Ayak Üşümesi Nedenleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

NAVİGASYONAyak Üşümesi Nedenleri Nelerdir?Dolaşım Sistemi BozukluklarıTiroid Bezi BozukluklarıRaynaud FenomeniAnemiAyak Üşümesi Nasıl Önlenir? Havaların soğumasıyla daha da yaygın bir hal alan ayak üşümesi herhangi bir hastalığın belirtisi olabildiği gibi ayakların dolaşım sisteminin en uç noktası olmasından dolayı geç ısınmasında da ileri geliyor olabilir. Ancak siz de geçmeyen bir şekilde ayaklarınızın üşümesinden şikayetçiyseniz konuyla ilgili bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. […]

20.10.2018 - 9:00
20.10.2018 - 13:55
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Havaların soğumasıyla daha da yaygın bir hal alanayak üşümesiherhangi bir hastalığın belirtisi olabildiği gibi ayakların dolaşım sisteminin en uç noktası olmasından dolayı geç ısınmasında da ileri geliyor olabilir. Ancak siz de geçmeyen bir şekilde ayaklarınızın üşümesinden şikayetçiyseniz konuyla ilgili bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

ayak üşümesi

Ayak Üşümesi Nedenleri Nelerdir?

Sürekli olarak ayak üşümesi nedenleri farklı sistemlerin doğru çalışmamasından ya da vücudun ihtiyacı olan maddeleri tam olarak alamamasından ileri gelmektedir. Detaylı bir şekilde açıklamak gerekirseayak üşümesi nedenlerişunlardır:

Dolaşım Sistemi Bozuklukları

Kan dolaşımında yaşanan problemler, ayaklarda üşüme için en yaygın nedendir. Kan dolaşımının yetersiz olması, kanın vücudun uzak bir kısmı olan ayaklara gitmesini engeller ve bu da ısı düşmesine neden olur. Ayrıca uzun süre hareketsiz kalmak da dolaşımı olumsuz etkileyeceğinden üşümeye yol açar.

Tiroid Bezi Bozuklukları

Tiroid bezinin vücut için salgıladığı hormonlar düşünüldüğünde düzenli olarak çalışması metabolizma için eşsiz bir değer kazanır. Tiroid bezinin az çalışması halinde hormonların düşük seviyesinden olumsuz etkilenen metabolik faaliyetler ayaklarda üşümeye yol açar.

ayak üşümesi

Raynaud Fenomeni

Damarlarda kasılmalara bağlı gelişen yetersiz kanlanmayla karakterize bir hastalık olan Raynaud Fenomeni, muzdarip olan kişilerde el ve ayak parmaklarında ısı düşüşü ve renk değişimlerine yol açar.

Anemi

Hücrelere oksijen taşımakla yükümlü olan kırmızı kan hücrelerinin eksikliğine anemi, halk arasındaki adıyla kansızlık denmektedir. Kansızlık baş dönmesi ve ağrısının yanı sıra özellikle soğuk havalarda sürekli olarak el ve ayakların üşümesi ile kendini belli etmektedir. Demir eksikliği için doktor tavsiyesi ile kullanabileceğiniz farklı ilaçlar, semptomları azaltmaya ve sorunu çözmeye yardımcı olmaktadır.

Fazla miktarda sigara ve alkol tüketimi ya da vücudun dehidrasyona uğramasına yol açan ilaçlar da sürekli ayak üşümesinin nedenleri arasında yer almaktadır.

Ayak Üşümesi Nasıl Önlenir?

Ayak üşümesine ne iyi gelir sorusuna yanıt vermek için öncelikle sorunun nedeni tespit edilmelidir. Örneğin anemiden ileri gelen ayak üşümesi için uygun ilaç tedavisi ya da tiroidden ileri gelen üşüme için hormonal tedavi gerekebilmektedir.

Anlık olarak yaşanan ayak üşümesi için hızlı çözümler geliştirmek isteyenler için aşağıda yer alan öneriler faydalı olacaktır:

  • Ayak bileğini dairesel hareketlerle 5-10 dakika süreyle çevirmek dolaşımı hızlandıracaktır.ayak üşümesi
  • Ayak tabanına basınç uygulayarak yapılan bir masajdan sonra kalın bezler ya da çoraplarla sarmak ayakları uzun süre ısıtacaktır.
  • Ayağa masaj yaparken yağ olarak ısıtıcı etkileriyle bilinen zeytinyağı, susam yağı gibi tedavi edici özellikleri de bulunan bitkisel yağlarla yapılabilir.
  • Düzenli balık tüketimi, sigara, alkol tüketiminden uzak durmak dolaşımı olumlu etkileyecek alışkanlıklardır.
  • Ayakları gün içinde sıcak suyla yıkayıp kuruladıktan sonra çorap giymek, ayakların ayakkabı içinde daha uzun süre sıcak kalmasını sağlayabilir.

Ayaklarınızda yaşadığınız diğer sağlık sorunları hakkında bilgi almak içinAyakta Çok Sık Karşılaşılan Cilt Hastalıkları Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim