Atom Nedir? Yapısı, Özellikleri ve Modelleri Nedir?

Atom Nedir? Yapısı, Özellikleri ve Modelleri Nedir?

Atom, evrende bulunan tüm maddelerin, cisimlerin ve varlıkların fiziksel ve kimyasal özelliklerini taşıyan ve doğada bulunan en küçük birimdir.
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
12 Temmuz 2018

Konuyu Oyla!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 00,00
Loading...
Yorum Yap

Atom Nedir?

Atom, kelime kökeni olarak “atomus” kelimesinden türeyen ve bölünemez anlamına gelen bir sözcüktür. Atom kelimesi ilk olarak MÖ 440’lı yıllarda Demokritos isimli bilgin tarafından kullanılmıştır.

Atom, maddenin en küçük parçası ve temek yapı taşıdır. Tüm maddeleri oluşturan 105 tane farklı element olduğu bilinmektedir ve her bir elementin yapı taşı atomlardır.

Atomun Yapısal Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde kabul edilmiş olan güncel atom teorisi Kuantum Atom Teorisi olmaktadır. Bu teoriye göre atomun merkezinde yerleşmiş olan çekirdeğin etrafında bulunan elektronlar belli bölgelerde konumlanmıştır. Bu konumların ismi orbitaldir. Orbitaller belli bir enerji seviyesinde göre sıralanmıştır.

Bir atomun çapı yaklaşık olarak 10 veya 8 santimetredir. Atomların yapısı incelemek için elektron mikroskobu, x ışını mikroskobu ya da nükleer manyetik rezonans spektroskopisin kullanılmaktadır.

Atomu üç adet yapı oluşturmaktadır.

  1. Protonlar

Protonlar atomun çekirdeğinde bulunan ve pozitif yük taşıyan parçacıklardır. 1911 ve 1919 yıllarında yapılan katot ışınlı tüp deneyi ile keşfedilmiştir. Bir atomdaki element sayısı elementini tanımlar.

  1. Nötronlar

Nötronlar, atomun çekirdek kısmında yer alan ve yükleri olmayan parçacıklardır. Hidrojen atomu haricindeki tüm atomların çekirdeklerinde nötron bulunmaktadır.

  1. Elektronlar

Elektronlar, kütlesi çok az olan ve negatif yüklü parçacıklardır. Elektronlar atom çekirdeğinin dışındaki yörüngelerde bulunmaktadır. Sürekli hareket etmektedirler.

Atom Modelleri Nelerdir?

  1. Dalton Atom Modeli

Günümüzde kullandığımız atom modelinin temelidir. 1805 yılında John Dalton tarafından bulunmuştur. Bu teoriye göre elementler, kimyasal yönden birbiriyle aynı olan atomları içermektedir. Dalton atom modeli temelde 3 kurala dayanmaktadır. Birincisi tüm atomların kütle değeri ve özellikleri aynıdır. İkincisi atomlar bölünemez ve kimyasal reaksiyonlara giremez. Üçüncüsü ise kimyasal bir bileşik iki veya daha fazla elementten oluşur.

  1. Thomson Atom Modeli

Thomson, elektron olgusunun kaşifidir. Thomson’a göre atom üzümlü keke benzer. Elektron veren atom + yüklüdür. Atom içerisindeki elektron ve protonun homojen formda dağılmıştır.

atom modelleri

  1. Rutherford Atom Modeli

Bu modele göre atom küre biçimindedir. Rutherford alfa parçacıkları deneyi ile ortaya bir model çıkarmıştır. Çekirdek olgusunu keşfetmiştir. Bunu da eğer bir çekirdeğin boyutu tenis topu kadar olsaydı, atom stadyum büyüklüğünde olmalıydı.

  1. Bohr Atom Modeli

Bohr, atom modelini 1919 yılında yapmıştır. Bohr’a göre elektronlar çekirdeğin belli bir uzaklığında bulunur ve belli bir yörüngede hareket ederler. Bu hareket seviyeleri ise K, L, M, N ve O harfleri ile ifade edilir.

Güncelleme :

İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"