Avokadonun Faydaları Nedir?

Avokadonun Faydaları Nedir?

Yazar :

16 Mayıs 2018 2 dk okuma süresi
PUAN VERMEK İSTERMİSİN? :)
Çok KötüKötüOrtaÇok İyiMükemmel Henüz Puan Verilmemiş :(
Loading...

Şekli itibariyle armuda benzeyen avokado Aslında timsah Armudu olarak da bilinen bir meyvedir.  Genellikle Meksika ve Amerika’da yetişen bu meyve Günümüzde çok daha fazla yetiştirilmeye başlanmıştır.  Avokado meyvesinin yetiştirileceği iklimlerin tropik ya da yarı tropik olması gerekir.  Ülkemizde sadece Akdeniz kıyılarında yetiştirilebilirken dünyada ise Avustralya, Afrika ve Bazı bölgelerinde de yetiştirilmektedir.  Aynı muz ve ananas gibi daha olgunlaşmadan toplanan Avokado meyvesi bu şekilde satışa sunulmakta evinizde olgunlaştır olmanız gerekmektedir.  Yani meyveyi satın alır almaz hemen tüketemiyorsunuz ve sertliğine bakarak birkaç gün meyvenin olgunlaşmasını bekliyorsunuz.  Daha sonra sizlere Avokado nasıl olgunlaştırılır ağı ile ilgili bir yazı yazacağız.

Avokado nasıl kullanılır?

Avokado asfalt adı olmayan bir meyvedir, yani nötrdür. Bu nedenle de onu birçok şeyin içinde kullanabilirsiniz. Avokado pişirilme ihtiyaç durmayan bir meyvedir hem tuzlu Hem de tatlı yiyecekler ile birlikte tüketilmesi mümkündür.  İsterseniz bir salatanın içine isterseniz bir sandviçin içine ekleyebilir ya da dondurma ya da tatlı yapımında kullanabilirsiniz.  Dokuzu kredisi bir yapıdadır ve et yemeklerinin yanında sos olarak da kullanıldığı görülmüştür.  Besin değeri nedeniyle son yıllarda diyet listelerinde çok sık rastladığımız avokado özellikle uzun süre Tok tutması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir.

Avokadonun faydaları nelerdir?

-En faydalı besinler den biri olarak değerlendirilebilecek olan avokado hemen hemen bütün vitaminleri içerir.  Avokadonun içerisinde aynı zamanda fosfor, Demir, magnezyum ve potasyum gibi çok önemli mineraller de bulunmaktadır hem de yüksek miktarda.  Yine avokado yüksek miktarda karbonhidrat, Protein, Omega 3, tekli doymamış yağlar ve lif içerir.

-Avokado E vitamini, folik ve B vitamini türevi etkileri bakımından oldukça zengindir.  bu özelliği Sayesinde kar sağlığını koruyan avokado kart riskini azaltır ve kolesterol seviyesini düşürür.

-Kan şekerini düzenleyen avokado diyabet riskini azaltır. Folik asit folik asit bakımından zengin olan avokado parça olasılığını en aza indirir.

-Avokado meyvesi üzerine yapılan araştırmalarda meme kanserini önleyici ve prostat a karşı koruyucu olduğu ortaya çıkmıştır.

Avokadonun zararları nelerdir?

Eğer Kilo sorunlarını önlemek için kullanıyorsanız avokadoyu mutlaka dikkatli kullanmamız gerekiyor. Çünkü 100 gram Avokado meyvesi yaklaşık olarak 150 kalori içeriyor.  Çok Yaygın olmasa da avokado tüketildiğinde nefes darlığı, az ve Öksürük gibi alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor.

Yine aynı şekilde nadir de olsa cilt üzerinde alerjik reaksiyonlar yaptığına dair bulgular vardır.  Daha önce hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar ise avokado yağının rafine edilmemiş şekilde kullanılması ile Kolajen birikimini neden olduğu ve karaciğere zarar verdiği ortaya çıkmıştır.  Avokado yaprağının fazla miktarda tüketilmesi akciğer ödemi ve ciddi miyokardiyal dejenerasyona yol açtığı belirtilmektedir.

 

 

Bu İçeriği Aktif Kaynak Göstermek Koşulu İle Paylaşabilirsiniz. Hiçbir İçerik Aktif URL Verilmeden Kopyalanamaz! Lütfen Dikkate Alınız.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"