Bağırsak Çalışmasını Hızlandıran Besinler

NAVİGASYONBağırsakları Çalıştırmak için BeslenmePancarKefirBakliyatlarBağırsak Hızlandırmak için Su TüketimiBağırsakların Daha Hızlı Çalışması için Öneriler Pek çok kişinin yaygın bir sindirim problemi halini alan kabızlık, bazılarımız için hareketlerini ya da rahatlığını dahi kısıtlayacak kadar etkili bir sorun halini alır. Dönem dönem metabolik faaliyetlerde görülen değişimlere bağlı olarak yaşanabilen bu sorun, bağırsak hızlandıran besinler tüketilerek önüne sağlıklı ve doğal yoldan […]

21.09.2018 - 23:27
21.09.2018 - 23:27
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Pek çok kişinin yaygın bir sindirim problemi halini alan kabızlık, bazılarımız için hareketlerini ya da rahatlığını dahi kısıtlayacak kadar etkili bir sorun halini alır. Dönem dönem metabolik faaliyetlerde görülen değişimlere bağlı olarak yaşanabilen bu sorun,bağırsak hızlandıran besinlertüketilerek önüne sağlıklı ve doğal yoldan geçilebilir bir sorundur. Siz de bağırsakları hareketlendirmek için hangi besinleri tüketmeniz gerektiğini aşağıda yer alan yazımızdan öğrenebilirsiniz.

bağırsak hızlandıran yiyecekler

Bağırsakları Çalıştırmak için Beslenme

Doğru beslenme sayesinde herhangi bir ilaç takviyesine gerek kalmadan sindirim sorunlarına son verebilirsiniz. Bol lif içerikli beslenme ve sanayi tipi şeker ve yağ tüketiminden uzak durmak yalnızca kilo kontrolü ve sağlıklı yaşam için değil, özel olarak sindirim rahatlığı için de gereklidir.

Pancar

Bol posalı bir sebze olmasıyla kabızlık için çözümolarak tüketilen besinler arasında yer alan pancar, karaciğeri temizlemesi, kan şekerini dengelemesi, kilo vermeye yardımcı olmasıyla da beslenme uzmanlarınca tavsiye edilmektedir. Pancarın kendisini yoğurtla ya da haşlanmış halde tüketebileceğiniz gibi yalnızca suyunu da içmeyi tercih edebilirsiniz.

Kefir

İçeriğindeki faydalı probiyotik bakteriler sayesinde kefirin sağlığa faydaları saymakla bitmez bir hal alsa da onu bağırsakları hızlandırma konusunda da bir yardımcı olarak görebiliriz. Hem evde hazırlanabilen hem de hazır olarak satın alınabilen bir besin olan kefiri ara öğünlerde tüketmek bağırsak florasını düzenleme için büyük yararlar sağlayacaktır.

bağırsak hızlandıran yiyecekler

Bakliyatlar

Kilo kontrolü için bir olmazsa olmaz olan bakliyatlar lifli içerikleriyle kabızlık sorununa çözüm olmaktadır. Kuru fasulye, yeşil mercimek gibi yiyeceklerin karında gaza yol açması pek çok kişinin çekimser yaklaşmasına yol açmakta ancak bu yiyeceklerin gaz yapma özelliğini engellemek için bir çay kaşığı karabiber ya da kimyon ilave ederek pişirmek yeterli olmaktadır. Düzenli tüketildiği takdirde bakliyatların doğal yoldan kilo verdiren besinler arasında yer aldığı da unutulmamalıdır.

Bağırsak Hızlandırmak için Su Tüketimi

Bağırsakları hızlandıran besinlerkadar bağırsak düzenleme konusunda su tüketimi de koşulsuz bir öneme sahiptir. Midede bulunan yiyeceklerin yumuşayarak bağırsaklar tarafından çok daha hızlı ve kolay emilmesi için suya ihtiyacımız vardır ve bu amaçla gün içinde minimum 12 bardak su tüketimi gerekmektedir.

Su tüketmekten hoşlanmayanlar için suyu limon kabuğu, nane yaprağı, salatalık gibi malzemelerle karıştırıp detoks suyu halinde tüketmek önerilmekte, böylece daha hızlı kilo verebilmekte mümkün olmaktadır. Konuyla ilgili olarak Mükemmel Detoks Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? yazımıza göz atmayı unutmayın.

Bağırsakları çalıştırmak için ne yapmak gerekirsorusunun bir diğer yanıtı da maden suyundan geçmekte olup, içeriğinde bulunan doğal vitamin ve mineraller sayesinde maden suyunun kabızlık için şeker ilavesiz olarak tüketildiği takdirde çözüm olduğu bilinmektedir.

bağırsak hızlandıran yiyecekler

Bağırsakların Daha Hızlı Çalışması için Öneriler

Yediklerinize dikkat etmenin dışındabağırsak hızlandırmanın yollarıarasında yer alan birkaç öneriye göz atmanızda fayda vardır. Bu öneriler şu şekilde sıralanabilir:

  • Her öğün sonrası kısa ve tempolu yürüyüşler yapmak
  • Gün içinde bol yeşillik tüketmek
  • Beyaz şeker ve un içeren yiyecekleri tüketmekten kaçınmak
  • Yoğurt tüketmeye özen göstermek
  • Karın bölgesine masaj uygulamak

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim