Sağlık

Bangladeş’te yılbaşından bu yana 10 bin 528 dang humması vakası tespit edildi: 8 kişi öldü

Bangladeş Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bir açıklama yaparak son 24 saat içerisinde ülkede 683 dang humması vakası tespit edildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada bunun 2019 yılında bir günde kayıtlara geçen en fazla vaka olduğu da ifade edildi.

Bu yıl 10 bin 528 vaka tespit edildi

Ayrıca yapılan açıklamada bu yolu ülke genelinde tespit edilen vaka sayısının 10 bin 528’e ulaştığı ve salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının Perşembe günü yapılan açıklamadan bu yana değişmediği belirtildi. Perşembe günü yapılan açıklamada saldırı nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 8 olduğu ifade edilmişti. AA muhabirine açıklama yapan bir DGHS yetkilisi, salgında ölü sayısının eksik açıklandığı iddialarına ilişkin yanıt verdi. Salgını takip eden özel bir sağlık ekibi ile çalıştıklarını belirten yetkili, salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının sağlık ekibinin onayından sonra ayrı bir şekilde kayıt altına alındığını ifade etti.

11 kişinin öldüğü öne sürüldü

Diğer yandan bir yüksek mahkeme kaydına göre 14 Temmuz tarihi itibariyle salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 11 kişi olduğu açıklandı. Yerel kaynaklarda ise salgınında ölenlerin sayısı 27 olarak geçiyor.

Sivrisinekler aracılığıyla buluşuyor

İnsanlara sivrisinek aracılığı ile bulaşan dang humması virüsü, kuluçka döneminden sonra genel olarak hafif ateşi neden oluyor. Ancak bazı vakalar ölümle sonuçlanabiliyor. Özellikle yağışların yüksek olduğu eylül ve haziran ayları ile mart ve aralık aylarında vakaların görülme sıklığı artıyor. Bilim insanlarına göre yüksek sıcaklık ve uzun süren yolcular sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin artmasına neden oluyor. Hastalığa yol açan sivrisinek türünün oluşturması nedeniyle özellikle sanayi çevrelerindeki çok birikintilerinin sürekli ilaçlanması gerektiği belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu