Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Asitli içeceklerin hiç duymadığınız zararları

Hayatımızın bir parçası haline gelmiş asitli içeceklerin aslında herkes zararlı olduğunu bilir fakat bağımlılık yaptığı için göz ardı edilir ve bırakılamaz. Özellikle içeriğindeki maddelerden dolayı sağlığa çok büyük zararları olan asitli içecekler en çok da çocuklarda büyük tehlike arz ediyor. İşte asitli içeceklerin daha önce duymadığınız bilinmeyen zararları...
Eklenme:
 Asitli içeceklerin hiç duymadığınız zararları

Günümüzde asitli içecek tüketimi neredeyse su yerine tüketilmeye başlanmıştır ve aşırı derecede artmıştır. Uzmanlar, insan vücudunun sadece suya ihtiyacı olduğunu sık sık belirterek, sıvı ihtiyacını karşılamak kafeinli içeceklerden değil su tüketilmesini söylüyor. Ayrıca asitli içecekler aşırı şeker içerdiği için sağlığa büyük zararları var. İçeriğinde hiçbir şekilde besleyici ve faydalı bir besin bulunmuyor. Üstelik kalp hastalıkları, diş çürüğü, obezite ve osteporoz gibi birçok ciddi hastalıklara neden oluyor. Asitli içecekler özellikle çocuklarda büyük tehlikelere yol açabiliyor. Bu tür renkli ve yapay içecekler çocukların gelişimini olumsuz etkileyerek, ileri ki yaşlarda hastalıklara zemin hazırlıyor. Bunlar asitli içeceklerin bilinen zararlarından, bu yazımızda asitli içeceklerin hiç bilinmeyen zararlarını derledik.

Asitli içeceklerin zararları

Günde 2 kutu asitli içecek içtiğimiz takdirde hücrelerimizi 4,5 yıl yaşlandırmış oluyoruz.

Günde 3 bardaktan fazla asitli içecek tüketen kadınlarda rahim ve yumurtalık kanser oranı riski daha fazladır.

Meyve aromalı asitli içecek tüketenlerde ise karaciğer yağlanması daha fazla görülmüştür.

Yapılan araştırmalara göre gün de birden fazla asitli içecek tüketen kız çocuklarında adet kanamasının yaşıtlarına göre daha erken başladığı kanıtlanmıştır.

Yine günde 2 bardak asitli içecek tüketmek tat alma duyunuzu olumsuz etkileyerek, şeker bağımlısı olmanıza sebebiyet verir.

Asitli içeceklerin en çok tüketilen seçeneği olan ve en zararlısı kola kemiklerinize birçok hasar verir. Kolanın içinde bulunan aşırı asit kemiklerinizde ki mineral yoğunluğun azalmasına sebep olur.

Çocukların da asitli içecek tüketmesi son derece zararlıdır özellikle mide ağrısına ve bağırsak rahatsızlığına neden olur.

Asitli içeceklerin yetişkinlerin midesine de büyük zararları vardır. Örneğin, asitli içeceklerin içinde bulunan karbonik asit midenin gaz ile dolmasına neden olur ve kişinin şişkinlik hissine sebebiyet verir.

Asitli içeceklerin içinde bulunan bolca şeker, dişlere zarar verir. Dişlerin çok çabuk çürümesine ve sararmasına neden olur.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Çocukları hastalıktan korumanın yolları
4 10 2020 - 09:46
Güçlü bağışıklık için 7 doğal öneri
2 10 2020 - 09:21
Sağlıklı yaşam için sofranızdan eksik etmemeniz gereken 10 besin
29 09 2020 - 16:51
Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları
29 09 2020 - 16:37
Meyve tüketirken dikkat edilmesi gerekenler
23 09 2020 - 09:13
Evde diş beyazlatmak için doğal çözümler
22 09 2020 - 13:49
Yorum Yap