Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

NAVİGASYONRengine ve Derisine BakınSertliğini Kontrol EdinSapına Dikkat EdinDuyularınızı Kullanınİkiye BölünAvokado olgunlaşmamışsa…Avokado çok hızlı olgunlaşıyorsa … Avokado hasat edildikten sonra olgunlaşır, önceden değil. Bu nedenle avokadoları olgunlaşma sürecinin her aşamasında piyasada bulabilirsiniz. Fakat dışarıdan mükemmel görünen bir avokado aldıktan sonra eve geldiğinizde içini açıp kötü bir sürprizle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bazen de dışarıdan kötü görünen avokadoların […]

25.03.2019 - 18:24
25.03.2019 - 18:24
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Avokado hasat edildikten sonra olgunlaşır, önceden değil. Bu nedenle avokadoları olgunlaşma sürecinin her aşamasında piyasada bulabilirsiniz. Fakat dışarıdan mükemmel görünen bir avokado aldıktan sonra eve geldiğinizde içini açıp kötü bir sürprizle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bazen de dışarıdan kötü görünen avokadoların içi güzel çıkabilir. Peki, avokadonun bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Bugün sizlere, aldığınız avokadonun bozuk olup olmadığını nasıl anlayacağınızı ve doğru avokadoyu nasıl seçeceğinizi anlatıyoruz.

Rengine ve Derisine Bakın

Bir Avokado’nun kötü olup olmadığını anlamak için yapmanız gereken ilk şey, dışarıdan kontrol etmek. Doğru avokadoyu seçmek için aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

Renk: Olgun bir avokado, mor tonlarıyla koyu yeşildir. Parlak yeşil bir avokado olgunlaşmamış ve tatsız, koyu kahverengi veya siyah bir avokado olgunlaşmış ve hatta çürümüş olacaktır.

Dış Yüzey: Avokado’nun derisini ezikler, çatlaklar, kırılmalar ve lekeler açısından kontrol edin. Bunların hepsi bozulma belirtileridir veya avokado kötüdür.

Sertliğini Kontrol Edin

Avokado bu testleri geçerse – ve kahverengi lekeler olmasa bile zararsız bir çürük olabilir – tutarlılığını kontrol edebilirsiniz . Farklı ebat ve renklerde birçok avokado çeşidi vardır, ancak sertlik her zaman bir Avokado’nun bozulmaya başladığını söylemenin iyi bir yoludur.

Avucunuzun üzerinde nazikçe tutun ve çok yavaşça sıkın. Çürük olma ihtimaline karşı başparmağınızı veya parmak uçlarınızı kullanmayın. Bir avokado kötüyse, basınç uygulamak, işaretleri tutmak, akıcı veya çukur lekeleri ve hatta içine girmesi çok kolay olur. Sert bir avokado olgunlaşmaz. Mükemmel avokado hafif etkili, ancak yumuşak olmamalıdır.

Sapına Dikkat Edin

Bir avokadonun kötü olup olmadığını anlamak için mükemmel bir ipucu, gövdeyi veya sapı çıkarmaktır. Avokado olgunlaşmış ancak bozulmamışsa, kök kolayca uzaklaşır ve yeşil eti ortaya çıkarır. Kahverengi görürseniz, olgunlaşır; siyah veya koyu bir et görüyorsanız, avokado çürür ve atmanız gerekir. Öte yandan, sap kolayca geri çekilmezse, hala olgunlaşmaz ve birkaç gün beklemeniz gerekir.

Duyularınızı Kullanın

Avokadonun bozuk olup olmadığından emin değilseniz, bunu bilmenin kesin bir yolu diğer duyularınızı kullanmaktır:

Koku: Olgun bir avokado biraz tatlı kokmalıdır. Avokado misk, küflü veya kötü kokuyorsa, çürümüş ve yemek için uygun değildir.

Dinleyin: bir avokado olgunlaştığında, et çukurdan gevşer. Eğer sallarsanız ve hafif bir ses duyarsanız, avokado bozulmuştur.

İkiye Bölün

Avokadonuz tüm bu testleri geçtiyse ancak yine de emin olmak istiyorsanız, şimdi ikiye açma zamanı . Olgun bir avokado yeşil tenli, cildin yanında daha koyu ve çukurun etrafında daha açık renklidir.

Kahverengi veya grimsi iç kısım, avokadonun kötü olduğu anlamına gelir. Yine de çukurun etrafında bir miktar renk değişikliği normaldir ve bir çürüme belirtisi değildir.

Bazen, olgunlaşmış ya da bozulmuş iç kısımda, yukarıdan aşağıya doğru, saplardan aşağı doğru gelişen koyu iplerde ya da lekelerde ortaya çıkar. Neyse ki, bu parçaları kesmek ve yeşil renkli avokadonun geri kalanının tadını çıkarmak kolaydır. Bir avokado kestikten sonra kahverengileşmişse, bozulmanın değil, oksidasyonun sonucudur. Üst kahverengi tabakayı kesebilir ve gerisini tüketebilirsiniz.

Not: Unutmayın, çürük, olgunlaşmış demek değildir. Olgunlaşmış bir avokado yalnız yemek için iyi değildir. Parlak yeşil görünmese bile, pürüzsüzlük, sos ve yayılmalar, reçel ve hatta saç maskeleri gibi güzellik bakımlarında kullanabilirsiniz.

Avokado olgunlaşmamışsa…

Kontrol etmek için kesip açtığınız olgunlaşmamış bir avokadoyu kurtarmak için, bir elma (veya bir muz) ile birlikte birkaç gün bir kağıda saklayarak olgunlaşma sürecini hızlandırabilirsiniz. Bu meyveler, torba içinde sıkışıp avokado olgunlaşmasını tetikleyecek olan etilen adı verilen bir hormon salgılar.

Avokado çok hızlı olgunlaşıyorsa …

Avokadoları saklayabilir ve kesilmiş olsun olmasın, daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Olgunlaşan avokado açılmışsa, çukurun içinde bırakın ve oksidasyon sürecini önlemek için açıkta kalan kısma, portakal veya limon suyu ile serpin. Mümkün olduğu kadar tekrar kapatın ve yapışkan plastikle sarın veya içine yerleştirin, buzdolabında saklayın. Kesilmemişse, buzdolabında saklamanız yeterli.

Buzdolabında, avokadolar kötüye gitmeden yaklaşık dört gün (açıldılarsa daha az) saklanabilir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim