Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Barista Nedir? Barista ve Kahve İlişkisi

Son Güncelleme:
 Barista Nedir? Barista ve Kahve İlişkisi

Kahve dükkanlarında sıkça gördüğünüz baristalar, servisten hazırlamaya kadar birçok aşamada aktif rol oynar. Barista ve kahve ikilisi birbirinden ayrı düşünülmeyen iki kavram olarak hayatımızda yer alır.  Baristaların kafelerde yer almasıyla, barista eğitimleri ve barista sertifikaları gündeme geldi. Kahvenin çekirdeğinden anlayıp lezzetli tatlar sunan bu kişiler, aynı zamanda meydana gelebilecek arızalara da çözüm üretir. Makinenin günlük temizliğini ve bakımını yaparak daima taze kahvelerle sizi karşılar.

♠ İlave Son zamanlarda ülkemizde kahve kültürünün gelişmesiyle, kafelerin barista ihtiyacı da artış gösterdi.

İşinde iyi olmak ve iyi bir yere gelmek isteyen baristalar, kahve çekirdeğinden makine kullanımına kadar birçok alanda kendini uzmanlaştırmalı ve gelişmeye açık olmalı. Baristaların; espresso, americano, latte ve türk kahvesi gibi günlük hayatta çoğunlukla tüketilen kahvelerin sunumuna hâkim olması gerekiyor. Barista arayan birçok firma, alacağı kişinin basit arızaları çözebilir durumda olmasını ve günlük temizliğini yapabilmesini bekliyor. Baristalar İtalyan kökenli olsa da günümüzde, espresso bazlı kahveleri hazırlayan ve sunan kişi olarak adlandırılır.

♥ Ekstra Bilgi Barista kahve hazırlama işleminin yanı sıra sandviç ve unlu mamuller gibi ürünleri de servise hazırlar.

Baristanın Görevleri Neler?

Kahve hazırlayıcılarının tek görevi size lezzetli kahveler sunmak değil. Baristalar kahve menüsünü müşteriye sunmanın yanı sıra ürün içeriğini açıklayıcı bir şekilde menüye ekler.

  • Espresso, espresso lungo, caffe latte ve cappuccino gibi kahve çeşitlerini demleme tekniklerine uygun bir şekilde yaparak kullanıcılara sunar.
  • Gün içinde kahve yaptıkça kahve çekirdekleri azalır. Baristalar kahve çekirdeği ikmalini yeniler ve stokları güncel tutar.
  • Kahve makinelerine rutin bakım yapmanın yanı sıra ürünü koruma görevi de onlara verilir. İşini yerine getirmesi kadar, uygun koşullarda bunu gerçekleştirmesi de önemlidir. Hijyen ve sağlık standartlarını göz önünde bulundurarak işini yapar.
  • Baristalar günlük işleriyle ilgilenirken bir taraftan da Workshoplara katılarak kendini güncel tutmaya çalışır. Yeni teknik ve yöntemleri öğrenerek bunu uygulamaya koyarlar. Demleme yöntemleri ve içerik karıştırma şekilleriyle ilgili kendilerini geliştirerek müşteriler karşısında güncel kalmak için çabalarlar.
♦ Tavsiye Son olarak, iyi bir barista olmak için herhangi bir eğitim mezunu şartı bulunmuyor.  Bunun yerine baristalık kursu ve sertifika programlarına katılarak hayalinizdeki mesleğe ulaşabilirsiniz.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51