Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Aşermek Nedir? Aşermenin Nedenleri Nelerdir? Ne Zaman Olur?

Son Güncelleme:
 Aşermek Nedir? Aşermenin Nedenleri Nelerdir? Ne Zaman Olur?

Hamilelik dendiği anda akla ilk gelen semptom olan aşerme aslında halk arasında çok şık kullanılan bir tabir. Gece yarısında acıkmadan mevsimi olmayan meyveleri istemeye kadar birçok durumda kullandığımız aşerme kavramı aslında nedir? Siz de aşerme ve hakkındaki tüm detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

aşerme

Aşerme Nedir?

Aşermek Nedir?

Aşermek hamilelik döneminde bir madde ya da yiyeceği canın normalden fazla istekle çekmesidir. Aşerme, hemen her anne adayının yaşadığı bir durumdur.

Vücudun yeterince almadığı besin gruplarına karşı meyilli artar, örneğin sürekli protein ağırlıklı beslenen kişilerin karbonhidratlı yiyecekleri canı daha çok çekecektir. Peynir yemeyi istemek kalsiyum eksikliğinin, portakal yemek istemek C vitamini eksikliğinin bir göstergesi olabilmektedir. Hamilelik belirtileri arasında yer alan aşermek, her kadında farklı nedenlerden dolayı ve farklı şekillerde kendini gösterir.

Aşerme Neden Olur?

Hamileliğin dönemleri farklı aşermeleri beraberinde getirebilir. Enerji ihtiyacı arttığı zamanlarda olduğu gibi B vitamini eksikliğinde de anne adayının canı çikolata çekebilir. Gebeliğin ilk üç ayında yenen her şeyin ağızda acı bir tat bırakması, bünyenin toksin içerikli madde almamak için ürettiği bir savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizmanın getirisi olan ağız tadı son üç ay içerisinde normale döner.

aşerme

Aşerme Nedenleri

Aşermenin en ilginç yanı yenemeyen maddelere karşı da gelişebiliyor olmasıdır. Maddenin içeriğinde bulunan minerallere karşı eksiklik duyulması tebeşir, kül, kömür, toprak, sabun gibi ağza alınmaması gerekenleri de tüketme isteği uyandırabilir.

Aşerme Zamanları

Aşermenin ne şekilde olduğu yani hangi sistemlerden kaynaklandığı henüz tam olarak çözülememiş olsa da hormonlarla yakından ilişkili olduğu bilinmektedir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında zirve yapan aşerme sıklığı, östrojen ve beta HCG hormonlarının yükselişine bağlanır. 8. ve 9. Haftalarda en üst seviyede olan bu durum 13 ve 14. Haftada minimum seviyeye iner. Ancak her kadın için bu haftaların sabit olmayışı ve sürecin uzaması ya da hiç aşermeme olmaması, uzmanlara aşermenin nedenleri arasında hormonlardan bağımsız faktörler de olduğunu düşündürmektedir.

aşerme

Aşerme Dönemleri

Hormonal değişiklikler yalnızca yenmek istenen besinleri değil, bunlardan alınan tatları da değiştirir. Regl döneminde tatlı istenmesi ve çikolatanın daha lezzetli gelmesi bu besin-hormon ilişkisine örnek verilebilir. Menopozda da önceden ilgi çekici gelen yiyecekler aynı sebepten mide bulandırıcı gelebilir. Gebelikte tüm bu durumlar daha abartılı şekilde yaşanır.

Aşermeyi tetikleyen durumlar arasında psikolojik etmenler de büyük bir rol oynamaktadır. Anne adayına anılarını anımsatan, eşiyle ilgili olduğunu düşündüğü yiyecekler hormon seviyesinin artışına bağlı gelişen duygusallık nedeniyle, daha cazip gelmektedir. Yine eşinden ya da akrabalarından ilgi bekleyen anne adayları da daha çok yemeye meyillenebilir.

aşerme

Aşerme ve Psikoloji

Aşermenin Psikolojik Boyutu

Aşermeyi tetikleyen psikolojik etmenler, kadınların depresyon ve ruhsal bunalım halinde yemeye yöneliminin artmasıyla ilişkilendirilmektedir. Eşinden destek göremeyen kadınlar, çevresinden saygı görmeyen ya da şiddete maruz kalan anne adayları kötü beslenme alışkanlıklarını çok daha kolay kazanır. Vücudun psikolojik etmenler ve stres nedeniyle kaybettiği vitaminler, aşermeyi tetikler ve yeme isteğinde artış görülür.

En sık görülen aşerme sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklara ya da süt ve süt ürünlerine yönelik olur. 5. aydan sonra bu istekliliğin devam etmesinin hormonlarla ilgisi yoktur, yani istekliliğin devamı halinde psikolojik faktörler üzerine gidilmeli, kişi canının çektikleri zararlıysa bunların yerini alacak daha sağlıklı alternatifler bulmalıdır.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Elazığ’da maskesiz dışarı çıkma yasağı getirildi
27 05 2020 - 09:48
Hava ve demiryolu ulaşımı için biletler satışa sunuldu HES koduyla alınacak
25 05 2020 - 14:17
Cübbeli Ahmet Hoca namaz provokasyonu yapan Alparslan Kuytul’a tepki gösterdi
23 05 2020 - 19:38
Habertürk’te gaz çıkarma vakalarına yenisi eklendi! Veyis Ateş’in programında oldu
22 05 2020 - 10:26
İstanbul’dan çıkışlar için seyahat izni 3-4 Haziran tarihlerinde gelecek
22 05 2020 - 09:54
65 yaş ve üzeri seyahat izin belgesi başvurusunda 30 bin kişiye onay çıktı
21 05 2020 - 15:19