Kimdir?

Barış Manço Kimdir? Hayatı ve Kendisi Hakkında Bilgiler

Barış Manço, Türkiye’de bulunmuş en alçak gönüllü, iyi kalpli ev başarılı sanatçılardan biridir. Uzun saçlı, dev adam, Barış Abi ve Barış Çelebi unvanlarına sanıp Barış Manço, televizyon programı yapımcısı, söz yazarı, besteci ve şarkıcıdır.

Barış Manço, hayatında ve de vefatından sonra tüm Türkiye tarafından sevilmiş ve iyi anılmış bir sanatçımızdır. Bunun nedeni ise hayatta kaldığı süre boyunca hep iyi ve iyi niyetli işler yapmasıdır.

Barış Manço Kimdir?

Barış Manço, 2 Ocak 1943 yılında İstanbul – Üsküdar’da dünyaya geldi. Şarkıcı, besteci, söz yazarı, program yapımcısı ve sinema oyuncusu olarak tanınır. Ancak herkes onu şarkılarıyla tanır.

Barış Manço, müzik hayatına Galatasaray Lisesi’nde başlamıştır. Türk rock müziğinin ileri gelenlerinden olmasıyla beraber “Anadolu Rock” akımının da öncülerinden biri olmuştur.

Sayılamayacak kadar fazla bestesi, albümleri ve sinema filmindeki oyunculuğu ile döneminde çok dikkat çekmiştir. Şarkı söylerken içinden gelerek yaptığı jest ve mimikleri ise akıllara kazınmasına neden olmuştur.

Barış Manço’nun Hayatı

Barış Manço, Rikkat ve Hakkı çiftinin dört numaralı çocuğu olarak doğmuştur. İlkokul eğitimini Kadıköy Yel değirmeni Mustafa Kemal Paşa İlkokulunda, dördüncü sınıfı Ankara Maarif Koleji’nde ve geri kalan yıllarını da yine ilk okulunda okumaya devam etmiştir.

Ardından Galatasaray Lisesi’ne giden Barış Manço, abisiyle beraber burada okur.

Lale Manço ile dünya evine giren sevilen şarkıcının Doğukan ve Batıkan isminde iki adet çocuğu var.

Barış Manço Kimdir? Hayatı ve Kendisi Hakkında Bilgiler

Barış Manço’nun Müzik Hayatı

Barış Manço, müzik hayatına çok erken yaşlarda başlamıştır. Bunun en büyük nedeni annesinin bir ses sanatçısı olmasıdır. Yaşındayken lise arkadaşları ile “Kafadarlar”, sonrasında da “Harmoniler” ismindeki müzik gruplarını kurar.

1957 yılında babaannesini kaybeden Barış Manço onun için “Gülpembe” şarkısını yazar.

Lise mezuniyetinden sonra 1963 ve 1971 yıllarından Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi adlı bölümde iç grafik ve mimarı konularında dersler almıştır. Yurt dışında olduğu bu süreç boyunca farklı gruplarla çalmayı ihmal etmemiştir. Türkiye’ye döndükten sonra ise Mazhar Alanson ve Fuat Güner’le “Kaygısızlar” isimli grubu kurdular.

“Dağlar Dağlar” adlı şarkısı ile çıkış yapan Barış Manço’nun aynı albümü 5 ayda 700 bin satış sayısına ulaştı. Bu albüm ona Altın Plak Ödülü’nü kazandırmış oldu. Sonrasında ise Anadolu rock türünü icra eden “Moğollar” adlı müzik grubu ile “Kurtalan Ekpres” isimli grubu kurdu.

Barış Manço, 12 altın ve 1 platin ödülü kazanmıştır.

Barış Manço Kimdir? Hayatı ve Kendisi Hakkında Bilgiler

Barış Manço’nun Ölümü

Barış Manço 31 Ocak 1999 senesinde kendi evinde kalp krizi geçirmiş ve hayatını kaybetmiştir. Devlet töreniyle defnedilmiştir.

Ayrıca sanatçı olduğumu iddia etmiyorum. Ben öldükten sonra torunlarım ansiklopedilerde Barış Manço’yu sanatçı diye okurlarsa, galiba sanatçı olduğum da tescil edilmiş olacak. Geleceğe ne bıraktığınız önemli. Yoksa insan yaşarken kendi kendine “Ben sanatçıyım” dememeli“.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu