Sağlık

Ayak Kokusundan Kurtulmak İçin Öneriler

Ayak kokusu, istemesek de karşımıza çıkan sorunlardan bir tanesi. Özellikle yaz aylarında bu sorunu yaşayanlar, ayakkabılarını çıkardıktan sonra toplum içinde büyük sıkıntı çekiyor. Odaya ya da bulunduğu ortama rahatsız edici bir koku yayan bu durum nedeniyle insanlar sosyal hayata uyum sağlamakta, toplum içinde ayakkabılarını çıkarmakta zorlanıyor. Peki, ayak kokusu sorunu çözümlenebilir mi?

Ayak kokusu sorunu yaşayanlar için bugün dokuz tane çözüm önerisi hazırladık. Bunların hepsini sadece evde bulunan malzemeler ile kolaca hazırlayabilir, rahatsız eden ayak kokusundan kolayca kurtulabilirsiniz. İsterseniz yaz ayları kapıya dayanmışken, hemen sizler için hazırladığımız ayak kokusundan kurtulmak için öneriler yazımıza başlayalım…

Ayak Kokusunun Nedenleri

Aşırı terleme, ayak kokusunun en önemli nedenlerinden biridir. Çünkü ayak derisinde bulunan nem oranı arttıkça mantar ve bakteriler için ideal bir ortam meydana gelir. Ayaktaki bu mikroplar da zaman içerisinde çoğalır ve kokuya neden olur. Sadece terleme değil, yeterince hijyene dikkat etmemek de ayak kokusuna neden olur. Bu kötü kokuların önüne geçmek için her gün çorap değiştirmek ilk seçenek olacaktır.

Ayak Kokusundan Kurtulmak İçin Öneriler

Ayak Kokusunu Önlemek İçin Tarifeler

Ayak Kokusu İçin Öz Yağlar

Yarım kova ılık suyun içine çay ağacı, okaliptüs veya lavanta yağından 8 – 10 damla ekleyin ve bu karışımın içinde 20 dakika kadar ayaklarınızı bekletin. Sudan ayaklarınızı çıkarttığınızda nemli kalmamasına dikkat ederek iyice kurulayın. Bu işlemi günde iki defa olmak üzere birkaç gün boyunca tekrar edin. Bakterilerin ölmesini sağlayan öz yağlar, antimikrobiyal, antimantar ve antiseptik özellikleri ile sizi bu kokudan kurtaracaktır. Bu yağların beden, cilt ve zihin üzerinde yatıştırıcı bir etkisi olduğunu da hatırlatalım.

Çay Banyosu

Bir kovanın içine ya da evinizde varsa küvete sıcak su doldurun. Suyun içine 4 – 5 adet poşet çay atarak birkaç dakika bekleyin. Ardından bu suyun içine ayaklarınızı sokun ve 10 – 15 dakika kadar bekleyin. Siyah çay içeriğinde tanninler ve polifenoller bulunur ve bunlar da antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sayede ayak kokunuz giderilir. Uygulamayı günde iki defa tekrarlayabilirsiniz.

Tuzlu Su

Sekiz bardak sıcak suyun içine yarım bardak tuz atın. Bu karışımı bir kovanın içine koyarak ayaklarınızı sokun ve 20 dakika kadar bekletin. Ayaklardaki fazla nem tuz sayesinde emilir ve bölgedeki bakteri gelişimi de önlenir. Bu uygulamayı da günde 2 defa yapabilirsiniz.

Çamaşır Suyu

Bir miktar sıcak suyun içine yarım bardak çamaşır suyu ekleyerek 10-12 dakika kadar ayaklarınızı bu suda bekletebilirsiniz. Genel temizlik için tercih edilen çamaşır suyu, bakteri ve mantarların ayaklarınızdan uzaklaşmasını da sağlayacaktır. Fakat, çamaşır suyunun cilt sorunlarına neden olabileceğini hatırlatmakta yarar var. Hassas bir cildiniz varsa bu uygulamayı kesinlikle yapmayın.

Yemeklik Soda

7 – 8 bardak sıcak suya 2 yemek kaşığı yemeklik soda ekleyin. Bu karışımı bir kadın içerisine alarak ayaklarınızı sokun ve 15 dakika bekleyin. Yemeklik sodanın içinde Sodyum bikarbonat bulunur ve bu da bakterilere karşıttır.

Hindistan Cevizi Yağı

Aromatik yağlar, kokuların giderilmesinde her zaman etkilidir. Bunlardan biri de hindistan cevizi yağıdır. Ayaklarınızı temiz su ile yıkadıktan sonra 5 damla sedir ağacı yağı ve 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırıp temiz ayaklarınıza bu yağ ile masaj yapın.  Yağı tamamen yedirdikten sonra ayaklarınızı havalandırıp kurutun. İçeriğinde laurik asit bulunan Hindistan cevizi yağı bakterileri öldürür.

Epsom Tuzu

Bir miktar sıcak su içerisine yarım bardak epsom tuzu ekleyerek iyice karıştırın. 20 – 30 dakika boyunca bu karışımın içerisinde ayaklarınızı bekletin. Magnezyum içeren Epsom tuzunun ciltte bulunan fazla nemi aldığı bilinmektedir. Bu sayede ayaklarınızdaki kokuya neden olan bakteriler ölür.

Limon Suyu

Bir miktar sıcak suyun içine bir miktar limon suyu ekleyin. Hazırladığınız karışımın içerisine ayaklarınızı sokarak 15 dakika tutun. Daha sonra da ayaklarınızı normal su ile durulayın. İçeriğinde sitrik asit bulunan limon suyu, kokuya neden olan bakterileri öldürür. Ayrıca limon suyunun sıkılaştıran özelliği nedeniyle ayaklarınızdaki gözenekler küçülür ve fazla terleme de önlenir.

Votka

Bir miktar votkayı bir bezin üzerine dökerek bu bezle ayaklarınızı ovun. Alkol, bakterileri öldürür ve bu da ayak kokularının önüne geçer. İhtiyaç duydukça, özellikle yaz aylarında bu uygulamayı yaparak başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu