Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Bağırsak Çalışmasını Hızlandıran Besinler

Eklenme:
 Bağırsak Çalışmasını Hızlandıran Besinler

Pek çok kişinin yaygın bir sindirim problemi halini alan kabızlık, bazılarımız için hareketlerini ya da rahatlığını dahi kısıtlayacak kadar etkili bir sorun halini alır. Dönem dönem metabolik faaliyetlerde görülen değişimlere bağlı olarak yaşanabilen bu sorun, bağırsak hızlandıran besinler tüketilerek önüne sağlıklı ve doğal yoldan geçilebilir bir sorundur. Siz de bağırsakları hareketlendirmek için hangi besinleri tüketmeniz gerektiğini aşağıda yer alan yazımızdan öğrenebilirsiniz.

bağırsak hızlandıran yiyecekler

Bağırsakları Çalıştırmak için Beslenme

Doğru beslenme sayesinde herhangi bir ilaç takviyesine gerek kalmadan sindirim sorunlarına son verebilirsiniz. Bol lif içerikli beslenme ve sanayi tipi şeker ve yağ tüketiminden uzak durmak yalnızca kilo kontrolü ve sağlıklı yaşam için değil, özel olarak sindirim rahatlığı için de gereklidir.

Pancar

Bol posalı bir sebze olmasıyla kabızlık için çözüm olarak tüketilen besinler arasında yer alan pancar, karaciğeri temizlemesi, kan şekerini dengelemesi, kilo vermeye yardımcı olmasıyla da beslenme uzmanlarınca tavsiye edilmektedir. Pancarın kendisini yoğurtla ya da haşlanmış halde tüketebileceğiniz gibi yalnızca suyunu da içmeyi tercih edebilirsiniz.

Kefir

İçeriğindeki faydalı probiyotik  bakteriler sayesinde kefirin sağlığa faydaları saymakla bitmez bir hal alsa da onu bağırsakları hızlandırma konusunda da bir yardımcı olarak görebiliriz. Hem evde hazırlanabilen hem de hazır olarak satın alınabilen bir besin olan kefiri ara öğünlerde tüketmek bağırsak florasını düzenleme için büyük yararlar sağlayacaktır.

bağırsak hızlandıran yiyecekler

Bakliyatlar

Kilo kontrolü için bir olmazsa olmaz olan bakliyatlar lifli içerikleriyle kabızlık sorununa çözüm olmaktadır. Kuru fasulye, yeşil mercimek gibi yiyeceklerin karında gaza yol açması pek çok kişinin çekimser yaklaşmasına yol açmakta ancak bu yiyeceklerin gaz yapma özelliğini engellemek için bir çay kaşığı karabiber ya da kimyon ilave ederek pişirmek yeterli olmaktadır. Düzenli tüketildiği takdirde bakliyatların doğal yoldan kilo verdiren besinler arasında yer aldığı da unutulmamalıdır.

Bağırsak Hızlandırmak için Su Tüketimi

Bağırsakları hızlandıran besinler kadar bağırsak düzenleme konusunda su tüketimi de koşulsuz bir öneme sahiptir. Midede bulunan yiyeceklerin yumuşayarak bağırsaklar tarafından çok daha hızlı ve kolay emilmesi için suya ihtiyacımız vardır ve bu amaçla gün içinde minimum 12 bardak su tüketimi gerekmektedir.

Su tüketmekten hoşlanmayanlar için suyu limon kabuğu, nane yaprağı, salatalık gibi malzemelerle karıştırıp detoks suyu halinde tüketmek önerilmekte, böylece daha hızlı kilo verebilmekte mümkün olmaktadır. Konuyla ilgili olarak  Mükemmel Detoks Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? yazımıza göz atmayı unutmayın.

Bağırsakları çalıştırmak için ne yapmak gerekir sorusunun bir diğer yanıtı da maden suyundan geçmekte olup, içeriğinde bulunan doğal vitamin ve mineraller sayesinde maden suyunun kabızlık için şeker ilavesiz olarak tüketildiği takdirde çözüm olduğu bilinmektedir.

bağırsak hızlandıran yiyecekler

Bağırsakların Daha Hızlı Çalışması için Öneriler

Yediklerinize dikkat etmenin dışında bağırsak hızlandırmanın yolları arasında yer alan birkaç öneriye göz atmanızda fayda vardır. Bu öneriler şu şekilde sıralanabilir:

  • Her öğün sonrası kısa ve tempolu yürüyüşler yapmak
  • Gün içinde bol yeşillik tüketmek
  • Beyaz şeker ve un içeren yiyecekleri tüketmekten kaçınmak
  • Yoğurt tüketmeye özen göstermek
  • Karın bölgesine masaj uygulamak


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Yorum Yap