Balık Temizlemenin İpuçları, Balık Temizleme Yöntemleri

Balık Temizlemenin İpuçları: Balık Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Tadına doyamadığımız ve faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz bir besin olan balığın ne yazık ki temizlenmesi ayrı bir özen ve zahmet demektir. Ancak doğru püf noktaları ile balığı kolayca temizlemek mümkün. Balık temizleme yöntemleri konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
3 dk okuma süresi
9 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 00,00
Loading...
Yorum Yap

Balık, lezzetinin yanı sıra faydaları da düşünüldüğünde sofralardan eksik edilmemesi gereken besinlerden biri halini alır. Ancak balık temizlemek pek çoğumuzun kaçındığı zahmetli bir iş gibi görünmektedir. Oysaki her balığı temizlemek için farklı yöntemler mevcut olmakta, bu lezzetten ve mucize faydalardan mahrum kalmamak için tüm bahaneler ortadan kalkmaktadır. Balık nasıl temizlenir, öğrenmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

balık temizleme

Balık Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Küçük Balık Temizliği Nasıl Yapılır?

Küçük balık türlerinin pulları ve derileri diğer türlere göre ayıklamak için fazla yumuşak olduğundan bıçakla işlem yapılmaması gerekir. Küçük balık temizleme işlemi için parmakları kullanarak balığın önce kafasını koparmak, sonra parmağı bir bıçak gibi kullanarak karnını açarak organlardan temizlemek gerekmektedir.

Eğer ek olarak kılçıkları  da ayıklamak isterseniz balığı iki parçaya böldükten sonra kuyruktan tutup başa doğru çekin ve böylece az miktarda olan kılçıklardan da kurtulun.

Tüm işlemlerden sonra balıkları bol suyla yıkayıp, eğer kızartacaksanız suyunu süzmeyi unutmayın.

Pulsuz Balık Temizliği Nasıl Yapılır?

Tercih ettiğiniz balık türü eğer orta boylarda ve pullu bir derisi yoksa balık temizleme yöntemi olarak bıçak kullanmanız gerekmektedir.

İlk yöntemde bıçak kullanmanız gerekmekle birlikte, kuyruktan bıçağı sokup başa kadar karnı yararak işleme başlanır. Kesilen kısımdan açılan balığın iç organları ve siyah renkli zar kısmı temizlenir. Dilerseniz tıpkı küçük balıklarda olduğu gibi kılçıkları ayıklayabilirsiniz ancak çiğ balıkta bu işlem biraz uzun sürebilir.

Önemli bir püf noktası olarak solungaçları koparmamanız gerektiğini unutmayın.

balık temizleme

Pullu Balık Temizliği Nasıl Yapılır?

Pullu balıkları temizlemek hem çevreyi oldukça kirleteceğinden hem de uzun süren zahmetli bir işe dönüşeceğinden dolayı pulların temizlenmesi için balığın satın alındığı yerden ricada bulunmak mantıklı olacaktır. Ancak balık pullarını temizlemek için ısrarcıysanız öncesinde balığı su içerisinde bekleterek yumuşatmanın faydasını göreceğinizi bilmenizde fayda vardır. Sonrasında pullara paralel şekilde bir bıçak yardımıyla pulların çıkış yönünün tersine doğru ayıklama yapabilirsiniz.

Balığı aynı pulsuz ve büyük balıkları temizlediğiniz gibi iç organlarından ayırarak temizlemeyi bitirebilirsiniz ancak bu defa farklı olarak kafa ve solungaç kısımlarını da kesmeniz gerekmektedir.

Balık Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balığı aldığınız gün içerisinde tüketmek, bayatlamaya ve haliyle balıktan fayda yerine zarar görmenize yol açabilir. Ayrıca buzlukta bekletmek balığın lezzetini kaçıracağından ve pişirmeyi zorlaştıracağından bu işlemi ertesi güne bırakmak yerine balığın hemen ayıklanmasına dikkat edilmelidir.

  • Balığı temizlemeden önce yalnızca bir saat dondurucuda bekletmek,
  • Temizledikten sonra kızartma yapılacaksa iyice tuzlayıp pişirmek,
  • Balığın cinsi hakkında bilgi aldıktan sonra kafasını kesmek,
  • Küçük balıkları kızartmadan önce mısır ununa bulamak,
  • Balığın ayıklamış olduğunuz organlarını saksıya dökerek kendi gübrenizi yapmak,

Balık temizlemenin ve pişirmenin bilinmesi gereken püf noktalarıdır.

balık temizleme

Ayrıca balıkları pişirdikten sonra kokudan kolayca kurtulmak için Eve Sinen Balık Kokusundan Kurtaracak 13 Pratik Bilgi yazımızı incelemeniz faydalı olacaktır.

Balık Temizleme Aparatı Nasıl Kullanılır?

Balık pullarını kolayca ayıklayabilmek için piyasada görebileceğiniz farklı aparat yani malzemeler mevcuttur. Bu balık temizleme bıçağı sayesinde ilginç balık temizleme yöntemleri keşfedebilir, zahmetli bir işi oldukça pratik kılabilirsiniz.

Elbette balık yerine tüketebileceğiniz gıdalar hakkında bilgi alarak farklı alternatifleri denemeniz mümkün. Ancak siz fazlaca balık tüketen ve zamandan tasarruf etmek isteyen biriyseniz mutfak malzemesi satan pek çok yerde bu özel ürünü bulabilir, manuel ya da elektrikli balık temizleme makinesi temin edebilirsiniz. Balığın pullarını yatay bir rendeye benzeyen bu makinelerle bıçak kullanarak temizlediğiniz yöntemle temizleyebilirsiniz.

İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"