Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir

Eklenme:
 Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında evde daha çok vakit geçirmeye başladık. Durum böyle olunca gün içerisindeki çay ve kahve tüketimi de giderek artıyor. Beslenme ve diyet uzmanı Gökçe Bönce, kahve tutkunları için kötü haberi verdi. Bönce, aşırı çay ve kahve tüketiminin yemeklerden alınan vitamin ve minerallerin emilimini olumsuz etkilediğini bunun da bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açtığını söyledi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gökçe Bönce, koronavirüs salgını nedeniyle evlerde kalmaya devam ettiğimiz bugünlerde çay ve kahve tüketiminin artışına dikkat çekti. İnsanların gün boyu evde olduğu için çay ve kahveyi daha çok tüketmeye başladığını belirten Bönce, bu durumun bağışıklık sistemi üzerinde olumsuzluklara yol açabileceğini söyledi.

Kontrollü tüketmek gerekiyor

Emsey Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Gökçe Bönce, insanların son dönemlerde evlerde daha çok zaman geçirdiğini bu nedenle de çay ve kahve tüketiminin arttığını belirtirken çay ve kahvenin aşırı tüketilmesinin sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğini söyledi. Çay ve kahve tüketimini azaltmak için su kullanımını arttırmak gerektiğini belirten Bönce, çay ve kahvenin ana maddesinin kafeye ne olduğunu bu nedenle de gün içinde tüketmenin birçok sağlık sorununu da beraberinde getirebileceğini dile getirdi.

Mineral yoğunluğunun azalmasına yol açıyor

Fazla kafein alınmasının vücuttaki mineral yoğunluğunda azalma ya neden olduğunu belirten Bönce, Besinlerdeki vitamin ve minerallerin emilimini de olumsuz etkilediğini dile getirdi. Yetersiz vitamin ve mineral alımından dolayı bağışıklık sisteminin de olumsuz etkilendiğini belirten diyetisyen, bağışıklık sisteminin güçsüz düşebileceğini söyledi.

Açık çay içilmeli limon eklenmeli

Günlük beslenme düzeninde besinlerin besleyici ve faydalı özelliklerinden yararlanmak için yemeklerden en az bir 2 saat sonra çay ya da kahve içmek gerektiğine dikkat çeken diyetisyen, özellikle sabah kahvaltılarında besinlerin emilimini azalttığı için çay içilmesini önermediğini ifade etti. Kahvaltının ardından açık ve limonlu çay içilebileceğini belirten Bönce, bağışıklık sisteminin güçlü olması için vitamin, mineral ve demir gibi ihtiyaçlar bulunduğunu bunların depolarının dolu olması gerektiğini ifade etti.

Kahve tüketimini abartmayın

Kahve tüketiminin de son dönemlerde çok arttığını belirten Bönce, günde 1-2 fincandan fazla kahve içmemek gerektiğini ifade etti.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap