Aziz Nesin Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Madımak Oteli Katliamı ile adı özdeşleşen büyük bir yazar olan Aziz Nesin, Türk Edebiyatı’nın en unutulmaz isimlerindendir. Birçok farklı türde vermiş olduğu edebi türler ile adını döneminin en ünlülerinden biri yapmayı başarmış olan Nesin, düşünceleri ve keskin eleştirileri ile de tanınmaktadır. Aziz Nesin’in hayatı ve eserleri hakkında detaylı bilgiler aşağıdaki yazımızda yer almaktadır. Aziz Nesin […]

11.07.2018 - 0:53
24.07.2018 - 16:49
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Madımak Oteli Katliamı ile adı özdeşleşen büyük bir yazar olan Aziz Nesin, Türk Edebiyatı’nın en unutulmaz isimlerindendir. Birçok farklı türde vermiş olduğu edebi türler ile adını döneminin en ünlülerinden biri yapmayı başarmış olan Nesin, düşünceleri ve keskin eleştirileri ile de tanınmaktadır. Aziz Nesin’in hayatı ve eserleri hakkında detaylı bilgiler aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Aziz Nesin Kimdir?

Türk Edebiyatı’na güçlü kalemi ve farklı mizah anlayışı ile sıra dışı bir soluk kazandırmış olan Aziz Nesin yaptığı eleştirileri ile kitlelerin tepkisini çekmiş bir yazardır. Ancak hayran kitlesinin de azımsanamayacak kadar büyük olduğu göz önünde bulundurulursa başarısı yadsınamaz bir gerçek halini alır.

Sivas’ta gerçekleşen Madımak Katliamı’ndan sağ olarak kurtulmayı başarmış, son nefesine kadar düşüncelerinden ödün vermemiş, fikir özgürlüğünü savunmaktan hiçbir şekilde vazgeçmemiştir. Her birinden ikişer çocuğu bulunan yazarın iki evliliği olmuş, özel hayatını gizli tutmayı tercih etmiştir.

Ömrünü ödüllerle geçiren ve usta bir kalem olarak görülen yazarın eserleri kendisinden sonraki nesilleri de etkilemeyi başarmıştır. Ölümünden sonra bile mizah dendiği anda eserleri akla gelen Nesin, edebiyatımızın şüphesiz hem en renkli hem de en önemli isimlerindendir. Öyle ki eserleri yabancı dile tercüme edilen yazarlar içerisinde listede 4. sıradadır.

Aziz Nesin

Aziz Nesin’in Hayatı

Aziz Nesin Hayatı

20 Aralık 1915’te Mehmet Nusret Nesin adıyla Heybeliada’da dünyaya gelmiş olan yazar, çocukluğunu da İstanbul’da geçirmiş, Kanuni Sultan Süleyman İptidai Mektebi’nde ilkokul eğitimini, Darüşşafaka’da lise eğitimini tamamlamıştır. Öğrenim hayatını Kuleli Askeri Lisesi’nde sürdüren Nesin, 1937 senesinde Ankara Hap Okulu’ndan subay unvanı ile mezun olmuştur.

Kısa dönem Güzel Sanatlar Akademisi’nde yer alan Nesin, askeri görevini kötüye kullanmak suçundan meslekten uzaklaştırıldı. 1945 senesinde Yedigün isimli dergide çalışma hayatına başlayan yazar, aynı yıl Tan Gazetesi için köşe yazarlığı yaparken bir sonraki seneyse Sabahattin Ali ile Marko Paşa adı verdikleri derginin yayınına başladı.

İlk kitabı Bir Sürgünün Anıları’nı ikinci kitabı olan Azizname takip etti. 50’lerde öyküleri ile ünlenirken 1966 yılına geldiğinde ise Bulgaristan’da gerçekleştirilen mizah türündeki eserleri kapsayan bir yarışmada Vatani Vazife öyküsüyle birinciliğe layık görüldü. 1970 senesindeyse bu defa TDK Oyun Ödülü’nü Çiçu isimli oyunuyla almaya hak kazandı.

Aziz Nesin

Aziz Nesin’in Hayatı

5 Temmuz 1995’te imza günü için İzmir Çeşme Alaçatı’da bulunan yazar, aynı günün gecesi kalp krizi geçirerek sabaha karşı hayata gözlerini yumdu. Vasiyeti üzerine tören olmaksızın Çatalca’da bulunan Nesin Vakfı’na gömülmesi ise 7 Temmuz 1995’te gerçekleştirildi. Yazarı anmak için Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında adına Aziz Nesin Emek Ödülü verilmektedir.

İlk evliliğini Vedia Nesin ile yapan yazarın bu evlilikten Oya ve Ateş,; Meral Çelen ile yaptığı ikinci evliliğindense Ali ve Ahmet Aziz isimli çocukları bulunmaktadır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim