Balgamlı Öksürük için İyi Gelecek Öneriler

NAVİGASYONBalgamlı Öksürük Nedir?Balgamlı Öksürük Neden Olur?Balgamlı Öksürük Kesmek için Ne Yapılmalıdır?Bebeklerde Balgamlı Öksürük için Ne Yapılmalıdır?Balgamlı Öksürük Evde Nasıl Kesilir? Öksürük sorunu mevsim değişikliklerin ya da salgınlara kapıldığımız diğer aylarda rahatsızlıkların bir yan etkisi olarak normal olabilir. Ancak balgamlı öksürük nedeniyle hem sosyal yaşamda hem iş verimini korumada ciddi sorunlar yaşanabilir Balgamlı öksürük için neler yapabileceğinizi ise […]

08.10.2018 - 9:00
08.10.2018 - 1:50
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Öksürük sorunu mevsim değişikliklerin ya da salgınlara kapıldığımız diğer aylarda rahatsızlıkların bir yan etkisi olarak normal olabilir. Ancakbalgamlı öksürüknedeniyle hem sosyal yaşamda hem iş verimini korumada ciddi sorunlar yaşanabilir Balgamlı öksürük için neler yapabileceğinizi ise aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

balgamlı öksürük

Balgamlı Öksürük Nedir?

Boğaz ya da ciğerlerden mukus gelmesi ve bu mukusun yani balgamın öksürük yoluyla atılması durumuna balgamlı öksürük denmektedir. Akciğerlerde toplanan bu mukus genelde boğazın arka kısmından atılır ve ciğerler bu mukusu atabilmek için kendini öksürük yoluyla zorlar.

Balgamlı Öksürük Neden Olur?

Balgam, kişiye bağlı olarak birçok farklı nedenden ileri gelebilir. Bubalgamlı öksürük nedenlerikısaca şu şekilde listelenebilir:

 1. Sigara kullanımı ya da dumanına maruz kalma
 2. Astım, KOAH gibi kronik ya da zatürre gibi akut ve ciddi hastalıklar
 3. Soğuk algınlığı ve grip
 4. Enfeksiyonlar
 5. Kirli havaya maruz kalınan işlerde çalışma

balgamlı öksürük

Balgamlı Öksürük Kesmek için Ne Yapılmalıdır?

Balgamlı öksürüğe ne iyi gelirsorusuna kesin yanıt alabilmeniz için öncelikle bunun tek başına bir hastalık değil, bir hastalığım semptomu olduğunu bilmek ve asıl sorun teşkil eden bu sorunun üzerine gitmek gereklidir.

İlaç takviyesi sayesinde reçetesiz olarak öksürüğün neden olduğu ağrı ve rahatsızlık hissi yatıştırılabilir. Örnek vermek gerekirse zatürre gibi enfeksiyonlar için antibiyotik, astım gibi kronik hastalıklar için bronkodilatörler, bronşit için solunum cihazları kullanılabilir.

İlerleyen hastalıklarda yani durum ciddi bir nedene dayanıyorsa doktor isteği üzerine steroid içerikli tablet ilaçlar ya da enjeksiyonla verilen ilaçlar kullanılmaktadır.

Balgamın yarattığı tıkanıklığın şiddetine bağlı olarak doktorlar mukus dağıtıcı etkiler gösteren maddeler içermekte olan ilaçlar kullanmanızı tavsiye edebilir.

Bebeklerde Balgamlı Öksürük için Ne Yapılmalıdır?

balgamlı öksürük

Yetişkin bireylerin balgamlı öksürük şikayeti olması halinde şikayetlerini dile getirebildiklerinden çözüm bulması çok daha kolaydır. Ancakbebeklerde balgamlı öksürükdurumunda elbette yetişkinlerden daha farklı çözümler gerekmektedir.

Uyku saati öncesinde burun ve ağız temizliği yapmak, uykuya dalmayı kolaylaştırabilir.

Burun temizliği yapmak veçocuklarda balgamlı öksürükiçin kendi serumunuzu yapmak için 2 su bardağı kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı kadar deniz tuzu ilave edip ılıyan bu karışımla gün içinde 2 ila 3 defa burun temizliği yaparak çocuklarda kullanabilirsiniz.

Deniz Suyunun Sağlığa Faydaları yazımız sayesinde deniz tuzunun diğer faydalarını keşfedebilirsiniz.

Balgamlı Öksürük Evde Nasıl Kesilir?

Balgamlı öksürük için doğal çözümarayanların deneyebileceği farklı alternatifler mevcuttur. Bunların kullanım şekilleri şu şekilde özetlenebilir:

 • Tuzlu su: Bir bardak su içerisinde bir çay kaşığı tuz eriterek bu karışımı gargara olarak kullanabilirsiniz. Antiseptik özelliği sayesinde ağız ve boğazı mikroorganizmalardan koruyan bu karışım sayesinde geniz kısmının açılmasıyla daha rahat nefes alabilirsiniz.
 • Limonlu su: İçeriğindeki yoğun C vitamini oranı sayesinde kullanıldığı bölgeyi enfeksiyonlardan koruyan limonu, balla birlikte su içerisinde çözerek gün içinde 3 defa tüketmeyi deneyebilirsiniz.Limon dilimleri üzerine tuz dökerek bu dilimleri emmek de öksürük şikayetini dindirecek bir diğer yöntemdir.
 • Kırmızı biber: Isıtıcı ve metabolizma canlandırıcı etkileri sayesinde bağışıklığı kuvvetlendiren kırmızı biber tüm balgamın ciğerlerden atılmasına ve ısı etkisiyle rahatlamaya yardımcı bir bitkidir.Evde balgamlı öksürükiçin çözüm olarak birer çay kaşığı bal, elma sirkesi, toz zencefil ve son olarak kırmızı biberi karıştırıp üzerine 2 kaşık su ilave ederek yutmayı deneyebilirsiniz.

balgamlı öksürük

 • Tavuk Çorbası: Kışın hastalıklara karşı en güçlü silahı olarak bildiğimiz tavuk suyuna çorba sayesinde kronik bir hal alan balgam sorunu bir anda çözülebilir. Gün içinde 2 defa tüketmeniz gereken tavuk çorbasının dilerseniz kırmızı biber ve limon gibi diğer maddelerle birleştirerek etkisini artırabilirsiniz.
 • Zencefil:Yaşın ilerlemesiyle beliren solunum yolu hastalıkları için tavsiye edilenzencefilin faydaları sayesinde öksürüğe son verebilirsiniz. Bunun için taze zencefil dilimlerini kaynar su içerisinde demleyerek ve içerisine 2 çay kaşığı bal ilave ederek gün içinde tüketmeniz yeterlidir. Tadı biraz keskin olsa da zencefili direkt olarak çiğneyip etkinliliğini artırabilirsiniz.
 • Zerdeçal: Güçlü bir bitkisel antiseptik olarak bilinen zerdeçal da bakterileri yok ederek balgamı kurutabilir. Bir çay kaşığı zerdeçal ve bir bardak ılık sütü karıştırıp sabah saatlerinde ve uykudan önce içmeyi denemelisiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim