Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları

Kış kapıda, covid-19 hastalığının yanı sıra diğer salgın hastalıklarda kısa zaman sonra maalesef baş gösterecek. Kendinizi korumaya almak için ne yediğinizin ve içtiğinizin önemi büyük. Bağışıklık sistemini güçlendiren, korona virüsünden ve diğer salgın hastalıklardan koruyan bitki çaylarını tüketerek sağlıklı bir kış mevsimi geçirebilirsiniz.
Eklenme:
 Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları

Tüm dünyayı Coronavirüs – Covid-19 ile birlikte salgın hastalıklar bir kez daha etkisi altına aldı. Uzmanların görüşlerine göre salgın hastalıklara yakalanan insanlar arasında bağışıklık sistemi yüksek olanlar, düşük olanlara göre hastalığı daha az belirti ile atlatmaktadır. Bu görüşler üzerine insanlar bağışıklık sistemini güçlendiren doğal karışımları, en güçlü bağışıklık güçlendirici bitki çaylarını ve bağışıklık sistemini güçlendiren takviyeleri internet ortamında araştırmaya başladı. Bizler de bağışıklık sistemini güçlendiren ve salgın hastalıklara karşı koruyan bitkisel çayları bu başlıkta topladık.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitki Çayları;

Yeşil Çay

Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen kişilerin mutlaka tüketmesi gereken çayların başında Yeşil Çay geliyor. Günlük tükettiğimiz siyah çayın işlenmemiş hali olan Yeşil çay, hem sindirim sistemini, hem metabolizmayı hem de bağışıklık sistemine direkt olarak fayda sağlıyor.  Günde 2 fincan yeşil çay içerek bağışıklık sisteminizi salgın hastalıklara karşı güçlü bir şekilde koruyabilirsiniz.

Kuşburnu Çayı

Özellikle C vitamini kaynağı içeriği ile oldukça zengin bir yapıya sahip olan Kuşburnu Çayı, en hızlı ve etkileyici şekilde C vitaminini alabileceğiniz ve bunun faydalarından sonuna kadar yararlanacağınız bir çay. Sonbaharın başladığı, kış mevsimin kapıda olduğu ve salgın hastalıkların baş gösterdiği şu günlerde her gün bir fincan kuşburnu çayı içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Ihlamur ve Bal Karşımı

Ülkemizde en çok tüketilen çaylar arasında olan ve mevsim geçişlerinde vücuda sıhhat veren Ihlamur ve Bal karışımı, aynı zamanda günümüzde salgın hastalıklara karşı da oldukça etkilidir. Bitki çayları arasında oldukça bilinen ıhlamurun bal ile karışımı sayesinde salgın hastalıklara karşı vücut direncinizi arttırmış olacaksınız.

Kayısı Çayı

Sadece sindirim sistemine etkisi ile bilinen kayısı çayı aynı zamanda birçok soruna iyi gelir. Bağışıklık sistemi ile sindirim sistemi beraber çalışır ve biri aksama yaşadığında diğerini etkileyebilir. Günde bir iki fincan kayısı çayı içerek bağırsak sorunlarını ortadan kaldırabilir ve bağışık sistemine de güç verebilirsiniz.

Papatya Çayı

Özelle sakinleştirici etkisiyle bilinen papatya çayı aynı zamanda bağışık sistemini güçlendiren en bitki çaylarından da biridir. Papatya bitkisinin içerisinde bulunanlar sayesinde beyaz kan hücre sayısı artmaktadır ve böylece virüs, bakteri ve mantar gibi bulaşıcı hastalıklar karşı vücudun direncini arttırmaktadır. Özellikle tok karnına tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Chai Baharatlı Çaylar

Birçok baharatın bir araya gelmesiyle beraber oluşan Chai baharatı, son yıllarda ülkemizde de adı duyulmaya başlayan bitkisel çaylar arasında. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren bu çay ayrıca karabiber ve zencefil içeriği ile vücut sıcaklığınızı korumanıza yardımcı olur. Salgın hastalıkların yaşandığı dönemde günde 1-2 fincan içerek, gribal enfeksiyonlara karşı da korunabilirsiniz.

Adaçayı

Son yıllarda ülkemizde oldukça fazlaca tüketilen çaylardan biri olan adaçayı doğal antibiyotik özelliği ile hem boğaz ağrılarına hem de yüksek ateşe karşı direnç gösterir. Bademcik ve boğaz enfeksiyonlarında oldukça etkilidir. Öksürüğe de iyi gelen ada çayını günde 1-2 fincan tüketebilirsiniz.

Kurutulmuş Kiraz Sapı

Kendine özgü yapısı bulunan Kurutulmuş Kiraz sapı genellikle kilo vermek isteyenlerin tercihi çaylar arasındadır. Vücudun tuz dengesini sağlarken aynı zamanda kanı sulandırmaya katkı verir. Bu sayede salgın hastalıklara karşı vücudun direncini arttırırken, aynı zamanda bağışıklık sistemini iyi gelen bitki çayları arasındadır.

Zencefil Çayı

Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttıran Zencefil Çayı, adeta doğal bir bağışıklık arttırıcıdır. Kan şekerini dengeleyen, ödem gideren ve direnç veren bu çayı çubuk tarçın ve karanfil yaprağı ile birlikte hazırlayabilirsiniz.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Çocukları hastalıktan korumanın yolları
4 10 2020 - 09:46
Güçlü bağışıklık için 7 doğal öneri
2 10 2020 - 09:21
Sağlıklı yaşam için sofranızdan eksik etmemeniz gereken 10 besin
29 09 2020 - 16:51
Meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler
23 09 2020 - 09:13
Evde diş beyazlatmak için doğal çözümler
22 09 2020 - 13:49
Asitli içeceklerin hiç duymadığınız zararları
20 09 2020 - 18:42
Yorum Yap