Genel

Bakanlık Koridorlarında Çınlayan Sert Sözler: Merkez Bankası Başkanı İçin Bakan Neler Söyledi?

Yeni ekonomi yönetiminin ‘rasyonele dönmekten başka çaremiz yok’ diyerek göreve geldiği gün eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ‘oh’ çekmesini ekonomideki yorgunluk sanmıştık. Meğer çok daha derinmiş. Aralarının bozuk olduğu bilinen eski Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu ile çekişmenin detaylarını İsmail Saymaz anlatmaya devam ediyor.

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, zor günlerde getirildiği ekonominin dümenini kendi bildiği şekilde yönetmeye çalıştı. Epsrili kişiliğine karşın vatandaşla yıldızı barışmayan Nebati’nin, TCMB’nin başında olan Şahap Kavcıoğlu’yla da yıldızının barışmadığı hep konuşulmuştu.

Seçimlerin ardından Nebati, milletvekili olarak Meclis’e gitti, Kavcıoğlu da TCMB’den alınırken, yine de sistemden koparılmayarak tepki ve şaşkınlıkla karşılansa da BDDK’nın başına geçti. İkilinin ekonomi yönetimindeki çekişmelerinin bilinenden sert olduğunu İsmail Saymaz yazdı.

“İktidarda KKM kavgası: Ajan, en büyük bela” şeklinde başlayan söylemler son günlerde sonlandırılmaya çalışılan KKM için alınan kararların sorunu çözüp çözmeyeceğinde ziyade, KKM’nin eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile eski Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun arasında kavgaya yol açtığı biliniyor.

Nebati’nin KKM’den kaynaklı borçtan dolayı Kavcıoğlu’nu sorumlu tuttuğunu belirten Saymaz, kendisine rağmen kararların alınıp, KKM teşvik edilerek yükünün arttığını düşündüğünü iletiyor. .

Kavganın ise duyulandan daha sert olduğunu iddia eden Saymaz, Bakanlık koridorlarında yine iddialara göre, Nebati’nin, Kavcıoğlu için sert sözler söylediğini iletiyor.

‘Bu ülkeye gelmiş geçmiş en büyük belalardan birisi’ cümlesini ileten İsmail Saymaz, Nebati’nin Kavcıoğlu için ‘Farklı yerlerden aldığı talimatlarla iş yürütüyor’ dediğini de iddia ediyor.

‘Ajanlık ve ekonomiye bilerek zarar verme’ suçlarının yöneltilmesi ise en ağır kısım olabilir.

İsmail Saymaz, devir teslim sonrası Şimşek’in görevden alınacağını belirtmesine karşın, Kavcıoğlu’nun etkisiyle dolarda yükseliş görülmesiyle, “Ben olmazsam olacaklar bunlar” mesajıyla “BDDK’da kaldı” diye de iddiasını sürdürüyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/bakanlik-koridorlarinda-cinlayan-sert-sozler-merkez-bankasi-baskani-icin-bakan-neler-soyledi-1173426

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu