1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Aşı Karşıtlığının Karanlık Bilançosu
Aşı Karşıtlığının Karanlık Bilançosu

Aşı Karşıtlığının Karanlık Bilançosu

A+A-

Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de aşı karşıtlığı görüşü hızla yayılıyor. Çocuklarına aşı yaptırmaya yanaşmayan anne ve babalar, bilim insanlarının aşı hakkındaki görüşlerine yanaşmıyor. 

Aşı Karşıtlığı Nedir?

Aşı karşıtlığı yeni yeni gündemde olan bir konu gibi görünse de aslında çok eski bir geçmişe sahip olup, ilk aşı karşıtlığı 18.yy'da Amerika ve İngiltere'de görülmüştür. Avrupa'da Ailelerin çocuklarına aşı yaptırmama nedenleri ise bazı kesimler için ilaç firmalarına olan güvensizlik, bazı kesimler için dini inanç kaynak gösterilmektedir.

Avrupa'da Aşı Karşıtlığı Durumu

Avrupa'da hızla yayınlan ve ciddi boyutlara ulaşan aşı karşıtlığı yüzünden salgın hastalıkların görülme sıklığında hızla artış yaşanmaktadır.

Belçika, Hollanda başta olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesinde görülen salgın hastalıkların ve salgın kaynaklı ölümlerin aşı karşıtlığından kaynaklandığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Yapılan araştırmalar ve uzmanların ifadelerine göre çok sayıda sağlık sorununun aslında aşıyla önlenebileceğini fakat sosyal medya başta olmak üzere doğru olmayan bu fikir gruplaşmasının insan sağlığını ciddi boyutlarda riske attığını ifade etmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) verilerine göre dünya üzerinde aşılanmamış  ya da aşı kontrolleri yapılmamış yaklaşık olarak 19 milyon çocuk bulunduğu ve bu durum için farkındalık kampanyaları geliştirilmesi gerektiği vurgulanıyor. Şuan örgütün hali hazırda yürütülmekte olan "Birbirimizi Koruyalım" başlığında bir kampanyası bulunuyor.

Aşı karşıtlığının En Ağır Bilançosu Ne olabilir?

Aşı karşıtlığı nedeniyle endemik karakterde görülen hastalıklar salgın karakter kazanacaktır.

Aşıların insan bedeni üzerindeki koruyuculuğunun %88,5 olduğu göz önüne alındığında aşı yaptırmış olan çocukların risk düzeylerinde artış meydana gelecektir.

Salgın hastalıklardan kaynaklanan toplu ölümler meydana gelecektir ve günümüzde salgın kaynaklı ölüm oranında artış yaşanmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.