Sağlık

Ayağımda siğil çıktı nasıl geçer?

Ayağımda siğil çıktı nasıl geçer?

Vücudumuzun pek çok farklı yerinde çıkabilen siğiller çoğunlukla zararsız olan rahatsızlıklar olarak bilinirler. Vücutta pek çok bölgede çıkabilen siğiller kırmızı renkte olup ağrısı olmayan rahatsızlıklar olarak bilinmektedir.

Ayağında veya vücudunun farklı bölgelerinde siğil çıkan kişiler için bu durum geçici olabildiği gibi kalıcı da olabilmektedir. Genel olarak ayak, el ve genital bölge olmak üzere vücudun hemen hemen pek çok alanında çıkabilmektedir. Ayakta ve diğer bölgelerde siğil çıkması durumunda bunun tedavisi elbette ki mevcuttur ancak tedavi süresi uzun olabilmektedir. Bazı bölgelerde çıkan siğiller 2,3 ay ya da yıl gibi bir sürede kendiliğinden hiçbir iz bırakmadan geçebilmektedir.

Ancak temel olarak şu var ki siğil çıkan kişinin siğillerini yok etmesi sonuca yönelik bir çalışma olacaktır, öncelikle bu siğillerin neden ortaya çıktığı konusunda bir araştırma ve test yapılması gerekmektedir. Yapılacak olan testin ardından kişide eksik olan bir takım vitaminlerin alınması veya farklı rahatsızlıklar varsa bunların tespiti yapılarak kişinin vücudunun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekmektedir. Aksi halde ortaya çıkan siğilleri geçirmeye yönelik yapılan çalışmalar ciddi şekilde yetersiz olacak, çalışmalar başarılı olsa bile birkaç ay ya da yıl sonra tekrardan ciddi şekilde problemler ortaya çıkması muhtemel hale gelecektir.

Bu yüzden öncelikle kişinin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, bu rahatsızlığın oluşması için ortaya çıkan sebepler psikolojik olabilir, fiziksel olabilir ya da yediğimiz gıdalarla alakalı alerjik bir durum olarak bunların saptanması ve ortadan kaldırılması gerekecektir, aksi halde yapılan müdahaleler yeterli olmayacaktır.

Siğil Hastalığını Önlemek

Bağışıklık sistemimizin güçlü olması temelde bu rahatsızlıkların ortadan kaldırılması için yeterli olacaktır. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerin bu konuda yapacakları bir takım gıda takviyeleri ile bağışıklık sistemlerini güçlü hale getirerek bu siğillerin çıkmasını ve vücudun farklı alanlarında meydana gelmesi önlenebilmektedir.

Siğiller yukarıda da belirttiğimiz gibi zararı olmayan ancak vücutta birtakım bir şeylerin eksik veya ters gittiğini gösteren rahatsızlık modelidir. Siğilleri yok saymak doğru değildir, bu rahatsızlık ile karşı karşıya kalan kişiler mutlaka en yakın bir sağlık kuruluşundan test yaptırması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu