Ekonomi

Asgari ücret ve emekliye zam ne kadar olacak? 

2021 yılının sona ermesi ile birlikte emekli maaşları ve asgari ücret artacak. Üstelik EYT ve 3600 ek gösterge konusunda da hükümetin somut adımlar atarak bu alanlardaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırması bekleniyor. Konu ile ilgili gündeme gelen son bilgilerde ise özellikle hükümetin tüm kesimleri memnun edecek özel bir formül üzerinde çalıştığı belirtildi.

Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret görüşmeleri Aralık ayında başlayacak olsa da şimdiden artışların ne kadar olacağı kulislerde konuşulmaya başlandı. 2021 yılının son 6 aylık enflasyon rakamlarının 7-8 puan daha üstünde bir artış yapılması planlanırken, mevcut maaşlara yüzde 25 gibi bir artışın uygulanması konuşuluyor. Maaşlara böyle bir yüksek oranda artış uygulanması halinde ise asgari ücret 3 bin 532 TL olacak.

Emekli maaşları ne kadar olacak?

Asgari ücret kadar emekli olan vatandaşlara yapılacak zam da yakından takip ediliyor. 2022 yılının başlaması ile birlikte alınacak ilk emekli maaşı artışlı bir şekilde hesaplara yatacak. Emeklilere yapılacak olan artışlarda ise 4 yıllık enflasyona göre bir kararın verilmesi bekleniyor 4 aylık enflasyon 9.17 olarak belirtilirken açıklanacak 2 ay ile birlikte yıl sonu enflasyon oranının yüzde 11 civarında olması bekleniyor. Emekliler için yapılacak maaş artışlarında da bu tutar üzerinden gerekli hesaplamalar yapılacak. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu