1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Asgardia Nedir? Asgardia Kurucusu İgor Ashurbeyli
Asgardia Nedir? Asgardia Kurucusu İgor Ashurbeyli

Asgardia Nedir? Asgardia Kurucusu İgor Ashurbeyli

A+A-

İgor Ashurbeyli uzayda bir yaşantı kurmayı hedeflemiştir ve bunun için Asgardia tasarlanmıştır.  Teknolojinin gelişmesiyle ve uzayda başlatılançalışmalar bu hayale pekte uzak olunmadığını göstermektedir.

Asgardia Nedir?

İnternet ortamında kurulmuş bir uzay ulusudur. Kurucusu 1963 doğumlu Azerbaycan asıllı Rus iş adamı ve bilim insanı olan İgor Ashurbeyli’dir. 1988 yılında Socium adlı şirketi kurmuştur. Şirketin sloganı “zorlukları aşarak yıldızlara ulaşmak” tır. İlk kurulduğu zamanlarda şirket sadece küçük yazılım işleri yapmakta ve yine yazılım-bilişim alanında danışmanlık hizmeti vermektedir. Günümüzde ise yaklaşık 10.000 çalışanı vardır ve koskoca bir holdingtir. Zengin ve varlıklı bir işadamı olan Ashurbeyli’nin bilimle ilgili birçok çalışması bulunmaktadır ve Rusya’da “devlet bilim ve teknoloji ödülü” sahibidir.

Asgardia’nın Özellikleri

Asgardia dünyayı uzaydan gelebilecek tehditlere karşı koruma görevini üstlenmiştir. Uzayda barış temel kurulma amacıdır. Dil, din ve ırk ayrımı yapılmaz. Uzayda bilimsel, kesinlikle askeri amaçlar için kullanılmayacak bir veri tabanı oluşturmayı hedeflemektedir. Gelecek zamanlarda Birleşmiş Milletler üyesi olunması planlanmaktadır. Dünya politikası ile ilgilenilmemektedir. İleriki zamanlarda hükümet, milli marş, elçilikler, bayrak, amblem vs… tarzı konular faaliyete geçecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.