1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Atom Nedir? Yapısı, Özellikleri ve Modelleri Nedir?
Atom Nedir? Yapısı, Özellikleri ve Modelleri Nedir?

Atom Nedir? Yapısı, Özellikleri ve Modelleri Nedir?

A+A-

Atom Nedir?

Atom, kelime kökeni olarak “atomus” kelimesinden türeyen ve bölünemez anlamına gelen bir sözcüktür. Atom kelimesi ilk olarak MÖ 440’lı yıllarda Demokritos isimli bilgin tarafından kullanılmıştır.

Atom, maddenin en küçük parçası ve temek yapı taşıdır. Tüm maddeleri oluşturan 105 tane farklı element olduğu bilinmektedir ve her bir elementin yapı taşı atomlardır.

Atomun Yapısal Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde kabul edilmiş olan güncel atom teorisi Kuantum Atom Teorisi olmaktadır. Bu teoriye göre atomun merkezinde yerleşmiş olan çekirdeğin etrafında bulunan elektronlar belli bölgelerde konumlanmıştır. Bu konumların ismi orbitaldir. Orbitaller belli bir enerji seviyesinde göre sıralanmıştır.

Bir atomun çapı yaklaşık olarak 10 veya 8 santimetredir. Atomların yapısı incelemek için elektron mikroskobu, x ışını mikroskobu ya da nükleer manyetik rezonans spektroskopisin kullanılmaktadır.

Atomu üç adet yapı oluşturmaktadır.

  1. Rutherford Atom Modeli

Bu modele göre atom küre biçimindedir. Rutherford alfa parçacıkları deneyi ile ortaya bir model çıkarmıştır. Çekirdek olgusunu keşfetmiştir. Bunu da eğer bir çekirdeğin boyutu tenis topu kadar olsaydı, atom stadyum büyüklüğünde olmalıydı.

  1. Bohr Atom Modeli

Bohr, atom modelini 1919 yılında yapmıştır. Bohr’a göre elektronlar çekirdeğin belli bir uzaklığında bulunur ve belli bir yörüngede hareket ederler. Bu hareket seviyeleri ise K, L, M, N ve O harfleri ile ifade edilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.