Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Ayakta Çok Sık Karşılaşılan Cilt Hastalıkları Nelerdir?

Eklenme:
 Ayakta Çok Sık Karşılaşılan Cilt Hastalıkları Nelerdir?

Ayak, birden fazla kemik, kas, haricinde, tendon, kan damarı ile sinirlerden meydana gelen komplike bir organ olma özelliği taşımaktadır. Özellikle de gün boyu  ayakkabı içerisinde kapalı kalan, vücudun bütün ağırlığını taşıyan bu organ çeşitli cilt ve tırnak problemleri oluşabileceği gibi aynı zamanda iç organlara ait sorunlarında belirtilerini üzerinde gösterebilmektedir. Bu bağlamda ayaklarda meydana gelen

 • Eklem ağrıları ile sertlikler; romatizmal rahatsızlıkların,
 • Ödem; böbrek veyahutta kalp hastalıklarının,
 • Uyuşma ve yanma diyabet hastalığının belirtisi olarak görülmektedir.

Eğer ki bu tip belirtiler görülüyorsa eğer hiç zaman kaybetmeden doğrudan doktorla görüşülmesi gerekmektedir. Ayaklarda sıkça görülen cilt problemleri ise şunlardır;

Mantar enfeksiyonları:

En çok parmak aralarında görülmekle birlikte ayağın her yerinde mantar enfeksiyonu görülebilmektedir. Mantar enfeksiyonları ayakkabı içinde nemli bir şekilde kalma, aşırı miktarda terleme, dolaşım bozuklukları, diyabet hastalıkları mantar enfeksiyonunun görülmesini kolaylaştırmaktadır. Mantar enfeksiyonu parmak aralarında görüldüğünde çoğunlukla beyazımsı kabarıklık şeklinde ya da deri dökülmesi biçiminde belirti göstermektedir. Ayak tabanında meydana gelen mantar enfeksiyonları ise kuru ve de kepekli şekildedir. Bunun haricinde lezyonlar kırmızımsı üzeri kepekli olabildiği gibi minik ve içleri su dolu kabarcıklar haricinde klinik görünümleri de mevcuttur. Tedavinin haricinde aynı ayakkabıyı sürekli kullanmamak, her gün temiz çorap giymek, nemi emmesi adına pamuklu çorap giymek, banyodan sonra mutlaka parmak araları ile ayağı kurulamaya özen göstermek gerekmektedir.

Ayak dokusunda mantar görülebildiği gibi tırnaklarda da mantar sıkça görülmektedir. Tırnaklarda görülen mantar enfeksiyonuna “Onikomikoz” adı verilmekte olup bu durum oluştuğunda tırnak canlılığını  ve sertliğini kaybetmektedir.

Tırnak mantarında tırnak dokusunda kalınlaşma, çabuk kırılma, sarı-kahverengi bir renk en sık karşılaşılan belirtilerdendir. Sağlıksız ortamlarda gerçekleştirilen manikür ve pedikür uygulamaları, sıkı ayakkabıların tırnak üzerinde ortaya çıkarttığı travma, havuz gibi ortak kullanım alanları mantar oluşumunda çok etkilidir.

Nasır:

Nasır, ayak kemiklerinin devamlı olarak basıya maruz kalması nedeniyle derinin kalınlaşması nedeniyle ağrı ortaya çıkmaktadır. Baskı ve sürtünmenin çok aşırı olduğu sporcularda, uzun süre yürüyüş yapan kişiler ile kemikler üzerinde deformasyon olan kişilerde çok sık görülmektedir. Tedavi bittikten sonra ise bu durumun yeniden yaşanmaması için uygun ayakkabılar giyilmeli ve kemik çıkıntılarının olduğu bölgelere nasır önleyici yastıkçıklar yerleştirilmelidir.

Tırnak batması:

Tırnak tabanının yan kenarlarının yumuşak doku içine batmasıyla ortaya çıkan çok acılı bir durumdur. Tırnak batmasına hatalı tırnak kesiminin haricinde ucu sivri olan dar ayakkabılar giymek, tırnak batmasının oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Tırnak batması ağrı ve kızarıklıkla görülmeye başlar ve ödemli akıntılı bir hal alarak ilerler.

Virüs kaynaklı siğiller:

Siğiller kalınlaşmış olan deri renginde olabildiği gibi bazen de üzeri siyah ufak noktalamalarla görülebilen ayak dokusunda meydana gelen kabarık lezyonlardır. Bu siğiller özellikle ayak tabanlarında basınç noktalarının fazla olduğu alanlarda daha fazla görülür. Bu hastalık bulaşıcı olduğu için sayıca fazla olabilmektedir. Özellikle havuz gibi insanların ortak kullanımında olan alanlar siğil konusunda da viral etkenleri taşımak için elverişlidir.

Yağ fıtığı:

Ayağı tabanı yere bastığı anda topukta görülen deri ile aynı renkte olan çıkıntılarıdır. Çoğunlukla bu yağ fıtığı önemli olmasa da ağrı yapabilmektedir. Topukta meydana gelen basıncı azaltmak adına tabanlık kullanmak yağ fıtığı için faydalı olmaktadır.

Ayak kokusu:

Ayakların aşırı şekilde terlemesi veya ayakkabı içinde çok uzun zaman durması, derinin sahip olduğu pH değerini olumsuz etkileyerek çeşitli bakterilerin üremesine uygun ortam sağlamaktadır. Bakteriler tarafından üretilen çeşitli bileşikler ise ayak üzerinde kötü kokulara yol açarak ayak kokusunu meydana getirirler.

Ayakta görülen bütün bu problemlerden kurtulmak da mümkündür. Öncelikle bu tip durumlar baş gösterdiğinde mutlaka uygun olunan en kısa süre içerisinde dermatoloji uzmanına muayene olunmalıdır.

Sağlıklı ayaklara kavuşmak için

 1. Ayak temizliğine sürekli olarak dikkat etmek,
 2. Tırnakları keserken asla çok kesmemek,
 3. Ayak için uygun olan ayakkabıyı giymek ve pamuklu çorap kullanmak,
 4. Ortak kullanım alanlarında hijyen kurallarına dikkat etmek,
 5. Manikür ve pedikür yaptırırken kendinize ait malzemeleri yanınızda götürmek olacaktır.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23