Sağlık

Astım İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Alternatif tıp ve doğal çözümlerin giderek gelişmesiyle birlikte, muhtemelen astım için de doğal tedavi olup olmadığını merak ediyorsunuz. Bu noktada maalesef astım için doğal bir çözüm bulunmuyor. Aslında tam aksine, astımı tedavi ettiği söylenen tüm ilaç ve ürünlerden uzak tutması öneriliyor. Peki astım doğal tedavi gerçekte mümkün mü? Astım nasıl kontrol altında tutulur?

Astım İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Astım Doğal Tedavi – Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Doğal Terapiler Astıma İyi Gelir mi?

Bazı doğal terapiler astım belirtilerini azaltmakta yardımcı olabilir. Örneğin stres ve moral bozukluğu astım ataklarının baş göstermesine yol açar. Bazı doğal rahatlama teknikleri ise bu yüzden astıma iyi gelecektir.

Diğer bulgulara göre beslenme metodlarınız da astım hastalığı üzerinde önemli rol oynuyor. Diyetini doğru şekilde yapan kişilerde astım belirtilerinin yavaşladığı söyleniyor. Örneğin fazla yağlı balıklarda doğal olarak bulunan Omega-3 yağ asitlerinin vücuttaki iltihaplanmaları azalttığı bilinir. Fakat bu durumun astıma faydalı olup olmadığı henüz kanıtlanmış bir gerçek değil ve sadece iddia aşamasında.

Doğal Astım Tedavi Yöntemleri – Artıları ve Eksileri

Doğal astım terapileri ararken, kolay nefes alma isteğinle tedavinin olası tehlikelerini karşı karşıya koyarak kıyaslamalısınız. Öncelikle doktorunuzla ya da bir astım uzmanıyla konuşmadan kesinlikle hiçbir doğal astım ilacı ya da besin takviyesi kullanmayın. Arı poleni gibi bazı doğal bitkisel ürünler özellikle alerjisi olanlarda astım krizini tetikleyebiliyor.

Aynı zamanda doktorunuza danışmadan asla astım ilaçlarınızı kullanmayı da bırakmayın. Doktorunuzun reçeteli tedavisini kesmek çok ciddi tehlikelere yol açabilir hatta yaşamınızı dahi tehdit edebilir. Fakat eğer illa doğal bir takviye kullanacaksanız bunu doktorunuzla danışmayı ihmal etmeyin.

Astım İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Astım Nasıl Kontrol Altında Tutulur?

Astım için her ne kadar doğal bir tedavi yöntemi olmasa da, belirtilerin çeşitli yöntemler ile kontrol altına alınması ve azaltılması mümkündür. Astım tedavinizde şu yöntemleri izlemelisiniz:

  • Doğru şekilde astım teşhisi olun.
  • Astım eylem planınız için doktorunuzla daima iletişim halinde olun.
  • Bir astım günlüğü tutun ve tüm belirtiler ile aldığınız ilaçları buraya not edin.
  • Astım tetikleyici madde ve durumlardan kaçının.
  • Başka alerjik durumlarınız varsa onların da tedavi edilmesini sağlayın.
  • Günlük egzersiz yapın.
  • Bağışıklık sisteminizi viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı güçlendirmek için besin değeri yüksek gıdalar tüketin.
  • Kilonuzu normal seviyede tutun.
  • Uyku düzeninize özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu