Ayak ve Ayak Bileği Neden Şişer? En Pratik Çözümler Nelerdir?

Gün içindeki tempoya bağlı olarak yaşadığımız ayak ve ayak bileği şişmesi sorunu altında farklı nedenlerin yatmasından ileri geliyorsa kronik ve rahatsız edici bir hal alabilir. Ayak ve ayak bileği neden şişer, nasıl geçer konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
3 dk okuma süresi
23 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Ayakta uzun süreli duran kişilerde yorgunluğa bağlı olarak ayaklarda ve ayak bileklerinde şişme meydana gelmesi normal karşılanan bir durumdur. Ancak ayakkabıların sıkmasına ve can yanmasına yol açan bu durum için temponun hız kesmediği günlerde acil çözüm önerileri gerekebilmektedir.Ayak ve ayak bileği şişmesihakkında merak ettiklerinizi ve ihtiyacınız olan önerileri yazımızda bulacaksınız.

ayak şişmesi

Ayaklar Neden Şişer?

Ayaklarda yaşanan şişlik sorunu, kan dolaşımında yer alan maddelerin damarlardan lenf sistemine girmesi ve lenf sisteminin başarılı bir şekilde bu maddeleri toplayamamasından ileri gelen ve rahatsız edici bir durumdur. Genellikle sıcak havalarda ve uzun süre boyunca ayakta durma neticesinde meydana gelen bu dolaşım bozukluğu sorununda sıvı birikimi kişinin ayaklarında acıya neden olur.

Ayak şişmesi neden olursorusunun bir diğer yanıtı da daha ciddi bir kökenden gelmekte, karaciğer, kalp, böbrek gibi dolaşımı direkt olarak etkileyen organlarda meydana gelen hastalık ya da hasar durumlarında ayak şişmesi bir belirti olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yorgunluğa bağlıayak şişmesikronik bir hal alıyor ya da dinlenmeyle ortadan kalkmıyorsa sorunun altında yatan nedeni öğrenmek ve uygun tedavilerin uygulanmasını sağlamak adına bir doktora başvurulması gerekmektedir. Ancak gün içinde tamamen normal olarak yaşanan ayak şişmesi için basit önerilerle çözüm bulmak mümkündür.

Protez ameliyatı sonrası ayak şişmesi de yaygın bir komplikasyon olmakla birlikte bu özel durumda ödem çorabı kullanmak gibi doktor yönlendirmesiyle uygulanacak özel uygulamalara ihtiyaç olabilmektedir.

ayak şişmesi

Ayak ve Ayak Bileği Şişmesi için Çözüm Nedir?

Ayakta meydana gelen şişkinliğin çözüme ulaşması için sıvının dolaşıma kazandırılması gerekmekte ve bunun için en kolay yöntem ayakları yüksekte tutmak olmaktadır.Ayak bileği şişmesi nasıl geçersorusuna yanıt bulmak için ayaklarınızın altında yükselti oluşturmak için bir yastık ya da herhangi bir eşya konarak 15 ila 20 dakika boyunca uzanın. Ayakları sert zemine koymak dolaşımı güçleştireceğinden minder gibi yumuşak bir zemin tercih edilmelidir.

ayak şişmesi

Ayak bileği şişmesi tedavisiiçin bir diğer etkili yöntem de masaj olmaktadır. Sinirlere baskı yapmanın yanında dolaşımı da olumlu etkileyen masaj yöntemleri sayesinde ayaklarda biriken fazla sıvı dolaşım sistemi içerisinde hareketlilik kazanacaktır. Bu uygulama için cilt tipine uygun seçilmiş bir krem, yağ ya da vazelin benzeri ürün yeterli olmakta, masaj hareketleri ayak parmaklarının ucundan topuklara ve sonrasında bileğe doğru yapılmalıdır.

Ayak şişmesine ne iyi gelirsorusunun bir diğer yanıtı da kolonya olmaktadır. Kolonyanın serinleten etkisi acı üzerinde rahatlama sağlarken alkollü yapısı dolaşımı tetikler ve masaj şeklinde uygulanan kolonyadan daha iyi verim alınır.

Ayakların şişmesinin altında yatan neden yorgunluk olsa da doğru egzersizlerle yorgunluğu kontrol altına alırkenayak şişmesine çözümgeliştirmek de mümkün olmaktadır. Bunun için bir zemine sırt üstü uzanıp bisiklet sürer gibi pedal çevirme hareketleri yapmak oldukça faydalı olacak, lenf ve kan dolaşımını düzene sokacaktır.

Gündelik yaşamda karşılaşılan bir diğer ayak problemi olan ayak kokusu için de önerilere ihtiyacınız varsaAyak Kokusundan Kurtulmak İçin Öneriler yazımızı kesinlikle okumalısınız!


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz basın ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir.Gizlilik Politikası |Hakkımızda | Künye | İletişim devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com