Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Baba olmak isteyen erkeklerin tüketmesi gereken gıdalar

Sağlıklı ve dengeli beslenme vücut sağlığı için olduğu kadar sağlıklı nesillerin devamı için de büyük önem taşıyor. Çocuk sahibi olmak isteyen ancak sperm değerleri sınırda olan erkeklerin de baba olma şansını arttırmak amacıyla sıklıkla bitkisel kaynaklara yönelmeleri gerekmektedir. Erkek vücudunda olması gereken normal sperm miktarı en az 20 milyon/ml belirlenmiştir. İnsan sağlığına birçok faydası bulunmasının yanında aynı zamanda sperm kalitesini ve sayısını arttırıcı gıdaları sizler için sıraladık. Düşük sperm sayısı sıklıkla çinko ve bazı vitaminlerin eksik alınmasıyla bağlantılıdır. Yani, menüdeki bazı gıdaları değiştirerek, sperm sayısını artırabilirsiniz.
Eklenme:
 Baba olmak isteyen erkeklerin tüketmesi gereken gıdalar

Anne baba olmak isteyen çiftlerin dikkate alması gereken şeylerden biri de sperm sayısıdır. Düşük sperm sayısı yumurtanın döllenmesi yani hamilelik şansını azaltmaktadır. Ruhsal ve fiziksel olarak düşük sperm sayısının pek çok nedeni olabilir. Sperm sayısını artırmak için bazı yiyeceklerden faydalanmak mümkündür. İşte sperm sayısını olumlu etkileyen yiyecekler;

Keçiboynuzu

Sperm kalitesini artıran ve en yaygın kullanılan bitkisel kaynaklardan biridir. Sperm yumurta etkileşimi sağlayan enzimlerin aktivitesi artıran vitaminler ve çinko içermektedir. Çinko önemli anti-oksidan maddelerden biridir.

Sarımsak

İçinde bulunan allicin maddesi sayesinde kanın cinsel organlara akışını hızlandırır ve sperm sayısının artmasını sağlar.

Fındık fıstık

Antioksidan içeren kuruyemişlerin çoğu sperm sayısını arttırır. Kan dolaşımının hızlanmasını sağlayarak sperm sayısına oldukça etki eder. Folik asit, sinir sistemi oluşumunda önemli rol oynar. Erkeklerde de yine spermin genetik materyalinin olgunlaşmasında önemlidir. Mercimek, badem, fındık, fıstık ve baklagillerde yaygın olarak bulunmaktadır.

Bitter Çikolata

Sperm sayısını arttırıcı enzimleri çokça içeren bitter çikolatayı tüketmekte yarar sağlar. Sperm sayısını arttırmaya yönelik oldukça faydalıdır.

Ceviz

Faydaları saymakla bitmeyen ve Omega 3 içeren ceviz, sperm sayısını arttıran yiyeceklerin en başında gelmektedir.

Kabak ve ay çekirdeği

Çinko ve selenyum gibi eser elementler, anti-oksidan etkili maddeler ve L’arginin açısından zengin olan çekirdek sperm hareket ve sayısını artırıcı etki gösterir. Çinko ve selenyum ayrıca deniz ürünler, süt, badem ve cevizde de bulunmaktadır.

Muz

Muzun da içerisinde bolca sperm arttırıcı enzimler bulunur. Muz tüketerek de sperm sayısını ve kalitesini arttırabilirsiniz.

Ispanak

İnsan sağlığına birçok faydası bulunan ıspanak burada da önemini göstermektedir. Çoğu yapraklı yeşil sebze gibi ıspanak zengin bir folik asit kaynağıdır. Folik asit alınmaması durumunda spermler giderek güçsüzleşir ve azalır.

Havuç

Sadece gözlere iyi gelmekle kalmayan havuç aynı zaman da çocuk sahibi olmak isteyen baba adayları için de gerekli. Yüksek oranda A vitamini içerir ve A vitamini spermler için çok faydalıdır.

Mantar

Mantarın her çeşidinde yüklü miktarda D vitamini vardır ki bu vitamin seks hayatınızı her yönden iyileştirebilir. Ana faydası ise kan dolaşımına faydalıdır ki bu ereksiyon problemlerinin çözülmesine yardımcı olur. Tabii güneşten yeteri kadar D vitamini almak mümkün ama soğuk, gün ışığının az olduğu kış mevsiminde mantarlar baba olmanıza yardımcı olabilir.

Kırmızı Meyve ve Sebzeler

Erkek üretkenliğine olumlu etkisi olan diğer bir yiyecek grubu içi veya dışı kırmızı olan sebze ve meyvelerdir. Domates, greyfurt, karpuz, kırmızıbiber, papaya gibi yiyecekler lycopene adlı bir mucize içerir. 2014’te yapılan bir çalışma lycopene (domatese rengini veren madde) içeren yiyeceklerin sperm sayısını %70’e kadar artırabildiği kanıtlamıştır.

İstiridye

İstiridyenin cinsel hayata olan faydasını ilk Romalılar keşfetmiştir. İstiridye yoğun derecede zink içerir ve zink spermin yapı taşlarından biridir.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Evdeki kötü kokular için pratik çözümler
23 10 2020 - 12:04
Kıymalı patates dolması tarifi
22 10 2020 - 12:19
Ciğerin faydaları! Ciğer sote nasıl yapılır?
21 10 2020 - 13:17
Sağlıklı yaşam için bilmeniz gereken 5 kural
20 10 2020 - 13:47
Avokado ile ne yapılır? Kolay avokadolu tarifler
19 10 2020 - 11:00
Su içmenin faydaları
16 10 2020 - 19:11
Yorum Yap