Bakteriyel Vajinozis Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Doğal Yöntemlerle Nasıl Tedavi Edilir?

NAVİGASYONBakteriyel Vajinozis Nedir?Bakteriyel Vajinozis Görülme SıklığıBakteriyel Vajinozis Belirtileri Nelerdir?Bakteriyel Vajinozis Nedenleri Nelerdir?Bakteriyel Vajinozis Bulaşıcı mıdır?Bakteriyel Vajinozis Tedavisi Bir çeşit kadınsal enfeksiyon olan bakteriyel vajinozis, farklı ve tehlikeli sonuçlar doğurabildiği için tedavi edilmesi gereken ancak doğal yöntemlerle dahi çözülebilen yaygın ve endişe edilmemesi gereken bir durumdur. Siz de bakteriyel vajinozis hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için aşağıda […]

08.08.2018 - 23:45
08.08.2018 - 23:58
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Bir çeşit kadınsal enfeksiyon olan bakteriyel vajinozis, farklı ve tehlikeli sonuçlar doğurabildiği için tedavi edilmesi gereken ancak doğal yöntemlerle dahi çözülebilen yaygın ve endişe edilmemesi gereken bir durumdur. Siz de bakteriyel vajinozis hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için aşağıda yer alan yazımızı okuyabilirsiniz.

bakteriyel vajinozis

Bakteriyel Vajinozis Nedir?

Bakteriyel Vajinozis Nedir?

Bakteriyel vajinozis hastalığı, kendini ilk olarak vajinal akıntı şeklinde göstermektedir. Bu vajinal akıntılar bölgede bakterilerin birikmesine ve bu bakterilerin bir araya gelerek daha da çoğalmasına neden olur. Zamanla gelişen bakteriyel ortamın yarattığı rahatsızlığaysa bakteriyel vajinozis adı verilir.

Bu hastalık tehlikeli sayılmaz ancak zamanın ilerlemesiyle birlikte farklı semptomlar göstererek oldukça rahatsız edici olabilir. Vajinal akıntıların artması, bu sebeple jinekolojik muayene gerektirir.

Bakteriyel Vajinozis Görülme Sıklığı

Kadınlarda mantarların yol açtığı enfeksiyonlardan daha sık karşımıza çıkan bakteriyel vajinozis, kadınların yaklaşık yarısının yaşamlarının bir döneminde atlattığı, oldukça yaygın bir durumdur. Ancak bakteriyel vajinozis sıklığı kişiyi yanıltmamalı, durumu kendi haline bırakmak yerine acil tanı ve tedavi için uzmanla görüşmelidir. Aksi halde bu enfeksiyonun yol açtığı sorunlar kişide çeşitli kalıcı hastalıklara yol açabilmektedir.

Gebelik sorunları, kısırlık, pelvik iltihaplar gibi sorunlar, bakteriyel vajinozis sonrası tedavi uygulanmazsa ortaya çıkması mümkün hastalıklardan yalnızca birkaçıdır.

bakteriyel vajinozis

Bakteriyel Vajinozis

Bakteriyel Vajinozis Belirtileri Nelerdir?

İlk olarak akıntı şeklinde görülen bakteriyel vajinozis belirtileri, durumun ilerlemesine göre değişiklik gösterebilir.

Vajinal akıntının rengindeki değişiklikler, koyu kahverengiye dönüşmeler, daha sulu bir kıvam alması gibi durumlar belirgin belirtilerdendir. Bu enfeksiyondan muzdarip kadınlar akıntılarının bozuk balık kokusunda olduğunu ifade etmektedirler. Akıntının gelmesine ek olarak sık gelen kaşıntılar da önemli işaretlerdendir.

Bakteriyel Vajinozis Nedenleri Nelerdir?

Birçok farklı yerden kaynaklanabilen bakteriyel vajinozis nedenleri kesin olarak kestirilememektedir. Sonuç olarak bir enfeksiyon türü olarak değerlendirilen bu hastalığon daha önce yapılan araştırmalar sonucunda sigara tüketen, fazla antibiyotik türü ilaç kullanan ve vajinal bölgeyi fazla yıkayan kişilerde daha sık görüldüğü ortaya konmuştur.

Bakteriyel Vajinozis Bulaşıcı mıdır?

Genelde bulaş riski çözülemeyen durumlardan biri olan bu enfeksiyon türü için cinsel ilişki tarafından tetiklendiğini ve tanı konduğu takdirde cinsellikten bir süre için uzak durulması gerektiğini söylemek mümkündür.

bakteriyel vajinozis

Bakteriyel Vajinozis Tedavisi

Hem doğal yollarla hem de ilaçla uygulanabilen bakteriyel vajinozis tedavisi, bu yaygın sorunun kısa sürede çözüme kavuşmasını sağlayacaktır.

Ev yoğurdu tüketmenin ve bu yoğurdu genital bölgeye uygulamanın kadın hastalıklarını ve enfeksiyonlarını tedavi ettiği düşünülmektedir. Yine aynı şekilde suyla seyreltilmiş elma sirkesi uygulamak da bakteriyel vajinozis doğal tedavi yöntemleri arasında yer alır. Vajinal bölgede pH düzenleyerek hem bakteriler hem de mantarlarla savaşan bir diğer faydalı besin de sarımsaktır. Sarımsağı bolca tüketmek yalnızca kadın hastalıkları için değil, birçok farklı enfeksiyon türü için genel bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Tıbbi yöntemlerle yani bakteriyel vajinozis için ilaç kullanarak tedavi olmayı dileyenlere rutin olarak antibiyotik kullanımı sağlanmaktadır. Vajinal kremle desteklenebilen ilaç tedavisinde yanıt alınamazsa ilacın dozu doktor onayıyla değiştirilebilir.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklarımız:

Yumurtalık Kisti Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sezeryan doğum gerekli olduğu durumlar

Genital Uçuk Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir? Nedenleri, Belirtileri Nelerdir? Korunma Yolları ve Tedavisi

Menopoz Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte Yapılması Gereken Testler

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim