Avuç İçi Kaşınması Neden Olur? Ne Anlama Gelir?

Avuç içinde kaşıntı şikayeti genelde kendiliğinden geçen ve önemsiz görülen bir sorundur. Ancak bu durumun tekrarlanması hiç umulmayan hastalıkların habercisi olabilmekte ve tedavi gerektirmesi söz konusu olabilmektedir. Avuç içi kaşınma nedenleri ve tedavisi konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
30 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Avuç içinde kaşınma şikayeti genelde pek çok kişinin yaşadığı ancak kendiliğinden geçtiği için üzerinde durulmayan bir durum olarak karşımıza çıkar. Kişilerin rahatsız olmasına yol açabilen bu durum bazı kişilerde ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Siz deavuç içi kaşınmasınedenleri ve ne yapılması gerektiği hakkındaki bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

avuç içinde kaşınma

Avuç İçin Kaşınması Neden Olur?

Avuç içinde meydana gelen kaşıntı şikayeti basit alerjenlerden dolayı olabildiği gibi sedef gibi kronik hastalıkları da işaret edebilir. Başlıca avuç içi kaşıntısı nedenleri şu şekildedir:

  • Polen, gıda, kimyasallar gibi maddelere karşı alerji varlığı
  • Farklı deri hastalıkları
  • Egzama (açık yaralar ve soyulma şikayetiyle birlikte)
  • Egzamanın bir alt türü olan atopik dermatit
  • Karpal tünel sendromu ( Uyuşma ve kaşıntıyla şikayetiyle birlikte)
  • Sedef hastalığı
  • Kan dolaşımını etkileyen ilaçların kullanılması
  • Sara asidinin yol açtığı primer biliyer siroz hastalığı
  • Mantar kolonilerinin yol açtığı enfeksiyonlar ( Deride pembe yaralar şikayetiyle birlikte)

Kaşınmanın yaygın nedenleri arasında yer alan egzamanın farklı türleri hakkında bilgi edinmek için7 Farklı Egzama Türü ve Tedavisi yazımızı okumayı unutmayın.

avuç içinde kaşınma

Avuç İçi Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Avcun kaşınmasıhalinde uygulanacak olan tedavinin belirlenmesi için öncelikle sorunun nedeni tespit edilmeli ve nedene yönelik sorun çözümüne gidilmelidir.

Alerjik reaksiyonlardan kaynaklananavuç içinde kaşınmaiçin alerjiye neden olan maddenin bulunması ve bu maddeye temasa son verilmelidir. Buna ek olarak iyileşme sürecini hızlandırmak adına eczanelerden antihistamin türünde kremler temin edilebilir.

Egzama ve dermatit sorunu karşısında meydana gelen kaşınma için semptomları dindirici ilaçlar kullanarak kişi rahatlayabilir. Cilt bakımına özen gösterilmesinin yanı sıra antibiyotik türevleri ya da yine antihistamin ilaçlar kullanılması gerekebilmektedir.

avuç içinde kaşınma

Karpal tünel sendromu gibi kronik bir hastalığın karşısındaavuçta kaşınmaoluşuyorsa, bu durumda semptomların gündelik işleri engelleyene kadar kontrol altında tutulması gerekmekte, ilerleyen tablolarda cerrahiye başvurulmaktadır. İltihabı önleyen ilaçları kullanmak ve istirahate ek olarak fizyoterapi uygulamalarıyla karpal tünel sendromunun neden olduğu şikayetler minimum seviyede tutulabilmektedir.

Nadir görülen bir hastalık olsa da primer biliyer siroz ile karşılaşıldığı takdirde el ve ayaklarda meydana gelen kaşıntı şikayetinin önüne geçmek adına ilaç kullanılması gerekir. Bu ilaçların içerisinde ursodeoksikolik asit olarak adlandırılan özel bir bileşenin bulunması gerekmekte ve siroza kaşıntı ancak bu şekilde önlenebilmektedir.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com