekerini ve basıncını dengelemekle görevli ıspanakbaş ağrısına çözümolan yiyecekler arasında yerini alır.

baş ağrısına iyi gelen yiyecekler

E vitamini bakımından yüksek bir besleyiciliği olan susam,regl ağrısına çözümarayan kadınların yanı sıra baş ağrısı şikayeti olanlara da önerilir.

Solunum yollarını rahatlatarak nefes alışverişini düzenleyen ve vücudun oksijen almasını kolaylaştırarak baş ağrısını geçiren yiyeceklerden bir diğeri de baharatlardır. Farklı baharat türlerini, özellikle kırmızı biberi yemeklerinize daha sık eklemeyi ihmal etmeyin.

Vücudun potasyum eksiğini gidererek baş ağrısını çözen bir meyve olan muzun,kramp ağrısı için çözümolması da bir diğer avantajıdır.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz basın ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir.Gizlilik Politikası |Hakkımızda | Künye | İletişim devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com