1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Baş Ağrısı ile Mücadele Yöntemleri Nelerdir?
Baş Ağrısı ile Mücadele Yöntemleri Nelerdir?

Baş Ağrısı ile Mücadele Yöntemleri Nelerdir?

A+A-

Günümüz dünyasında en fazla şikayet edilen sağlık problemi baş ağrısı olarak görülmektedir. Kronik olarak görülen baş ağrısının %70'e vardığı ifade edilmektedir.

Baş ağrısının tedavisinde başın hangi kısmında ağrı olduğu, hangi durumlarda ağrıdığı, ağrı süresi ile ağrı sıklığı baş ağrısının sebebinin bulunmasında çok önemli noktalardır.

Baş ağrısını tetikleyen sebepler:

 • Keskin kokuya sahip olan maddelere maruz kalmak baş ağrısını tetiklemektedir,
 • Omuz, boyun ya da çene kaslarında gerginlik baş ağrısını tetikler,
 • Kafein tüketiminin aniden bırakılması baş ağrısına yol açabilir,

Baş Ağrısı ile Mücadele Yöntemleri Nelerdir?

 • Yüksek parlak ışıklar ve devamlı yanıp sönen ışıklar baş ağrısını tetikleyebilir,
 • Göz bozulması, diş çürümesi, sinüzit, boyun fıtığı ile kansızlık(anemi) baş ağrısını tetikler,
 • Sususluk( dehidrasyon),
 • Az uyumak,
 • Stres,
 • Migren,
 • Düşük kan şekeri,
 • Devamlı ağrı kesici ilaç alımı,
 • Antidepresan ilaçların ani bırakılması,

Baş ağrısı, bu tetikleyicilerin yanı sıra alışkanlıklardan sıyrılmakta önemli bir etkendir.

Baş ağrısıyla mücadele yolları; öncelikle baş ağrısının nedenini bulmaktan geçmektedir. Eğer ki baş ağrısını tetikleyici sebebi bulunursa baş ağrısı şikayeti de buna bağlı olarak ortadan kalkabilecektir.

Yoga yapmak;

Yoganın insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine bakıldığı zaman içerisinde barındırdığı teknikler sayesinde baş ağrılarının azalmasında ve ortadan kalkmasında da çok etkili olduğu görülmüştür.

Masaj uygulaması;

Özellikle stres ve  kas gerginliğine bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrılarında boyun ve sırt bölgesine yapılacak masaj uygulamaları ağrının azalmasında çok etkilidir.

Gevşeme Hareketleri;

Rutin olarak egzersiz sonrası hissedilen baş ağrılarında egzersizin yoğunluğuna bağlı olarak yükselen kan basıncı baş ağrısına yol açmaktadır.

Pilates Yöntemi;

Pilates yöntemi sayesinde gergin duran kas tonusunun gevşemesi ve kasların oksijenlenmesi sağlanabildiği için baş ağrısının şiddetinde azalma ve gözden kaybolma görülebilmektedir.

Sıcak-Soğuk kompresler;

Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında sıcak kompresler oldukça etkili olmakla birlikte, stres ve sinire karşı artan tansiyon kaynaklı baş ağrılarında ise soğuk kompres durumun şiddetini azaltmada etkili olmaktadır.

Tüketilen gıdalara dikkat etmek;

Özellikle içerisinde nitrat ve nitrit bulunan gıda maddelerinden yani işlenmiş ürünlerden kaçınılması gerekmektedir. Bu ürünler baş ağrısını tetikleyici özelliğe sahiptir.

Kafein, alkol ve çikolatada yer alan feniketilamin maddesinin haricinde; ceviz, fıstık, soya ve sucuk benzeri gıdaların içerisinde yer alan tiramin, yapay tatlandırıcı olarak bilinen aspartam da ciddi baş ağrısı sebepleri arasında yer almaktadır.

Baş Ağrısı ile Mücadele Yöntemleri Nelerdir?

Baş ağrısıyla mücadele yolları baş ağrılarını tetikleyebilecek durumların ortadan kaldırılması ya da iyileştirilmesinin yanı sıra doğal yöntemler ve tıbbi yöntemler bulunmaktadır. Burada baş ağrısıyla mücadele etmenin temel noktası ağrıların ne süredir ne şiddette devam ettiğinin cevabında saklıdır. Eğer ki ağrılar kronik bir hal almış ve şiddetinde bir azalma yoka vakit kaybedilmeden uzmandan yardım alınması gerekmektedir. Diğer bir konu ise sebebinin ciddi olmadığı bilinen baş ağrılarından kurtulmanın yollarıdır. Bu durumda ise doğal baş ağrısı tedavi yolları tercih edilebilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.