Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Banyo Yapmanın Bilmediğiniz 5 Faydası

Son Güncelleme:
 Banyo Yapmanın Bilmediğiniz 5 Faydası

Uzun bir günün ardından sıcak bir banyo yapmaktan daha iyi bir şey var mı? Peki, bir banyonun rahatlamanıza yardımcı olmaktan daha fazlasını yaptığını öğrenirseniz? Banyo yapmak çok rahatlatıcıdır, ancak aynı zamanda birçok önemli sağlık yararları da sağlayabilir. Küvette daha fazla zaman geçirmek için bir nedene ihtiyacınız varsa, banyo yapmanın çeşitli sağlık yararlarını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

1- Geliştirilmiş Ruh Hali

Günlük banyo yapanlar, özellikle de günün sonunda banyo yapanlar, yapmayanlardan daha olumlu bir ruh hali ve daha iyi bir iyimserlik deneyimi yaşama eğilimindedirler.

Araştırmacılar, bu gelişmelerin bir banyonun sağladığı sıcaklık ve geçici izolasyonla ilgili olması gerektiğine inanıyor.

Aynı zamanda yatay pozisyonda yatmak, kişinin ruh halini iyileştirmek ve stresi azaltmak için faydalı görünüyor. Bunun arkasındaki teori, özellikle küvetin içinde yatay bir konumda olmanın, rahim koşullarını taklit etmesi ve insanlara daha fazla güvenlik hissi sağlamasıdır.

2- Pürüzsüz, Sağlıklı Cilt

Düzenli banyo, sedef hastalığı veya egzama gibi durumlardan muzdaripseniz cildinizi yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Banyo yapmak nemi teşvik eder ve ölü cilt hücrelerinin üzerine çökerek cildinizin daha yumuşak ve daha az tahriş olmasını sağlar. Ayrıca, otoimmün koşullarla ilişkili enflamatuar yanıtı azaltabilir ve bu da ağrı ve şişliği azaltır.

Banyo suyuna özellikle Epsom tuzları veya diğer mineraller gibi bileşenler eklediğinizde bunlar cildinize ekstra fayda sağlayacaktır. Bu ürünler cildinizin mikrobiyomunu değiştirebilir ve cildinizi sağlıklı ve kuruluk veya tahrişten koruyacak bakterileri dengeleyebilir.

3- Daha İyi Uyku

Yatmadan önce ılık bir banyo yapmak, daha iyi bir uykunun keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilir. Bunun nedeni, vücudunuz küvetten çıktıktan sonra sıcaklıkta bir düşüş yaşamasıdır. Bu da, melatonin üretimini teşvik eder ve gece için uykuya başlamanın zamanı geldiğine dair bir işaret gönderir.

Küvette yıkanma da rahatlamanıza yardımcı olabileceğinden, banyodan sonra daha hızlı bir şekilde uykuya dalma olasılığınız daha yüksek olacaktır, çünkü gündüz aktivitelerinizi fazla düşünmeyecek veya gerilmeyeceksiniz.

Tek uyarı, suyun çok sıcak olmadığından emin olmaktır. Yatmadan önce aşırı ısınırsanız, daha huzurlu bir gece uykusu için elverişli olmayan bir durum oluşur ve daha uyanık hissedersiniz.

4- Daha Az Kas ve Eklem Ağrısı

Sıcak banyo eklem ağrısı ve sertliği gidermek için mükemmeldir. Oksijen ve besin yönünden zengin kanın kaslarınıza ve eklemlerinize ulaşmasını sağlayan sağlıklı kan dolaşımını desteklemeye yardımcı olurlar.

Artrit veya fibromiyalji ile mücadele ediyorsanız ya da sadece zorlu bir egzersizden sonra vücudunuzda ağrı varsa, sıcak bir banyo çok daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

5- Geliştirilmiş Solunum Sağlığı

Banyo yapmak, akciğer kapasitenizi ve oksijen alma kabiliyetinizi geliştirmenize de yardımcı olabilir. Burada anahtar, suyun göğsünüzü geçtiğinden çıktığından emin olmaktır.

Ilık suya girmek kalbinizin biraz daha hızlı atmasına neden olur. Bu, oksijen alımınızı iyileştirir ve daha derin nefes almanıza yardımcı olur.

Sıcak bir banyodan çıkan buhar aynı zamanda sinüslerinizi temizleyebilir ve soğuk algınlığı veya alerjisi olan kişilerde göğüs tıkanıklığını giderir.

En Yararlı Banyoyu Yapmak İçin İhtiyacınız Olan Malzemeler

Banyo yapmanın 5 faydasını deneyimlemeye ihtiyacınız olan şey; bir küvet ve akan bir sudur. Ancak banyonuzu biraz daha lüks ve rahatlatıcı bir hale getirmek istiyorsanız, aşağıdakiler de dahil olmak üzere yatırım yapmayı düşünebileceğiniz birkaç malzeme var:

  • Kaymaz banyo adım paspası: Eğer zayıf bir denge ya da hareketlilik sorununuz varsa kayma endişeniz varsa, bir banyo paspası küvetten güvenle çıkmanıza yardımcı olabilir.
  • Epsom veya mineral tuzlar: Epsom tuzları ve diğer mineral tuzlar banyonuza hoş ve rahatlatıcı bir his verebilir ve ayrıca sertlik ve kas ağrısının azalmasına da yardımcı olabilir.
  • Esansiyel yağlar: Lavanta, nane ve okaliptüs gibi esansiyel yağlar, rahatlatıcı kokusuyla banyo suyunuza katmak için harikadır. Nane de eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir ve okaliptüs daha iyi nefes almak için sinüsleri temizleyebilir.
  • Banyo yastığı: Küvette rahat etmekte zorlanıyorsanız, banyo yastığı boynunuza ekstra bir destek verebilir, böylece suda kalma sürenizi uzatabilir ve daha fazla fayda sağlayabilirsiniz.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Gelinim Mutfakta Kastamonu pilavı malzeme listesi ve yapılışı
28 04 2020 - 14:06
Gelinim Mutfakta günün yemeği Zürbiye malzemeleri ve yapılışı
27 04 2020 - 14:00
Beklenen meteor ne zaman geliyor? Meteor dünyaya çarpacak mı?
27 04 2020 - 12:28
Haftaya sokağa çıkma yasağı olacak mı? Sokağa çıkma yasağı ne zamana kadar sürecek?
26 04 2020 - 14:40
Evde Ramazan pidesi nasıl yapılır? Sıcak ve lezzetli Ramazan pidesi tarifi
25 04 2020 - 15:24
Sık sık kolonya kullanmak orucu bozar mı? Koronavirüs mücadelesinde gerekli
24 04 2020 - 14:37