Sağlık

Avuç İçi Kaşınması Neden Olur? Ne Anlama Gelir?

Avuç içinde kaşınma şikayeti genelde pek çok kişinin yaşadığı ancak kendiliğinden geçtiği için üzerinde durulmayan bir durum olarak karşımıza çıkar. Kişilerin rahatsız olmasına yol açabilen bu durum bazı kişilerde ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Siz de avuç içi kaşınması nedenleri ve ne yapılması gerektiği hakkındaki bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Avuç İçin Kaşınması Neden Olur?

Avuç içinde meydana gelen kaşıntı şikayeti basit alerjenlerden dolayı olabildiği gibi sedef gibi kronik hastalıkları da işaret edebilir. Başlıca avuç içi kaşıntısı nedenleri şu şekildedir:

  • Polen, gıda, kimyasallar gibi maddelere karşı alerji varlığı
  • Farklı deri hastalıkları
  • Egzama (açık yaralar ve soyulma şikayetiyle birlikte)
  • Egzamanın bir alt türü olan atopik dermatit
  • Karpal tünel sendromu ( Uyuşma ve kaşıntıyla şikayetiyle birlikte)
  • Sedef hastalığı
  • Kan dolaşımını etkileyen ilaçların kullanılması
  • Sara asidinin yol açtığı primer biliyer siroz hastalığı
  • Mantar kolonilerinin yol açtığı enfeksiyonlar ( Deride pembe yaralar şikayetiyle birlikte)

Kaşınmanın yaygın nedenleri arasında yer alan egzamanın farklı türleri hakkında bilgi edinmek için 7 Farklı Egzama Türü ve Tedavisi yazımızı okumayı unutmayın.

Avuç İçi Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Avcun kaşınması halinde uygulanacak  olan tedavinin belirlenmesi için öncelikle sorunun nedeni tespit edilmeli ve nedene yönelik sorun çözümüne gidilmelidir.

Alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan avuç içinde kaşınma için alerjiye neden olan maddenin bulunması ve bu maddeye temasa son verilmelidir. Buna ek olarak iyileşme sürecini hızlandırmak adına eczanelerden antihistamin  türünde kremler temin edilebilir.

Egzama ve dermatit sorunu karşısında meydana gelen kaşınma için semptomları dindirici ilaçlar kullanarak kişi rahatlayabilir. Cilt bakımına özen gösterilmesinin yanı sıra antibiyotik türevleri ya da yine antihistamin  ilaçlar kullanılması gerekebilmektedir.

Karpal tünel sendromu gibi kronik bir hastalığın karşısında avuçta kaşınma oluşuyorsa, bu durumda semptomların gündelik işleri engelleyene kadar kontrol altında tutulması gerekmekte, ilerleyen tablolarda cerrahiye başvurulmaktadır. İltihabı önleyen ilaçları kullanmak ve istirahate ek olarak fizyoterapi uygulamalarıyla karpal tünel sendromunun neden olduğu şikayetler minimum seviyede tutulabilmektedir.

Nadir görülen bir hastalık olsa da primer biliyer siroz ile karşılaşıldığı takdirde el ve ayaklarda meydana gelen kaşıntı şikayetinin önüne geçmek adına ilaç kullanılması gerekir. Bu ilaçların içerisinde ursodeoksikolik asit olarak adlandırılan özel bir bileşenin bulunması gerekmekte ve siroza kaşıntı ancak bu şekilde önlenebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu