Aşermek Nedir? Aşermenin Nedenleri Nelerdir? Ne Zaman Olur?

NAVİGASYONAşermek Nedir?Aşerme Neden Olur?Aşerme ZamanlarıAşermenin Psikolojik Boyutu Hamilelik dendiği anda akla ilk gelen semptom olan aşerme aslında halk arasında çok şık kullanılan bir tabir. Gece yarısında acıkmadan mevsimi olmayan meyveleri istemeye kadar birçok durumda kullandığımız aşerme kavramı aslında nedir? Siz de aşerme ve hakkındaki tüm detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz. Aşermek Nedir? Aşermek hamilelik döneminde bir madde […]

20.07.2018 - 23:09
21.07.2018 - 18:42
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Hamilelik dendiği anda akla ilk gelen semptom olan aşerme aslında halk arasında çok şık kullanılan bir tabir. Gece yarısında acıkmadan mevsimi olmayan meyveleri istemeye kadar birçok durumda kullandığımız aşerme kavramı aslında nedir? Siz de aşerme ve hakkındaki tüm detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

aşerme

Aşerme Nedir?

Aşermek Nedir?

Aşermek hamilelik döneminde bir madde ya da yiyeceği canın normalden fazla istekle çekmesidir. Aşerme, hemen her anne adayının yaşadığı bir durumdur.

Vücudun yeterince almadığı besin gruplarına karşı meyilli artar, örneğin sürekli protein ağırlıklı beslenen kişilerin karbonhidratlı yiyecekleri canı daha çok çekecektir. Peynir yemeyi istemek kalsiyum eksikliğinin, portakal yemek istemek C vitamini eksikliğinin bir göstergesi olabilmektedir. Hamilelik belirtileri arasında yer alan aşermek, her kadında farklı nedenlerden dolayı ve farklı şekillerde kendini gösterir.

Aşerme Neden Olur?

Hamileliğin dönemleri farklı aşermeleri beraberinde getirebilir. Enerji ihtiyacı arttığı zamanlarda olduğu gibi B vitamini eksikliğinde de anne adayının canı çikolata çekebilir. Gebeliğin ilk üç ayında yenen her şeyin ağızda acı bir tat bırakması, bünyenin toksin içerikli madde almamak için ürettiği bir savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizmanın getirisi olan ağız tadı son üç ay içerisinde normale döner.

Aşermenin en ilginç yanı yenemeyen maddelere karşı da gelişebiliyor olmasıdır. Maddenin içeriğinde bulunan minerallere karşı eksiklik duyulması tebeşir, kül, kömür, toprak, sabun gibi ağza alınmaması gerekenleri de tüketme isteği uyandırabilir.

Aşerme Zamanları

Aşermenin ne şekilde olduğu yani hangi sistemlerden kaynaklandığı henüz tam olarak çözülememiş olsa da hormonlarla yakından ilişkili olduğu bilinmektedir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında zirve yapan aşerme sıklığı, östrojen ve beta HCG hormonlarının yükselişine bağlanır. 8. ve 9. Haftalarda en üst seviyede olan bu durum 13 ve 14. Haftada minimum seviyeye iner. Ancak her kadın için bu haftaların sabit olmayışı ve sürecin uzaması ya da hiç aşermeme olmaması, uzmanlara aşermenin nedenleri arasında hormonlardan bağımsız faktörler de olduğunu düşündürmektedir.

aşerme

Aşerme Dönemleri

Hormonal değişiklikler yalnızca yenmek istenen besinleri değil, bunlardan alınan tatları da değiştirir. Regl döneminde tatlı istenmesi ve çikolatanın daha lezzetli gelmesi bu besin-hormon ilişkisine örnek verilebilir. Menopozda da önceden ilgi çekici gelen yiyecekler aynı sebepten mide bulandırıcı gelebilir. Gebelikte tüm bu durumlar daha abartılı şekilde yaşanır.

Aşermeyi tetikleyen durumlar arasında psikolojik etmenler de büyük bir rol oynamaktadır. Anne adayına anılarını anımsatan, eşiyle ilgili olduğunu düşündüğü yiyecekler hormon seviyesinin artışına bağlı gelişen duygusallık nedeniyle, daha cazip gelmektedir. Yine eşinden ya da akrabalarından ilgi bekleyen anne adayları da daha çok yemeye meyillenebilir.

aşerme

Aşerme ve Psikoloji

Aşermenin Psikolojik Boyutu

Aşermeyi tetikleyen psikolojik etmenler, kadınların depresyon ve ruhsal bunalım halinde yemeye yöneliminin artmasıyla ilişkilendirilmektedir. Eşinden destek göremeyen kadınlar, çevresinden saygı görmeyen ya da şiddete maruz kalan anne adayları kötü beslenme alışkanlıklarını çok daha kolay kazanır. Vücudun psikolojik etmenler ve stres nedeniyle kaybettiği vitaminler, aşermeyi tetikler ve yeme isteğinde artış görülür.

En sık görülen aşerme sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklara ya da süt ve süt ürünlerine yönelik olur. 5. aydan sonra bu istekliliğin devam etmesinin hormonlarla ilgisi yoktur, yani istekliliğin devamı halinde psikolojik faktörler üzerine gidilmeli, kişi canının çektikleri zararlıysa bunların yerini alacak daha sağlıklı alternatifler bulmalıdır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim